Vaata enne tele-eetrit: isa ja tütar harrastavad mootorratastega mäkke sõitmist

Mootorrataste mäkketõusu harrastaja Andrus Küttä hakkas mootorratastega mägesid vallutama 1999. aastal. Mootorrataste keskel kasvas üles ka tema tütar Kayla, kes nüüd isa eeskujul sama teeb.

"Põhimõtteliselt kõige ohtlikum asi on see, et sa kukud mäest alla ja jääd ratta alla ehk siis ratas kukub sulle peale. Muidugi kõige hullem on see, kui ratas läheb samal ajal veel põlema ka," rääkis Kayla saates "Ringvaade suvel".

Tütre sõitmist on Andruse sõnul aeg-ajalt ka hirmus vaadata. "Eks ikka kardad, et midagi võib juhtuda, mida ei näe ette. Õnneks mäe peal ei ole midagi hullu veel juhtunud, aga trennis on küll paar korda süda saapasääres olnud, et mis nüüd saab," tõdes ta.

Mootorratastega mäkke tõusjad võtavad omavahel mõõtu ka võistlustel. Korraga läheb rajale üks võistleja ja võidab see, kes kõige kiiremini mäe tippu jõuab. Tihti juhtub aga ka nii, et mäetipp jääbki vallutamata, sest ratas läheb ümber.

"Kui ei jõuta üle finišijoone, siis mõõdetakse meetreid. Mõõdetakse selles kohas, kus ratas pidama jääb ehk kõige kõrgemas puntkis," rääkis võistluste peakohtunik Taavi Leppik. Leppiku sõnul just kukkumised publikule kõige rohkem meeldivadki.

Mäkke sõitmisega ei saa aga hakkama igaüks, vaid selleks tuleb ka eelnevalt treenida. Andruse sõnul on mootorrataga mäkke sõitmiseks kolm eeldust – sõitjal peab olema hea füüsiline vorm, osav sõiduoskus ja hea tehnika.

Kayla lisas, et sõites on oluline ka see, et ratas oleks õiges positsioonis, juht oskaks õigesti käiku valida ja sidurit kasutada ning et istumisasend oleks paigas.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: