Jupiteri jõudis valik Priit Tenderi animafilmidest

Priit Tender
Priit Tender "Alateadvuse maja" Autor/allikas: Kaader filmist

ERR-i veebikanalist Jupiter on võimalik vaadata Priit Tenderi joonisfilme, valikusse kuuluvad nii tema esimene lavastajatöö "Gravitatsioon" kui ka 2016. aastal valminud "Linnugripp". Filmid jäävad järelvaadatavaks kuni juuli alguseni.

Valikusse kuuluvad:

"Gravitatsioon" (1996)

Noorel Udol on põletav soov lennata, kuid ta ei tea, et on olemas seadus, mis hoiab asju maa küljes kinni ja et lendamiseks tuleb asjadest lahti lasta. Nii mõnegi jaoks on sellel hukatuslik tagajärg. Lendamine on ju unistus, mis täitudes puruneb. Gravitatsioon seevastu on reaalsus, mis teeb igast lendamisest lõpuks langemise. Selle valusa mõistmise läbi jõuab noor Udo uuele tasandile - ta näeb maailma teise nurga alt.

"Viola" (1999)

Üksikul saarel keset kurbuse merd kulgeb elu mööda igapäevast rada. Läbipõlenud viiulikunstnik sooritab halenaljakat etteastet oma tantsijannast naisega. Ja siis astub ühekäeline toolmees oma esimesed sammud inimlikuma tuleviku poole.

"Mont Blanc" (2001)

Vananev mees lahkub naisest ja asub teele oma unelmate mäele Fujiyamale. Kuid Fujiyama pole ainuüksi tema reisisihiks, sinna tungleb veel tuhandeid tippupürgijaid, kõigil kohvrid käes. Ka mägi ise koosneb sadadest tuhandetest kohvritest. Halastamatu tõus tippu avab peategelasele kogu näitemängu tagamaa: igal tippujõudjal hammustab tema enda kohver pea otsast ja elutu keha kukub kraatrisse. Enne seda aga laulab kohver naishäälega imelist lauluviit, millest tippupürgijad saavad üha uut innustust. Meie kangelane teeb pretsedenditu otsuse, heites põleva sigareti kohvrisse ja seejärel põleva kohvri kraatrisse, millest vallandub maavärin. Mägi puruneb, maa neelab tuhandeid, kaardimajade rusudes hukkuvad terved linnad, õhus lendab kohvreid ja peadeta laipu. Ent mees jõuab koju. Aga naise hiidrind ei liigu enam - elutu valge mäena kõrgub see ta ees.

"Rebasenaine" (2002)

Humoorikas film põhineb maputshe-indiaanlaste samanimelisel muinaslool ja jutustab rebasest, kes läheb taevasse oma onule külla, kuid ta heidetakse sealt armutult alla.

"Sõnum naabritele" (2006)

Anti on kogu elu parandanud televiisoreid. Ühel päeval mõistab ta, et hoopis maailm vajab parandamist.

"Köögi dimensioonid" (2008)

Kolm orkestreeritud rännakut hommikuse köögi senitundmatutesse dimensioonidesse. Autor Priit Tender, helilooja Märt-Matis Lill, esitajaks NYYD Ensemble.

"Ussinuumaja" (2012)

Mees otsustab oma naise tappa, kuna see ei saa lapsi. Ta rajab randa kivimaja ja hakkab selles usse kasvatama. Kui maod on käsivarre jämedused, kutsub ta oma naise mereranda jalutama. "Ussinuumaja" on iidne tšuktši muinasjutt, mis viib meid rännakule inimhinge pimedaimatesse soppidesse.

"Alateadvuse maja" (2014)

Teos põhineb pikaaegsel uurimusel korstnapühkijate unenägudest. Rikkalikust materjalist selekteeriti välja kõige sagedamini esinevad kujundid ja nende alusel loodi stsenaarium. Statistika lubab väita, et filmi näol on tegemist ühe korstnapühkija kõige sagedamini esineva unenäoga.

"Linnugripp" (2016)

Lugu mehest ja maost, alkoholisõltuvusega pingviinist ning lindude kadumisest. Lugu õunapuust ja õuntest, juurtest ning juuretusest. Lugu paradiisist ja sellest väljalangemisest.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: