EFTA žürii: "Tõe ja õiguse" nominatsioonid olid iseenesestmõistetavad

Foto: Pressimaterjalid

Teisipäeval kuulutati välja Eesti filmi- ja teleauhindade nominendid. "Vikerhommikus" olid külas žürii liikmed Birjo Kiik ja Igor Ruus, kes tutvustasid Eesti filmi- ja telemaastiku olukorda ning rääkisid filmimaastiku kasvavast konkurentsist. Muuhulgas kõnelesid ka filmist "Tõde ja õigus", mis pälvis üheksa nominatsiooni.

Esimest korda žürii liikmeks olnud Ruus tõdes, et antud töö on suurt vastutust nõudev. "Žürii liikmena pead hindama oma kolleegide tööd ja nii mõnigi kolleeg on ka sõber. Objektiivsed määrajad on meie töös kindlasti kõige olulisemad," lisas ta.

Kiik kinnitas, et vastutus on neil suur, kuid lisas, et õnneks lähtusid kõik siiski professionaalsusest. "Eestis tunnevad kõik kõiki – eriti, kui töötatakse ühes valdkonnas. Emotsioone oli kohati palju, kuid see sõltus sellest, millisest vaatenurgast keegi asja vaatas. Nii võis mingi parameeter olla mõne pilgu jaoks tähtsam kui teise jaoks," selgitas ta.

Žürii liikmed tõdesid, et teleseriaale hinnates rõõmustas neid enim mitmekesisus. "Samuti rõõmustas mind uute tegijate kaasamine lisaks kolmele suurele meediamajale – esindatud olid ka Telia ja Elisa," sõnas Kiik ja kinnitas, et suurem konkurents on endaga kaasa toonud ka parema kvaliteedi.

"Kasvanud konkurents paneb kõiki pingutama. Ometi on selge see, et suured meediamajad on suuremate mahtudega ja see tuleb välja ka nominatsioonide arvudest," lausus kiik.

Filmiosakonna tööd juhtinud Igor Ruus tunnistas, et Eesti filmisaak oli aastal 2019 viljakas. "Rõõmu teeb see, et noored filmitegijad ei jahi kindlasti suuri formaate. Filme oli ka väga erinevaid – oli dokfilme, lühifilme ja kõik olid tasemel."

Suurfilm "Tõde ja õigus" pani teised tegijad raskesse olukorda. "Ka meie olime raske valiku ees. Nendele esteetilistele kategooriatele tulid lisaks eetilised valikud. Kui "Tõe ja õiguse" eelarve oli kolm miljonit ja film "Skandinaavia vaikus" oli väikese eelarvega (150 000 eurot), siis on fakt see, et ühest küljest ei saa neid tulemusi võrrelda, kuid teisalt siiski sai," rääkis Ruus ja lisas, et "Tõde ja õigus" oli oma formaadilt niivõrd võimas, et need nominatsioonid, mis nad said, olid iseenesestmõistetavad.

Tänapäeval on inimesel suurem vabadus meelelahutuse tarbimiseks ning Kiik selgitas, et inimesed on neid valikuid tehes näidanud, kuhu suunas televisioon ja film peaksid liikuma. "Oleme huvitavas ajajärgus, kus on üks generatsioon ja teine generatsioon ning mõlemad peavad saama seda, mida nad on harjunud saama."

Ruus võrdles mängufilmi vaatamist väikeselt ekraanilt kui roosi nuusutamist gaasimaskis. "Kui vaadata telesaadet, siis näeme, et ta on kohe algselt loodud teleekraani jaoks. Film on mõeldud siiski suure ekraani jaoks, kus mängib kaasa ka heli. Selleks, et seda lõpliku tunnetust saada, on vaja filmi vaadata suure ekraani pealt."

Eesti filmi- ja teleauhinnad jagatakse välja 3. septembril. "Me kõik loodame, et 3. septembril toimub gala Alexela kontserdimajas kõigi osalejatega koos. Ennekõike sõltub see viiruse olukorrast meie riigis," ütles Birjo Kiik.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: