Ööklubid on piirangute tõttu sunnitud toimetulekuks uusi lahendusi otsima

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Inimesed ööklubis. Autor/allikas: Rauno Liivand

Valitsuse kehtestatud piirangud lubavad ööklubides üritusi korraldada maksimaalselt 100 inimesega või väiksemate kohtade puhul 50-protsendilise täituvusega. Koroonaeelse aja sarnasele ööelule on seetõttu head aega öeldud ning klubid on asunud ellu jäämiseks uusi lahendusi otsima.

Näiteks on Tallinnas asuv ööklubi Seif oma ruumides üles seadnud sohvabaari, kus külastajatele kokteile ja snäkke pakutakse. Klubi juhataja Berta Mäe sõnul on aga ööklubist asi kaugel – muidu tantsupõrandal jalga keerutanud külastajad istuvad nüüd sohvadel ning tavapäraste kiirkokteilide asemel serveeritakse neile aeganõudvamaid kokteile ja ka erinevaid snäkke. "Ma ütlen ausalt, see ei ole praegu kuidagi kasumile suunatud, vaid pigem sellele, et hoida oma nime Tallinna ööelu maastikul ning pakkuda oma töötajatele, kes jäid ju sisuliselt päeva pealt töötuks, võimalust tööd teha ja selle eest raha teenida," ütles Mägi ja tõdes, et jätkusuutlik selline lahendus kindlasti ei ole.

Sarnase tee on valinud ka Tartus asuv ööklubi Shooters, kus avati ajutise lahendusena terass Shooters Garden. "Nimi tuleneb sellest, et meil on olemas väliterrass ning oleme siseruumid muutnud selliseks, mis tekitaks justkui terrassi mulje. Suvisel ajal veedetakse aias ikka palju aega," rääkis Shootersi juhataja Märt Mägi. Piirangute tõttu on tantsuala Shootersi ruumidest ajutiselt kadunud, kuid uue lahendusena pakutakse nüüd külastajatele lisaks joogivalikule ka erinevaid sööke.

Toitlustust pakub esmakordselt aga ka Pärnus asuv klubi Aptek. "Avamisajad on varasemad, paneme pisut varem ka kinni ja üritame rohkem keskenduda terrassile ja väliteenindusele see aasta," ütles Aptegi juhataja Madis Sitik. 100 inimese piirarvuga korraldatakse Aptegis ka pidusid, kuid meeleolu on varasemaga võrreldes teine. "Just seepärast, et me peame hoidma sellist varianti, et me saame inimestele anda ruumi, et nad saaksid üksteisega distantsi hoida ja seetõttu nii-öelda festivali meeleolu kaob tantsuplatsilt ära. Ka programmiga oleme pidanud natuke tagasi tõmbama ja muusikavalikut rahulikumaks muutma," rääkis Sitik.

Tallinnas asuv Venus Club viib aga oma 11. sünnipäeva tähistamiseks 150 peolist rendilaevaga kruiisile. "See toimub mere peal ja seal on lahtised tekid, et see on hoopis teine asi kui ööklubi," ütles Venus Clubi juhatuse liige Kardo Kõiv. Kruiisi näol on aga tegemist siiski ühekordse lahendusega ja pikaaegsemaid alternatiivseid variante tavapärastele pidudele klubis ei otsita. "Me mingeid muid asju otseselt ei ole mõtelnud, sest et me püüaks seda asja ikkagi teha nii, et ei hakka end sõõrikukohvikuks või muuks imelikuks platvormiks tegema," rääkis Kõiv.

Piirangute tagamaad jäävad klubiomanikele arusaamatuks

Kuigi ajutisi lahendusi on klubiomanikud küll leidnud, ei peeta neid kuigi jätkusuutlikuks ning piirangute tagamaad jäävad klubiomanikele tegelikult segaseks. "See on täiesti ebaõiglane ja ma ei ole tänaseni aru saanud, miks selline piirang on tehtud, kui teistes siseruumides võib maksimaalselt 500 inimest olla, kuid mitte rohkem kui poole ulatuses. Minule isiklikult tundub, et see on riigipoolne suund lihtsalt ööklubide tegevust vähendada," rääkis klubi Seif juhataja Berta Mägi.

Ka Shootersi juhataja Märt Mägi tõdes, et kuigi ta spetsialistide seisukohtadele kindlasti vastu ei vaidle, on ööklubidele kehtestatud piirangud veidike kummalised. "Igal pool tänavapildis on näha, et mingitest piirangutest keegi kinni ei pea ning inimesed on sellest juba tüdinenud, et mitte öelda need unustanud. Selles osas on pisut veider, et nii välialadel kui ka restoranides võib oluliselt rohkem inimesi koos viibida, kuid klubidele on teatavad piirangud pandud. Seda enam, et tegelikult ju ööklubisid reeglina ei külasta meie kõige ohustatum riskigrupp," rääkis ta.

Valitsuse meedianõuniku Liis Velskeri sõnul on aga 100 külastaja piirarv oluline, sest peod on olnud nii Eestis kui ka teistes riikides suured nakkuskolded. Seda seetõttu, et peod toimuvad siseruumides ja suures seltskonnas saavad omavahel kokku ka need, kes varasemalt teineteisega kontaktis pole olnud. Ta lisas, et klubides tarbitakse ka alkoholi, mille mõjul inimeste tähelepanelikkus väheneb ja riskikäitumine suureneb.

Tuleviku osas laiutab teadmatus

Kuidas olukord edasi läheb ja millal piirangud tühistatakse, ei tea praegu veel keegi kindlalt öelda. Klubiomanikud näevad olukorra ühe võimaliku leevendusena seda, kui valitsus ööklubidele eraldi toetuse välja mõtleks. Sellist plaani valitsusel aga praegu ei ole. "Ööklubid saavad toetusi taotleda sarnaselt teiste ettevõtetega, mingeid erisusi neile ette nähtud pole. Näiteks on nad saanud taotleda töötasu hüvitise meetmest toetust, samuti Kredexi toetusi jne," ütles Velsker.

Ähmane tulevik on aga klubiomanikke ka sulgemisele mõtlema pannud. "Kui teaks, et see asi veel kestab siin mitu kuud edasi, siis paneks selle firma kinni ja olekski kõik. Laseks töötajad lahti ja oleks see asi lahendatud. Aga praegu on lihtsalt teadmatus," ütles Venus Clubi juhatuse liige Kardo Kõiv.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: