Sel suvel toimuvad Eestis viie kodumaise filmi võtted

Filmikaamera
Filmikaamera Autor/allikas: Heikki Leis

Sel suvel filmitakse Eestis viit uut kodumaist filmi. Nendeks on "Kalev", "Erik Kivisüda", "Melchior", "Tagurpidi torn" ja "Eesti matus". Lisaks toimuvad Eestis ka kahe soome seriaali võtted.

Esimesena läks sel suvel võttesse tõsielust inspireeritud spordidraama "Kalev", mis räägib samanimelise korvpallimeeskonna teekonnast Nõukogude Liidu viimaste meistrivõistluste võitjatiitlini. Filmi esimene võtteperiood algas 3. juunil ja on nüüdseks lõppenud, kuid uued võtted algavad juba juuli lõpus. Filmitakse nii Talinnas, Pärnu lähedal, Riias kui ka Jurmalas.

"Eks koroona ikka mõjutas – meie konkreetselt pidime oma ettevalmistuse ja võttepäevad (märts, aprill, mai) edasi lükkama. Sellesse perioodi oli planeeritud 18 võttepäeva," rääkis filmi produtsent Pille Rünk. Ta lisas, et kuigi olud võtteplatsil on tavapärasest teistsugused, sujuvad võtted siiski edukalt. "Inimesed on mõistvad, täidame reegleid ja üritame tekkinud kaosesse korda luua," ütles Rünk.

Juuni lõpus algasid ka Andrus Kivirähki "Eesti matuse" filmiversiooni võtted. Filmi režissöör on Rene Vilbre ja filmivõtted mööduvad meeleolukalt – filmigrupp näeb pidevalt vaeva, et kaamera taga mitte naerma puhkeda.

Algasid Andrus Kivirähki "Eesti matuse" ekraniseeringu võtted Autor/allikas: Robert Lang

6. juulist alustatakse aga seiklusliku lastefilmi "Erik Kivisüda" võtetega. Film jutustab 10-aastaste Eriku ja Maria sekeldustest. "Me alustame võtetega Eestis Kakumäe Havenis, kuhu ehitasime piraadilaeva," rääkis filmi produtsent Riina Sildos. Seejärel suundutakse võtetele Ida-Virumaale Toilasse ja augustis ka Luksemburgi.

"Kahjuks oleme pidanud koroona tõttu lokatsioone muutma, mis on kaasa toonud ka rahalisi kaotuseid, sest me peame palju eriefekte kasutama," rääkis Sildos. Koroona tõttu on raskendatud ka meeskonna kokku saamine, sest filmi tegemise juures lööb kaasa inimesi nii Lätist, Leedust, Soomest kui ka Luksemburgist. Reisimine on praegusel ajal aga keeruline. "Täielik hullumaja on, aga kuidagi saame ikka hakkama," ütles Sildos.

"Erik Kivisüda" ei ole aga ainus lastefilm, mida sel suvel Eestis filmitakse. Augusti alguses lähevad Laitses ja Hellenurmes lahti ka "Tagurpidi torni" võtted, mis koroona tõttu kuu võrra edasi lükkusid. Karantiini tõttu ei olnud võimalik teha filmi jaoks füüsilisi ettevalmistusi ehk lokatsioonide ettevalmistamist ja näitlejatega proove teha.

"Meil tegelikult casting isegi seisis. Meil on grupp lapsi, viiene punt pluss veel kõrvaltegelased. Vahetult enne koroonat saime ühe casting'u tiiru peale teha, aga siis oli vaja üks kohtumine veel teha. Seda ei saanud distantsilt teha, selleks oli tõesti vaja lapsed kokku saada," rääkis filmi režissöör Jaak Kilmi.

Ta lisas, et filmi ettevalmistused täielikult pausil siiski ei olnud. "Kõiki teisi ettevalmistusi sai teha – stsenaariumi läbi käia, rääkida visuaalsest kontseptsioonist jne," ütles Kilmi.

Juuli keskel alustatakse veel ka "Apteeker Melchiori" esimese osa võtetega, mis kestavad kuni augusti keskpaigani. Sügisel ja talvel toimuvad ka teise ja kolmanda osa võtted. Film põhineb Indrek Hargla Apteeker Melchiori lugudel ja filmi režissöör on Elmo Nüganen.

Lisaks kodumaistele linateostele filmitakse aga juulis ka kahte soome sarja – "Bad Apples" ja "My Husband's Wife". Veel toimuvad sel suvel ka kodumaise mängufilmi "Nähtamatu võitlus" tehnilised testid, võtetega alustatakse aga uue aasta aprillis. Kadri Kõusaare filmi "Surnud naine" Jordaanias toimuvad võtted lükkusid aga suvest sügisesse.

Eesti Filmi Instituudi juhataja Edith Sepa sõnul kogus filmivaldkond end pärast koroonakriisi üsna kiiresti. "Väga hea, et Eesti sai viiruse kontrolli alla vahetult enne suurt suve, paljudel riikidel ei ole see õnnestunud ja nad on pidanud oma filmivõtted edasi lükkama. Eesti filmide ettevalmistusaeg jäi üsna lühikeseks ja kindlasti on viirus mõjutanud filmide valmimist. Samas, riik eraldas pool miljonit eurot kriisiaja tõttu kannatanud filmide tootmise jätkamiseks ja lisaks veel pool miljonit päris uute filmide tegemiseks," ütles Sepp.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: