Kabli küla seltsimaja sai kingituseks suure vinüülplaatide kogu

Kabli seltsimaja sai samast külast Inglismaale emigreerunud väliseestlaselt kingituseks vinüülplaatide kogu. Mitmesaja plaadi hulgas on saksa šlaagreid ja firma Melodija välja antud eesti muusikat, kuid kõige hinnalisemad on välis-eesti lauljate lugudega helikandjad.

Selleks, et plaadikogust ülevaadet saada, ei piisa ainult plaadiümbrisele pilgu heitmisest, vaid tuleb ikka asjad läbi kuulata. Mõne plaadi lauludest - näiteks Olaf Kopvillemi ja Leida Järvi omal - on enamik laule meie raadiotes kõlanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Plaate on nii palju, et lühikese ajaga pole võimalik neist ülevaadet saada. Seltsimaja rahval endalgi pole olnud mahti neid kõiki kuulata, sest äsja lõppes majas remont, enne seda seisid aga plaadid lihtsalt kapis kui tore kingitus.

"Meie naisansamblis laulis sellise nimega laulja nagu Maia Väljamäe. Tema lähisugulane, kes elas Inglismaal, tuli Eestisse oma viimseid päevi veetma. Kuna tema juured olid Kablist, siis tema tahtis oma plaadikogu ja plaadimängija kinkida Kabli seltsimajale," selgitas Kabli seltsimaja endine juhataja Ülle Sulu.

Kinkimine saigi teoks, aga kingitus jäi oma avastajat ootama. Kuni tuli Ülle Sulu minia, kes neid lähemalt uurima hakkas.

"Mulle endale pakkusid huvi paar laulu ja kui ma ükskord tulin siia tuulama ja kui kapi lahti tegin, siis ma leidsin Reet Hendriksoni plaadi kõigepealt. /.../ Ja siis vaatasin, mis seal muude asjade all peidus on ja oligi selline vahva muusikamängija. Ega ma ise ei osanud seda käima panna, pidin isaga videokõne tegema," kirjeldas Häädemeeste meediaringi juhendaja, rahvatantsija Kaili Viljak.

Tema isa on osa nende plaatide muusikast juba digiteerinud.

"Ta digitaliseeris mulle eesti rahvapärandi laulud, kus on karjalaulud, heinateo laulud, kiigelaulud, tähtpäevade laulud. Kuna ma olen ka lasteaiaõpetaja, siis ma tunnen, et pean seda pärandit edasi ka kandma," ütles Viljak.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: