X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

"Eesti matuse" võtted käivad täie hooga: lavastusega võrreldes on film kaasaaegsem

Saue vallas Kaasiku külas Tiiu talus on sel suvel käimas Andrus Kivirähki näidendil põhineva filmi "Eesti matus" võtted. Armastatud Eesti draamateatri etendus saab aga filmi näol justkui uue kuue.

Näiteks on filmi valitud uued näitlejad. Teatrilaval tegid filmiversiooni näitlejatest "Eesti matuses" kaasa vaid Jan Uuspõld ja Merle Palmiste. "Ma mängin nüüd enda isa. Ehk siis teatritükis ma olin selle inimese poeg, keda ma nüüd mängin," ütles Sassi osatäitja Jan Uuspõld "Ringvaates". "Ise ma olen oma generatsiooniga sinna maale jõudnud, et olen põlvkonna võrra edasi jõudnud," lisas ta.

Lee rolli mängib filmis aga Sandra Ashilevi. "Filmis on mustanahaline näitleja sisse toodud, mis on Eesti kontekstis, ma arvan, päris erakordne," tõdes ta.

Režissöör Rene Vilbre ütles, et ta on teadlikult filmi vormi ja sisu teise suunda ja žanrisse pööranud. "Draamateatris oli selline terav ja hästi värviline grotesk, aga meil ta on ikkagi selline realistlik tragikomöödia. Me oleme toonud kogu tegevuse ikkagi päris maale, päris keskkonda, päris kostüümidesse. Oleme liigutanud ka tegevust üsna palju kaasaja poole, selle aastatuhande teise kümnesse, lisanud erinevaid tegelasi, rahvuseid, suhteid. See kompott või tulem on üsna erinevat pidi mõistetav ja erinevat pidi loetav," ütles Vilbre.

Vaatamata uutele näitlejatele ja kaasajastamisele jäävad mitmed asjad ka samaks. "Siin on puude lõhkumine – mida tänapäeval inimesed ei tea üldse, et mis see on –, marju korjatakse põõsa küljest, inimesed joovad viina – tänapäeval on kõik uued asjad. Ma arvan, et inimene, kes seda vaatab, ei tunne ära ja arvab, et see on mingi ürgaeg, aga tegelikult mina mäletan sellist elu veel," ütles Uuspõld.

Näitlejate sõnul mööduvad võtted lõbusas meeleolus ja aeg-ajalt on raske naeru tagasi hoida. Ka rollidesse sisse elamine on läinud kergelt. "Ma mängin iseennast. Ega ma ei olegi midagi muud kui seesama linnavurle, kes tahab vabal hetkel maale," ütles Indreku osatäitja Tambet Tuisk.

Karla osatäitja Ago Anderson on aga võtteplatsil saanud ka paar vigastust. "Kuna minu tegelane kukub ja astub valedesse kohtadesse, siis on hambast juba kild väljas ja ka reha tungis sääremarja," ütles Anderson.

Film peaks kinodesse jõudma 19. veebruaril 2021.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: