Suvelugemine | Sander Varuski suvised raamatusoovitused

Sander Varusk
Sander Varusk Autor/allikas: Arne Holm, ERR

R2 saate "Popikroonikad" saatejuht ja plaadipoodnik Sander Varusk valis suvelugemise rubriigi tarvis välja raamatud, mida tasub kindlasti puhkuse ajal (uuesti) kätte võtta.

Et kõik minu elus tiirleb muusika ümber, kandub see ka raamatute valikusse ja kuskil 90 protsenti riiulis seisvatest lugemistest on kas bändide või artistide biograafiad või suuremad perioodi-/žanrikäsitlused. Üks asi on seos tööga, teine asi on see, kuidas mind paeluvad kõik need tihti uskumatud lood päriselust, mis on ajendanud artiste muusikat looma või seda elu läbi elama. Seepärast valin igast formaadist ühe enim kulme kergitanud või hoopis nägu heas mõttes krimpsutama ajanud teose.

BIOGRAAFIA: David Buckley "STRANGE FASCINATION: DAVID BOWIE, THE DEFINITIVE STORY" – Kõige mitmekülgsemast popstaarist, kes kõike teinud ja näinud ning inimeste südamed nii isiklikul tasandil võitnud, on mõistagi kirjutatud väga palju raamatuid. Paljud biograafiad ei ole aga Bowie-fenomeni väärilised. David Buckley "Strange Fascination" on aga nii terviklik ja täiuslik, käsitledes Bowie elu päris algusest, et ei oskaks midagi enam juurde tahtagi. Detailid ei koorma ja lugu sujub nagu modernne fantaasia, kuid lisaks kõigele sellele on Buckley eripära põhjendada ja toetada kõiki Bowie tegemisi teda inspireerinud mõjutustega. Ühest küljest Bowie biograafia, teisest küljest teatmeteos, mis juhatab Bowiest kaugemale vanemaid maailmu avastama.

AUTOBIOGRAAFIA: Viv Albertine "CLOTHES CLOTHES CLOTHES MUSIC MUSIC MUSIC BOYS BOYS BOYS" – Ma pole seni kohanud mitte ühtegi artisti oma lugu, mis oleks nii paljastavalt julge, nilbe ja jahmatav. Vahel oli isegi raske edasi minna, sest raamatu lõpuks elad sa Albertine'ile kaasa puhtast kaastundest. Seda lihtsam on end seostada The Slitsi kitarristiga, kes tuli täiesti muusikavõõrast töölisklassi elust ja pidi noore naisena hakkama saama meeste, testosteroonist läbi imbunud tribalistlikus pungimaailmas, kuid lõpuks tahtis oma elu elada ning armastust leida nagu me kõik. Me kõik teeme elus vigu, kuid Albertine'i jahmatav otsekohesus ja ausus niitis ausalt öeldes jalust. Iga naisterahvas oskab sellega suhestuda, iga meesterahvas mõistab tänu sellele raamatule paremini.

ÜLDISEM AJALUGU: Lloyd Bradley "BASS CULTURE: WHEN REGGAE WAS KING" – Seni kõige täiuslikum ja suurema armastusega koostatud üldisem popmuusika ajaloo raamat, millele olen otsa sattunud. Lloyd Bradley elutöö-raamat on sellest, mida ta ilmselgelt armastab – Jamaica muusika. Ükski liivatera selle saare fantastilisest muusikast ei jää puutumata, alustades ska-eelsest ja iseseisvumis-eelsest Jamaicast kuni kõige selleni välja, mis tuli hiljem. Sa saad vastuse ükskõik mis küsimusele, mis võib tekkida saareriigi omanäolise popmuusika kohta – miks see vasturütm, mis kõigepealt kiire, miks hiljem aeglane, miks nii palju singleid, miks mitte kuskil mujal jne. Aga kõigele lisaks hoiab Bradley sügavalt uuritud paralleeli Jamaica tormilise sotsiaal-poliitilise ajalooga. Isegi kui sa pole suur reggae-austaja, panevad mitmed hetked siin raamatus sind ahhetama, naerma või imestama; ja veel parem, kui oled reggae-fänn, siis otsib terve aja üks käsi samal ajal Youtube'st või Spotifyst lugusid.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: