Suvelugemine | Kristo Eliase suvised raamatusoovitused

"Osooni" saatejuht Kristo Elias valis suvelugemise rubriigi jaoks välja viis raamatut, mida ta ka teistel lugeda soovitab.

Ma ei ole kunagi väga suur lugeja olnud. Ma ei loe tavaliselt ettevõetud raamatuid kiirelt läbi, sest saan tavaliselt oma lugemishimu kätte juba tööd tehes, kui peab teemadega tutvumiseks väga palju materjale läbi töötama. Seetõttu olen ka õhtuks lugemisest tavaliselt lihtsalt väsinud ja jään juba mõne lehekülje järel magama. Tihtipeale seisavad raamatud kuid öökapil, kuni lõpuks üldse pooleli jäävad.

Suvel on aga hoopis teistmoodi elutempo ja siis on ka suurem tahtmine ennast muust maailmast välja lülitada ja aju väljapuhkamiseks sukelduda mingisse teise ellu ja reaalsusesse. Hästi kirjutatud raamat on selleks hea abimees.

Minu jaoks on hästi oluline ümbritsev keskkond ja suvel on seda enda ümber kergem luua. Eriti meeldib mulle lugeda õues loodushelide taustal, mis rahustavad ja lasevad raamatule keskenduda. Seetõttu olengi lugenud mere kaldal, telgis, aias ning valinud lugemiseks hetke hommikul või õhtul, kui häiring on kõige väiksem. 

Kristo Eliasele meeldib lugeda õues loodushelide taustal Autor/allikas: Kristo Elias

Raamatute valimiseks olen sel suvel võtnud ette enda, vanemate ja abikaasa vanemate raamaturiiulid ja leidnud nii mõnedki pärlid. Neid jätkub lugemiseks ilmselt terveks suveks, seega ei peagi eriti kaugemale vaatama.

Minu viimati loetud raamatute soovitused on järgmised:

1) "Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus" Jonas Jonasson

Nime põhjal otsustades tundub, nagu oleks raamat ühest vanainimesest, aga lugema hakates koorub sealt välja mitmetahuline põnevik ja raamatut ei suudagi enam käest panna. "On nagu on" ja "tuleb, mis tuleb" ellusuhtumine mulle meeldib ja see, millised pöördelisi sündmusi on ühel hea huumorimeelega ja õnnega inimesel võimalik elus kogeda, on ka endale motiveeriv. Täielik fiktsioon, aga meenutab päevikuvormis suuremaid 20. sajandi maailmasündmusi teistmoodi tahkudes, nagu need oleksidki päriselt toimunud. Kogenud ja maailmanäinud mees satub uskumatutesse seiklustesse ka saja-aastasena.

2) "Sinine on sinu taevas" Mihkel Raud

Põnev Eesti krimiromaan tänapäevasest elust meie ümber, aga kõik toimub justkui unenäos. Selliseid koledusi, nagu Mihkel kirjeldab, loodetavasti meil kunagi päriselt ei juhtu. Kuna tegelased on äratuntavad ka päriselust ja sündmused reaalselt tuletatavad, siis on kõik hästi jälgitav. Mihkel Raud on hea sulega.

3) "Aleksei Turovski ja teised loomad: vaatluspäevik" Piret Mäeniit

Raamat imetlusväärselt andekast ja töökast inimesest, kes on elu jooksul palju erialasid ja huvialasid omandanud ka lihtsalt sellepärast, et see on tema jaoks huvitav. Kõik tema tegevused on selle huvides, et saada rohkem teada meie loomariigist. Oma elutööga väärib ta tõesti kõigi loomade suursaadiku tiitlit.

"Aleksei Turovski ja teised loomad: vaatluspäevik" Autor/allikas: Kristo Elias

4) "Pood, kust saab kõike. Amazoni ja Jeff Bezose lugu" Brad Stone

Põnev on lugeda, kuidas üks järjekordne ikooniline ettevõte sündis ühest idees ühes väikeses garaažis ja vallutab nüüd tervet maailma; mis on selle edu taga ja mida on teinud teistmoodi inimene, kes on kõige selle eesotsas. Jeff Bezos on vastuoluline ja geeniusetüüpi mees ja tema eduloost ja kogemusest on palju õppida.

5) "Eesti argielu: Teekond moodsasse maailma" Heiki Pärdi

Tõeliselt teistmoodi ajalooraamat, sest näitab ilustamata eestlaste päriselu, nende olmet ja reaalsust. Imelik mõelda, et see, kuidas enamik meist vähem kui sada aastat tagasi tualetis käis või igapäevaselt pesi, oli ikka hoopis teistmoodi kogemus. Huvitav pildimaterjal ainult lisab usutavust ja näitab, kui palju ja kiiresti maailm muutunud on.

Anna meile teada, millised on sinu arvates parimad raamatud suviseks puhkehetkeks ning saada ka endast pilt koos raamatuga. Vaata lähemalt suvelugemise lehelt: err.ee/suvelugemine.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: