Jaak Joala 70. sünniaastapäevaks ilmub rekordmahukas topeltalbum

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Jaak Joala

Jaak Joala 70. sünniaastapäevaks 26. juuniks ilmub eestikeelne kogumikplaat Jaagu lauludega "Naerata", mida esitletakse Vikerraadio otsesaates ERR-i I stuudios 26. juunil kell 14-16.

Algselt oli plaat plaanitud lõppakordiks lauluvalikuga kolmest Jaagu loometee säravast etapist, mis kulges koostöös ansambliga Lainer, seejärel retroprojekt Kollane Allveelaev G ning lõpuks üliedukas "kolme tenori" tuur "Las jääda kõik, mis hea" koos Tõnis Mägi ja Ivo Linnaga.

Just sellisena ongi kokku pandud 21 lauluga CD "Naerata". Kuid järjest enam tekkis koostajal Olavi Pihlamäel tunne, et viimane plaat jääks kuidagi lõpetamata, kui see ei sisaldaks Jaagu kaasaegsete Eesti autorite loomingut.

Nii sündis kaksikplaadi idee ja nüüd on samade kaante vahel ka teine CD "Põhjanael", kus ainult Eesti heliloojate looming: 24 laulu 13 autorilt, nende seas Jaagu eakaaslased Olav Ehala, Andres Valkonen ja Rein Rannap.

Leidub näiteks Olav Ehala poolt 1975. aastal salvestatud ja ainult kord telesaates esitatud ning seejärel helilooja koduarhiivis varjul olnud laul "Mind hoida ei saa". Ka plaadi nimilaul "Põhjanael" Andres Valkonenilt on omal ajal kirjutatud muusikafilmi "Pingul keel" jaoks, kuid millegipärast filmimiseni ei jõudnudki. Nüüd lõpetab see hoogne laul plaadi.

Kokku on kahel plaadil 45 pala, millest osa on tuntud, kuid esineb ka lugusid, mis aastate tolmuga kaetud ja vajavad taas meelde tuletamist. Kui "Naerata" on tempokas ning rockilik, siis "Põhjanael" on koostatud peamiselt lüürilistest lauludest, et esile tuua Jaaku võrratu romantikuna, kommenteeris Pihlamägi.

Üheksal (tegelikult kümnel) eestikeelsel kogumikplaadil on kokku 203 Joala lauldud laulu, millest kümmekond on saanud Jaagult ka teise hingamise, ehk salvestatud aastaid hiljem uuesti. Neist 203st loost 86 on Eesti autorite looming, 117 teiste riikide heliloojatelt ning on rahvusvaheliste hittide kaverid.

Siin meeldetuletuseks Jaak Joala 2016. aastal alustatud plaadiseeria

J – Suveöö

A – Alles eile

A – Minu elu (ansambliga Radar)

K – Unustuse jõel

 

J – Taas on päev (koos ansamblitega Kristallid  ja Virmalised)

O – See kaunis maa (pühendatud Eesti 100)

A – Ma joobun õnnest (duetid)

L – Arm mu ainus aare

A – Naerata (2CD)

 

Nende plaatide läbimüügi tulemusena on Jaak Joala auhinnatud neljal korral Kuldse plaadiga.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: