Karl Robert Saaremäe hakkab sotsiaalmeedias huvilistele luulet õpetama

{{1593609060000 | amCalendar}}
Foto: Romi Hasa / ERR

Näitleja Karl Robert Saaremäe hakkab Instagrami vahendusel huvilistele luuletunde andma. Tunde annab ta uue kursusesarja Meistriklass raames, kus lisaks luulele jagatakse teadmisi ka kultuuri, meigi ja stiili teemadel.

Kursuste idee tuli laulja Hanna-Liina Võsalt. "Ma olen endale võtnud eesmärgiks liikuda laste suunamiselt täiskasvanute mõtete ja miks mitte ka eluteede suunamisele," rääkis Võsa "Vikerhommikus".

Ta ütles, et teadis kohe, et Meistriklassis peavad kindlasti olema ka luule tunnid, sest Ameerikas ülikoolis õppides oli luulekursus tema jaoks kõige põnevam. Saaremäe oli ideega kiirelt nõus.

"Eks ma kõigepealt olin võib olla natukene ehmunud ja mõtlesin, et oot mis nüüd mina. Aga siis ma sain aru, et seda on mul just vaja, sest sõnastamises on mingi ilu. Mul on tunne, et me oleme jõudnud aega, kus angitisismid tungivad peale – mitte et mina isegi neist nüüd kuidagi eeskujulikult väljas või eemal oleks –, aga mul on tunne, et meie keel on kuidagi nii ilus, et tuleks tabada seda keelt ja tuleks vähemalt püüda tabada ka selle keele mõtet," rääkis Saaremäe.

Ta lisas, et kui mõned väljendid juba kitšiks või klišeeks muutumas on, tuleks need uutega asendada. "Kuidas sa saad nende uute lausetega lagedale tulla, on ikkagi läbi märkamise," ütles Saaremäe. Ta lisas, et tahabki loengutega näidata seda, et poeesia on tegelikult kogu aeg lähedal – tuleb vaid osata märgata.

Tänapäeva luules on Saaremäe sõnul suur roll ka räpparitel. "Minu jaoks nende võlu ongi selles, et nad kuidagi läbi iseena prisma püüavad seda maailma vaadata ja siis jagavad seda ka teistega. Ma arvan, et see on asi, mida võiks iga inimene teha," rääkis Saaremäe.

Kui paljude jaoks on luule kirjutamisel suurimaks hirmuks riimide leidmine, siis on Saaremäe sõnul räpparid hea näide sellest, et riimid ei ole kõige olulisemad. "Palju olulisem on see mõte ja juba selles mõttes võib olla poeesia. Lõppude lõpuks kui sa hakkad seda rada juba jalutama, siis sa tegelikult märkad ka kui lihtsad on need riimid tulema. Sa näed, kuidas luuleformaat sind hoopis toetab, sest ta ei lase su mõttel liiga laiali valguda, vaid surub selle mõnusalt kokku," ütles Saaremäe.

Luuleteemalised loengud toimuvad esmaspäeviti, kestavad tund aega ning neisse tuleb end eelnevalt registreerida.

Hanna-Liina Võsa ja Karl Robert Saaremäe rääkisid luuleloengutest ka ETV saates "Ringvaade":

 

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: