Mart Kullamaa: tänavu on niru meeaasta, mistõttu võib mee hind korralikult tõusta

Foto: Olev Kenk/ERR

Eesti kutseliste mesinike ühingu esimees Mart Kullamaa tõdes, et tänavu on kesine meeaasta, mis võib omakorda viia mee hinna tõusuni.

"Ma tegin kiire küsitluse nii meie liikmete seas kui ka telefoni teel ja sain umbes 100 nii-öelda punkti informatsiooni. Üle Euroopa on praegu raporteerimisaeg, meie partnerorganisatsioonid Euroopast annavad andmeid, et kuidas nende aasta on ja tuleb öelda, et meeaasta on niru sel aastal jah, ilma pikema tseremooniata," nentis Kullamaa "Vikerhommikus".

See omakorda võib tõsta ka meehinda. "Arvatavasti ta see aasta ka tõuseb päris korralikult, aga mesinikud ei oska ilmselt väga hästi hinda tõsta ja osa sellest hinnatõusust absorveeritakse võib olla varasema laojäägi arvelt ära, et müüakse seda, mis eelmisest aastast laos on," rääkis Kullamaa.

Meesaagi suurus sõltub Kullamaa sõnul mitmetest teguritest. Näiteks on väga oluline, milline on õhutemperatuur ja -niiskus, milline on tuulekiirus, missugune oli möödunud talv ja milliseid korjetaimi lähedusest leiab.

Ilm mõjutab suuresti ka mesilaste päevarütmi. "Mesilased saadavad esimese ukse peale vaatama, et mis ilm on ja siis otsustavad selle järgi. Mõni päev nad ärkavad kell seitse ja hakkavad usinasti tööd tegema ja siis teine päev nad ei teegi midagi," rääkis Kullamaa ja lisas, et kauem magatakse näiteks vihmase ilmaga.

Lisaks maakohtadele on viimasel ajal aga hakatud mesilasi ka linnas pidama. Kullamaagi proovis linnamesinduse ära ja tõdes, et parima saagi saigi ta oma Kalamaja mesilastelt. "Linn on üsna hea koht tõesti. Siin on palju suuri puid ja põõsaid ja aedasid, kus on piisavalt õisi," ütles Kullamaa.

Linnamee söömist tarbija Kullamaa sõnul kartma ei pea, sest laboratoorselt on testitud, et ka linnamesi on täiesti puhas. "Aga eks mesinikud peavad linnakeskkonnas olema teadlikumad ja vastutustundlikumad, et nad ei laseks neid sülemeid lendama, sest me peame ikkagi arvestama, et kaaskodanikud on lähemal kui maapiirkonnas," ütles Kullamaa.

Ta lisas, et mesinikuks võib põhimõtteliselt saada ka üleöö, kuid eelnevalt tuleks end siiski mesilaste tervise ja toidubaasiga kurssi viima.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: