Rahvusringhäälingu programmid tähistavad Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva

Veljo Tormis
Veljo Tormis Autor/allikas: ERR/Kuno Laaniste

7. augustil möödub 90 aastat ühe Eesti tuntuima ja väljapaistvama helilooja Veljo Tormise sünnist. Eesti Rahvusringhäälingu kanalid tähistavad seda mahuka eriprogrammiga, mis annab ülevaate Veljo Tormisest kui isiksusest, tema loomingust ja tegevusest.

ETV:

 • 7. augustil kell 20 värske portreesaade "Veljo Tormis 90"
  Üks Eesti märgilisemaid heliloojaid Veljo Tormis ( 1930–2017) sündis 90 aastat tagasi 7. augustil Kõrveaial, Kuusalus. Kuidas köstri pojast sai helilooja, kes on oma muusikaga leidnud tee paljude lauljate ja kuulajate südamesse nii Eestis kui kaugemal, arutlevad Tõnu Kaljuste, Rasmus Puur, muusikateadlane Tiia Järg jt.
  Režissöör Erle Veber, toimetaja ja produtsent Ruth Alaküla.

ETV2:

 • 7. augustil kell 21.30 kontsert "Veljo Tormis 90. Tormise tuules" otseülekanne Noblessneri valukojast
  Koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Tallinna Kammerorkestri ja solistidega teeb Tõnu Kaljuste tagasivaate Veljo Tormise loomingule.
  Kava teljeks on 2009. aastal valminud varasemate vokaalteoste seaded keelpilliorkestrile pealkirjaga "Reminiscentiae", mida helilooja on ise kirjeldanud kui "meenutust, hüvastijättu oma loominguga, tagasivaadet elule".
  Kavas põimuvad Tormise loomingu erinevad tahud: koori-, soolo- ja orkestrimuusika, luuletekstidel ja rahvaluulel põhinev looming.
  Režissöör Erle Veber, produtsent Ruth Alaküla.

 •  9. augustil Veljo Tormise teemaõhtu – vaatamiseks ja kuulamiseks on suurmehele pühendatud erisaated ning arhiivivaramust valitud pärlid:
  Kell 20.15 "Tormise regi" (2005).
  See ei ole eluloofilm Veljo Tormisest. Siin ei lehitseta vanu pildialbumeid ega jutustata põnevatest sündmustest helilooja elus. Tormis istub Kullamäe kodus ja naudib vaikust. Ütleb, et pani juba viis aastat tagasi muusikakirjutamisele punkti. Ta ei loo enam muusikat. Istub selg klaveri poole ja lahendab ristsõna. Vahepeal arutab, et kui kaua ta regilauluga tegelenud on. Viiskümmend aastat tuleb kokku küll. Polegi nii vähe. Režissöör Sulev Keedus.

  Kell 21.15 "Taasleitud laul" (1977)
  Helilooja Veljo Tormis räägib portreefilmis oma kiindumusest rahvaloomingusse, regilaulust ja selle kasutamisest kaasaegses koorimuusikas. Eesti regilaulu rikkus ja omapära tulevad esile just elavas esituses. Näeb Tormist regilaulu väsimatu propageerija ja eeslauljana innustamas rahvast kaasa laulma, samuti oma rahvalaulust inspireeritud kooriteoste proovides ja kontsertesitustel. Rahvalaul on eesti rahva kõige omapärasem looming, mis elab edasi meie keeles ja küllap ka geenides, kinnitab helilooja. See on kultuuri varasalv, mida tuleb ikka ja jälle taasavastada. Taasleitud laulul peab olema kindel koht meie tänases kultuuripildis.

  Kell 21.35 uus portreesaade "Veljo Tormis 90" (2020)
  Heliloojat meenutavad Tõnu Kaljuste, Rasmus Puur, muusikateadlane Tiia Järg jt.
  Režissöör Erle Veber, toimetaja ja produtsent Ruth Alaküla.

  Kell 22.35 "Tormise ring" (2002)
  Veljo Tormise looming kontsertprogrammist "Tormise ring" salvestati Tallinna Katariina kirikus 2002. aasta maikuus.
  Esitaja Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Tõnu Kaljuste. Režissöörid: Aarno Cronvall, Maido Maadik. Produtsendid: Colin Wilson, Heidi Pruuli.

Veebikanal Jupiter:

 • Üheks sarjaks on kokku koondatud valik portree- ja muusikasaateid heliloojast läbi aastakümnete. Varaseim on 1977. aastal valminud "Taasleitud laul" ja värskeim tänavu käesolevaks sünniaastapäevaks tehtud "Veljo Tormis 90".
 • Eraldi on koondatud Tormise teoste ettekanded läbi aastate:
  "Eesti kalendrilaulud" (1973), "Naistelaulud" (1984), "Muistse mere laulud" (1988), "Piiskop ja pagan" (1994), "Sünnisõnad" (1999), "Viimane laev" (2017) jne.Rahvusringhääling on läbi aegade salvestanud neli esitust Tormise suurteosest "Eesti ballaadid". Kõik need erinevad variandid on koondatud ühte sarja.
 • Taas tuuakse välja ka 1990. aastal Veljo Tormise kooritsüklist "Unustatud rahvad" valminud seitsmeosaline saatesari, kus tulevad ettekandele kõik tsükli laulud koos helilooja enda kommentaaridega.
  Esitab Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Tõnu Kaljuste.

Vikerraadio:

 • Teisipäeval, 4. augustil kell 8.40 on "Vikerhommiku" stuudios pärimusmuusik Lauri Õunapuu, et kõneleda Veljo Tormise olulisusest ja regilaulust.

Raadio 4: 

 • 3.–5. augustini kell 21.05 jõuavad kuulajateni kolm saadet sarjast "Klassikalise muusika tund. Veljo Tormis – 90". Kõlavad nii Veljo Tormise heliteosed kui ka intervjuud Raadio 4 arhiivist.
  Saatejuht on Irina Svensson.

Klassikaraadio: Noppeid Tormise-nädala kavast

 • Lugusid Tormisest
  Argipäeviti kell 13 kõlavad intervjuud Tormisega väga lähedalt seotud inimestega: Tiia-Ester Loitme, Ants Soots, Ants Johanson, Vaike Uibopuu ja Lea Tormis.
  Kell 14: Tormise muusikat mõtestavad lahti Aarne Saluveer, Kaia Urb, Mikk Üleoja, Tauno Aints, Rasmus Puur, Ene Üleoja, Hirvo Surva ja Tõnu Kaljuste.

 • Intervjuud Veljo Tormisega
  Helilooja räägib oma loomingulisest tunnetusest ja regilaulust saadetes: "Töötoa jutud" (4. august kell 21, 5. august kell 21 ja 7. august kell 19), Immo Mihkelsoni 1999. aasta intervjuu Veljo Tormisega "Tormise muusika hääled" on eetris 8. august kell 16.

 • Albumid Veljo Tormise muusikaga argipäeviti kell 11
  3. august: "Eepose väljadel".
  Veljo Tormise loomingut esitab Eesti Raadio Segakoor, dirigeerivad Tõnu Kangron ja Ants Üleoja. Plaat on ilmunud 1995. aastal firma Forte märgi all.

  4. august: "Lithany To Thunder" (ECM 1999).
  ECMi albumil ilmunud autoriplaadile on koondatud Veljo Tormise eredamad runoviisidel põhinevad koorilaulud "Raua needmine", "Laevas lauldakse", "Lauliku lapsepõli", "Muistse mere laulud", "Piiskop ja pagan" "Kaks eesti runolaulu" ja "Pikse litaania". Eesti Filharmoonia kammerkoori juhatab Tõnu Kaljuste, kaasategev on pianist Marrit Gerretz-Traksmann.

  5. august: Põhjamaade Sümfooniaorkestri debüütalbum "Luigelend" ("Swan Flight" Warner Music/Finlandia Records 2001)
  Album tõi orkestri asutajadirigendile Anu Talile maineka auhinna "Echo Classic Award 2003". Albumil on Veljo Tormise samanimelisele ooperisüidile lisaks jäädvustatud tema süit muusikast näidendile "Ookean" ning Claude Debussy orkestrisüit "Meri".

  6. august: "Vision of Estonia II" (Alba Records 2004).
  Teine osa albumist "Nägemus Eestist" tutvustab teoseid, mida seob mure oma maa ja rahva pärast, aga ka lüürilisemaid laule ja humoorikaid "Meestelaule". Esitab Eesti Rahvusmeeskoor Ants Sootsi juhatusel.

  7. august: Kammerkoor Ellerhein laulab dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel helilooja Veljo Tormise koorimuusikat. Vinüülplaat on ilmunud 1981 firmalt Melodija.

 • Kontserdiülekanded ja -salvestised
  Esmaspäev, 3. august kell 19 "Eesti ballaadid"
  Veljo Tormise kantaat-ballett "Eesti ballaadid"rajaneb erinevatest kihelkondadest pärit regilauludel, mille on koondanud Lea Tormis ja tekstid seadnud folklorist Ülo Tedre.
  Teose esitavad solistid Celia Roose, Kadri Hunt, Meelika Hainsoo, Liina Vahtrik, Tuule Kann, Iris Oja, Priit Pedajas, Toomas Tohert, Eve Härma, Kadri Ratt, Mart Johanson, Jaak Johanson, Ants Johanson, Kärt Johanson, Violeta Osula ja Ingel Marlen Mikk, Eesti Kontsertkoor, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Kontsertsalvestus Veljo Tormise Pidunädalatelt 7. augustist 2010, Noblessneri Valukojast.

  Teisipäev, 4. august kell 19 "Tornikell minu külas"
  1978. aasta suvel võttis kammerkoor Ellerhein dirigent Tõnu Kaljuste eestvedamisel ette kontsertturnee Lääne-Eesti ja saarte kirikutes, et pöörata tähelepanu sealsetele pühakodadele ja nende tollasele olukorrale. Selleks kontsertturneeks valmis Veljo Tormise teos "Tornikell minu külas" kammerkoorile ja lugejale. Teose aluseks on portugali kirjamehe Fernando Pessoa tekstid, mille seadis ühtseks tervikuks Juhan Viiding ja tõlkis Ain Kaalep.

  Kolmapäev, 5. august kell 19 "Tormise ring"
  Lauljad istuvad ringis, dirigent lööb šamaanitrummi. "Tormise ring" on kontsert, mida Eesti Filharmoonia Kammerkoor Tõnu Kaljuste juhatusel on sisu varieerides esitanud korduvalt suure menuga nii Eestis kui välismaal. Loitsu tungiv vägi koos mängulaulude sillerdava lustiga. Helisalvestis Eesti Muusika Päevadelt 2007.

  Neljapäev, 6. august kell 20, "Tormise muusika töötlused"
  Plaadile "Laulu Jäävuse Seadus" (2009) on kogutud erinevate muusikute ja ansamblite töötlused Veljo Tormise aastatel 1950-1991 kirjutatud helitöödest.

  Reede, 7. august kell 14 Veljo Tormise Virtuaalkeskuse avamine Kuusalus, Kõrveaial; kell 20 otseülekanne kontserdilt "Tormis tuules"
  Esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester, dirigent Tõnu Kaljuste. Kavas põimuvad Tormise loomingu erinevad tahud: koori-, soolo- ja orkestrimuusika, luuletekstidel ja rahvaluulel põhinev looming ning filmimuusika.

  Laupäev, 8. august kell 18 suur kontsert Viljandi Pärimusmuusika Aidas
  Veljo Tormisele pühendatud muusikaõhtul esinevad Eesti Rahvusmeeskoor, solist Pirjo Jonas, dirigent Mikk Üleoja; Metsatöll ja Tormis Quartet, kontserdil on kaastegevad: Liisi Koikson, Timo Kalmu, Lauri Õunapuu, Ando Kiviberg, Celia Roose ja Meelika Hainsoo.

 • Arutelud ja loengud
  Esmaspäeval 3. augustil kell 21, Veljo Tormise "Eesti ballaadide" ettekande üle arutlevad TÜ kirjandusteooria õppejõud Arne Merilai; Viljandi Kultuuriakadeemia prorektor, rahvaluuleteadlane Madis Arukask; Eesti Kooriühingu juhatuse esimees, koorijuht Aarne Saluveer ja muusik Jaak Johanson.

  Laupäeval, 8. augustil kell 9, "Luukamber: Veljo Tormise muusika meie ümber"
  Veljo Tormise muusika sisenemisest meie muusikamaastikule ja muusika levikust ning mahasalgamisestki räägivad laulupidude üldjuht ja EMTA emeriitprofessor Ene Üleoja, Eesti Rahvusmeeskoori pikaaegne dirigent ja koorijuhtimise õppejõud Olev Oja ning EMTA dirigeerimisosakonna professor, kauaaegne RAMi peadirigent Ants Soots.

  Tiia Järgi loengud Veljo Tormise suhetest oma kaasaegsetega on eetris 6. augustil kell 19, ning 9. augustil kell 14 ja kell 22.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: