Urmas Sõõrumaa: lapsepõlvest on mulle külge jäänud suur tõestamisvajadus

Foto: ERR/Sten Teppan

Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa ütles, et pole oma isaga päevagi koos elanud, mis võib olla ka põhjus, miks tal lapsepõlvest suur tõestusvajadus kaasas on.

"Me kõik oleme siia ilma tegelikult tulnud armastuse järele, seda ei ole mitte kunagi üleliia, sellest on alati puudus. Mida rohkem sellest puudus on, seda rohkem me püüame end siin maailmas tõestada ja suuresti armastuse puudusest inimesed ju trügivad, teevad spordis maailmarekordeid, tõestavad ära ma ei tea kellele mida, algatavad suuri sõdu," rääkis Sõõrumaa Vikerraadio saates "Käbi ei kuku...".

Kuni murdeeani kasvas Sõõrumaa aga ema ja võõrasisaga. "Mina ei mäleta, et ma oleks tolle ajani isast väga puudust tundnud. Mingi mehe lõhn oli majas olemas ja et kuskil ma oleks pidanud koolis või seltskonnas tundma puudust, et teistel on ja mul ei ole – ei mäleta sellist asja," tõdes Sõõrumaa.

Pärast sõjaväge, umbes 22-aastasena, otsustas ta aga ka oma bioloogilise isa üles otsida. Esimene kohtumine ei olnud Sõõrumaa sõnul kuigi meeldiv. "Ta lubas mulle miilitsa kutsuda. Ta arvas, et ma tulen nagu tollel ajal ikka – tuli keegi, kes püüab ära tõestada, et ta on tema isa ja siis hakkab välja pressima jne. Sealt joonistus tema huvitav iseloom välja," meenutas ta.

Aastaid hiljem, mil Sõõrumaa juba 40-aastane oli, otsis isa ta aga ise üles. "Me suhtlesime tema elu lõpuni täiesti normaalselt ja mul ei ole kunagi olnud midagi väga tema hukka mõistmiseks. Ma olen pigem püüdnud mõista ja eriti tänasel päeval olen ma eriti tänulik, et ta elujõulise inimesena on seda elujõudu ka minusse süstinud," rääkis Sõõrumaa.

Isa puudumine tekitas Sõõrumaas aga mõnes mõttes ka jõudu. "Ta lõi põnnama vastutuse võtmisel minu ees. Mina olen nüüd sellest saanud mingisuguse jõu ja tahan võib olla liiga suurt vastutust võtta enda laste ees," tõdes Sõõrumaa.

Ta lisas, et näeb seda jõudu ka enda lastes, kellest mitmed juba lapsevanemad on. "Ma püüan kogu aeg aru saada, kust see jõud on tulnud. Võib olla see on mingid minu tegemata asjad, võib olla se tuleb kuskilt vanaisade poolt. Igal juhul ma naudin nende suhtumist peresse ja oma lastesse ja olen erakordselt tänulik, et see nii on," rääkis Sõõrumaa.

Ta lisas, et on oma seitset last õpetanud juuri väärtustama. "Ma pean väga lugu võrdlusest inimene on nagu puu. Kui ladvas on tuul või tuli, siis see peab vastu ainult tänu tugevatele juurtele ja juured on sinu eelnevad põlvkonnad," ütles Sõõrumaa.

Ka Sõõrumaa poeg Tõnis Sõõrumaa tõdes saates, et suhted õdede ja vendadega on väga head ning nad räägivad omavahel mitu korda päevas. Suure pere sõbralikkuse hoidmine ongi üks Urmas Sõõrumaa eesmärkidest. Ka oma laste emadega saab ta endiselt väga hästi läbi ja tuttavatel on aeg-ajalt isegi raske mõista, kuidas perede omavahelised suhted nii head on. Sellistel hetkedel meeldib Sõõrumaale näidata oma 50. sünnipäeval tehtud pilti, kus poseerivad tema, ta lapsed ja ta laste emad. "PIltlikult öeldes minu laste emad hoiavad mind kätel üheskoos ja kõik lapsed on ümber – sellest pildist ei saa ükski normaalne inimene aru," ütles Sõõrumaa.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: