Eurovisiooni filmist tuntust kogunud Islandi väikelinn tervitab tavapärasest rohkem turiste

Husaviki sadam
Husaviki sadam Autor/allikas: Ales Mucha

Islandi põhjaosas, umbes kuuetunnise sõidu kaugusel Islandi pealinnast Reykjavik asub väike linn Husavik, mis sai hiljuti palju ülemaailmset tähelepanu tänu Will Ferreli Eurovisiooni-teemalisele filmile. Tänu filmile on linnas sel suvel ka tavapärasest rohkem turiste.

Filmi "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga" meeskond saabus Husaviki oktoobris 2019 ja võtted kestsid neli päeva. "Nad keerasid kõik pea peale. 2300 elanikuga Husavik oli lihtsalt üks suur võtteplats," rääkis linna turismiorganisatsiooni Husavikurstofa tegevdirektor Hinrik Wöhler ERR Menule. Mitmed kohalikud said filmis ka taustanäitlejatena kaasa teha.

Kuigi uue olukorraga kohanemine võttis Wöhleri sõnul kohalikel veidike aega, mõistsid nad, et tänu filmile saab nende kodulinn kindlasti tuntust juurde ja see on linnale kasulik. Just turism moodustabki linna sissetulekust väga suure osa ja turiste on tänu filmile nüüd Husavikis kindlasti rohkem.

Linna külastavad nii välis- kui ka siseturistid

Husaviki veebilehe Visit Husavik külastajate arv on pärast filmi esilinastumist Netflixis rekordeid löömas. "Meie veebilehe külastajate arv on drastiliselt kasvanud. Suur osa külastajaid on USA-st ja Ühendkuningriigist," tõdes Wöhler. Ka Husavikis ringi liikudes on Wöhleri sõnul turiste tavapärasest rohkem märgata. Küll aga oodatakse suuremat turistide hulka siis, kui koroonaviirus seljatatud on ja maailmas jälle muretult reisida saab.

Kuigi hetkel käib Wöhleri sõnul Islandile veel vähe lende, jagub turiste ka praegu. Peamiselt meeldib neile Husavikis vaalasid vaadelda ja GeoSea geotermaalvetes kümmelda.

GeoSea Autor/allikas: Ales Mucha

Turistide jaoks on aga välja mõeldud ka uusi lahendusi. "Hiljuti avasime uue baari Jaja Ding Dong, mis sai nime filmis kõlava rahvalaulu järgi. Lisaks pakume nüüd linnas ka Eurovisiooni filmi tuure, et turistide soovidele vastu tulla," ütles Wöhler.

Erakordselt palju on sel aastal Husavikis ka siseturiste. "Ma arvan, et meid ei ole mitte kunagi nii palju islandlasi külastanud. Sellele aitab kaasa nii film ja selle kajastus maailmameedias kui ka see, et välismaale reisimine on veel ohtlik," tõdes Wöhler.

 

Islandlaste kuvand filmis on reaalsusest veidi erinev

Suur osa filmi tegevusest toimub Islandil ja nii on filmis kajastatud ka kohalikku elu ja inimesi. "Me saame aru, et nad teevad filmis nii islandlaste kui ka Husaviki elanike kulul nalja. Me saame naljast aru ja naerame kaasa, sest film teeb Husavikile siiski palju reklaami," ütles Wöhler.

Näiteks on islandlased tema sõnul tegelikult modernsemad ja tasakaalukamad, kui filmi põhjal arvata võiks. "Filmis oli oluline roll sellel, et islandlased usuvad päkapikkudesse. Pigem on tegemist aga muistendiga, sest mina küll ei tea kuigi palju kohalikke, kes päkapikkudesse usuksid," ütles Wöhler.

Filmis tehti nalja ka selle üle, et suur osa islandlastest on omavahel sugulased. "See on tõsi, aga meil on olemas veebileht, kuhu igaüks saab soovi korral sisse logida ja kindlaks teha, kas ta on mõne inimesega sugulane või ei," rääkis Wöhler.

Filmist võis jääda ka mulje, et islandlased suhtuvad Eurovisiooni kergekäeliselt. Wöhleri sõnul see aga tegelikult nii ei ole. "See on meie mitte-ametlik riigipüha ja Islandil on olnud aastaid Euroopa kõrgeimad vaatajareitingud," ütles ta.

Järgmisel aastal, mil Eurovisioon loodetavasti taas toimuda saab, plaanitakse Husavikis aga kokku panna eriline Eurovisiooni-nädala programm, millega veelgi enam turiste linna meelitada.

Kaader filmist "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga" Autor/allikas: outnow.ch
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: