Tallinna Kunstihoone veebinäitused valmisid eriolukorra tõttu tavapärasest kiiremini

Foto: Siim Lõvi/ERR

Vikerraadio reedeses "Huvitaja" saates räägiti eriolukorra ajal loodud digilahendustest. Mitmed muuseumid läksid virtuaalnäituste teed – nii ka Tallinna Kunstihoone, mille veebinäitused pälvisid ka ülemaailmset tähelepanu.

Tallinna Kunstihoone veebilehele lisati eriolukorra ajal kolm veebinäitust. "Tegelikult oli selle taga tollase Kunstihoone direktori Taaniel Raudsepa visioon, mis algas tegelikult juba varem, enne eriolukorda – esimese näituse ülesfilmimise me tegime pool aastat enne seda. Huvitav oli see, et siis, kui Taaniel esimest korda rääkis seda, siis ma mäletan, et ma mõtlesin, et kes see ikka läheb virtuaalnäitusele, ikka inimene pigem tahab minna ju päris näitusele," rääkis Kunstihoone virtuaalnäituste videorežii autor Elen Lotman.

Kui eriolukord algas, saadi aga aru, et virtuaalnäitused on antud olukorras parim lahendus ja nende tegemisega tuleb kiiresti alustada. "Mina ise olin tegelikult kodus karantiinis, kuna olin just Belgiast tagasi jõudnud. Nii et see on sellisel moel filmitud, et mina istusin kodus laua taga ja operaator ja produtsent Ivar Taim ja Madis Tüür olid siis samal ajal Kunstihoones ja Ivar stream'is pilti mulle võttelt otse koju. Me vestlesime üle stream'i, nii et kogu võte toimuski niimoodi, et ma istusin kodus karantiinis," meenutas Lotman.

Näituseid filmiti robotkaamerasüsteemiga ja ühe näituse filmimiseks kulus umbes päev või poolteist. Hilisem järeltöötlus ja platvormile üles laadimine võttis aga paar nädalat. "Kindlasti me tegime kiiremini seetõttu, et oli eriolukord ja me tahtsime kiiresti üles saada selle," tõdes Lotman.

Virtuaalnäitustega soovitakse Kunstihoones jätkata ka edaspidi. "Inimkultuurile oleks vajalik, et kõikidele maailma näituse saalidele oleks niimoodi elu antud. Ühtepidi on see, et pääseb ligi näitusele kust iganes, aga teisalt on see ikkagi ka arhiveerimise eesmärk, et need näitused ei kao kusagile, nendest ei jää ainult üksikud fotod alles, vaid terves ulatuses saab näitusel käia ka siis, kui kolm aastat on möödas sellest, kui ta ära lõppes," ütles Lotman.

Teistest "Huvitaja" saates räägitud digilahendustest saab kuulda siit:

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: