1953. aastal on sündinud vähemalt 200 Eestis tuntud inimest

1953. aastal sündinud Raul Rebane pani "Ringvaade suvel" saate jaoks kokku nimekirja 200 inimesest, kes on temaga samal aastal sündinud ja Eesti ühiskonnas oma tegevusega silma torganud. Nimekirjast võis leida näiteks poliitikuid, ajakirjanikke, muusikuid, näitlejaid ja sportlasi ning Rebane tõdes, et nimekiri ei pruugi lõplik olla.

1953. aastal sündis Eestis 20 000 inimest ja neist pooled on ka praegu veel Eestis ja elus. Rebase nimekirja järgi oleks seega selles aastakäigus sündinutest silma torganud üks protsent. Rahvastikuteadlase Ene-Margit Tiidu sõnul on selline protsent üsna loomulik.

"Veelgi enam võiks öelda, et tõenäoliselt on umbes viis protsenti igast sünnipõlvkonnast silmapaistvad, andekad, võimekad ja kogu küsimus on ainult selles, kas keskkond, milles nad elavad ja toimetavad, toetab nende annete välja arendamist," rääkis Tiit.

1953. aastal sündinute kasvamist ja kujunemist võis Tiidu sõnul mõjutada ka Stalini surm. "See tähendas, et kogu Nõukogude Liidus mõnevõrra vähenes hirm. Võib-olla tasapisi üldse muutus inimeste käitumine mõnevõrra julgemaks ja võib-olla, et see mõnevõrra ka noort põlvkonda stimuleeris," ütles Tiit.

Selles, millises valdkonnas keegi edukaks saab, sõltub Tiidu sõnul juhusest ja sünergiast ehk sellest, kui toetavad ja võistlushimulised on ümbritsevad inimesed.

1953. aastal on sündinud ka näiteks Olav Osolin, kes pakkus saates välja kaks teooriat, miks 1953. aastal sündinute seas palju tuntud inimesi on. Ühe võimalusena näeb Osolin seda, et omavahel said kokku andekad inimesed, kes ka üksteist motiveerisid. Lisaks tekkisid Osolini sõnul nende põlvkonna ja eelmise põlvkonna vahel tihti konfliktid, noortel ei olnud ka kellegi peale loota ja tuli ise hakkama saada.

"Ma arvan, et kui kaks minu teooriat kokku panna, siis see tõde seal võib olla kuskil ongi. Ühest küljest lihtsalt tõesti andekad inimesed said omavahel kokku ja neil oli ka tahtmine ise teha ja ega nad ei saanud kellegi käest enam küsida. Ma arvan, et see generatsioon, kes on 50-ndatel sündinud ja üles kasvanud ja siiamaani veel elus on, on elanud erakordselt põneva elu," ütles Osolin.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: