Tartu linna päeval toimuvad kontserdid ja esitletakse linnaklaverit

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tartu linnaklaver linnakirjaniku, linnaarhitekti, Alo Põldmäe, linnapea, linnanõuniku ja linnajänesega Autor/allikas: Uku Peterson

Sel suvel iga-aastast Tartu linna päeva tähistavat Ooperisümbioosi ei toimu, kuid huvilised saavad 29. juunil osa mitmetest kontsertidest ning esmakordselt saavad tartlased näha ka linnaklaverit.

"Üleilmne koroonakevad sundis meid nagu paljusid teisi oma kontserdiplaane muutma ning tartlastele armsaks saanud Ooperisümbioosi viienda sünnipäeva ära jätma, see ettevõtmine saab tänavu tinglikult nelja ja poole aastaseks," rääkis Tiigi Seltsimaja direktor ja Tartu linna päeva produtsent Maris Peebo. "Aga et Tartu linna päev ei jääks päris pidamata, siis juhtub eeloleval esmaspäeval ridamisi üllatuskontserte, mis pakuvad rohkelt rõõmsaid üllatusi, aga järgivad samas hoolikalt kehtivaid tervisenõudeid," lisas ta. 

Tartu linna päev saab alguse kell 10 linnapea Urmas Klaasi hommikukohviga Shakespeare'i kohviku terrassil. Linnapea uurib sealt, kuidas tartlased elavad ja räägib ka linnavalitsuse tegemistest. "Kui esmaspäeva hommikul sajab, siis jääb hommikukohv ära – kohvikusse sisse me seekord ei kogune," ütles linna päeva kunstiline juht Reigo Tamm. Huvilised saavad end hommikukohvile registreerida telefonil 1789 või linna päeva kodulehel.  

Kell 12 oodatakse publikut videokontserdile "Saabumine Tartusse", mida näeb nii Tartu linna päeva kodulehel kui ka linna päeva Facebooki kontol. "Eks Tartusse saab saabuda mitut moodi – autoga, rattaga, jalgsi, varsti ehk jälle lennukigagi. Aga meie kontserdi väga vahva seltskond saabub linna lodjal," tutvustas Tamm. Autoriloomingut esitlevad näitlejad, muusikud ja laululoojad Mari Jürjens, Sandra Üksküla Uusberg (Tallinna Linnateater) ja Kristjan Üksküla. Nad esitavad sama repertuaari, mida oleksid algselt pidanud samal kellaajal esitama Tartu Maarja kirikus. "Draamanäitlejaid on ooperisümbioosid juba mitu aastat Tartusse külla toonud, nüüd saime erilisema juunikuu tõttu kampa veel ka Emajõe," muigas Tamm. 

Linna päeval võib pärastlõunal Tartu peal otsa joosta lõõtsamängija Henrik Hinrikusele ja mandoliinimängija Tanel Sakritsale. Alati heatujulised muusikud sätivad end südalinna kanti mängima kell 12, kell 15 ja kell 18.

Lisaks traditsioonilistele ametitele nagu linnapea, linnaarhitekt ja linnasekretär tegutsevad Tartus ka linnajänes ja linnakirjanik. Sellest suvest alates on Tartul ka linnaklaver, mis hakkab aeg-ajalt natukese etteteatamisega või sootuks ootamatult linnaruumi ilmuma. "See on suvine ja pigem täiesti ootamatu majesteetlik külaline, kelle ilmumine linnaruumi toimub harva lõpuni kooskõlastatult. Pigem kohtute temaga hea õnne peale, vahel lihtsalt juhtute olema täpselt õigel ajal täpselt õiges kohas," selgitas Tamm.

Tartu linnaklaveri esmailmumine – aga ainult hea ilma ja õnnega – toimub 29. juunil ajavahemikus 12.00–20.30 igal täistunnil ning külla tulevad Olav Ehala, Sten Heinoja ja Sven-Sander Šestakov. 

Lisaks toimub õhtupoolikul Emajõel sõitval lodjal jõekontsert "Ära jäänud laulud", kus esinevad sopranid Pirjo Jonas (Teater Vanemuine) ja Maria Listra, tenorid Ramus Kull (Teater Vanemuine) ja Reigo Tamm (RO Estonia), baritonid Simo Breede (Teater Vanemuine) ja Tamar Nugis ning Koit Toome. Lauljate esituses kõlavad mitmed lood etendustest ja kontsertidest, mis sellel kevadel ära jäid. Jõelt tehakse sügav kummardus ka 150. sünnipäeva tähistava Vanemuise teatri suunas. Klaveril saadab soliste pianist Piia Paemurru. Jõekontserdi helirežissöör on Tanel Klesment. 

Tartu linna päeval toimub ka linna medalite üleandmine ja "Tartu kaunis kodu 2020" parimate autasustamine. Kuldpulmapaaride õnnitlemine toimub seekord aga septembris.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: