Suvelugemine | Taavi Eilati suvised raamatusoovitused

Taavi Eilat
Taavi Eilat Autor/allikas: Erakogu

"Pealtnägija" toimetaja Taavi Eilat valis suvelugemise rubriigi jaoks välja viis raamatut, millega oleks mõnus oma puhkuseaega veeta. Tema arvates võiks suvelugemine olla kui maastikumaal.

"Suvepuhkusel on igaühe inimõigus vaadata tunde ja päevi lihtsalt värvi kuivamist seinal, tegemata mitte midagi. Samasugune inimõigus on minu meelest ka lugeda kirjandust, mida tavalisel tööhooajal ei saa kätte võtta, sest emotsionaalne tase ei lase mingil kummalisel kombel kiskuda lahti tavarutiinist ja keskenduda rahulikule, tundelisele lugemisele," sõnas Taavi. "Mitmed raamatud, mida siin soovitan, on sellised, mida näiteks jaanuaris olen visanud nurka, sest lihtsalt ei suuda keskenduda, aga suvel kätte võttes olen sattunud lummusesse."

Eilati sõnul suudab tähelepanelik lugeja näha viie soovituse vahel ilmselt teatud mustrit, kuid lihtsalt öeldes viivad kõik need teosed lugeja oma detailsete kirjeldustega keskkonda, kus on võimalik tunda lõhna, näha värve ja kogeda seda, mida teose peategelasedki. "Minu jaoks on suvelugemine kui maastikumaal, millest igaüks saab kirgastuse kätte vastavalt oma tundeastmele - mõni tõdeb üldiselt, küll on ilus pilt, aga teine näeb sinna juurde veel maali servas olevat detailset pintslitõmmet maastikul jalutava lehma või mõne teise tegelase juures. Mõlemal juhul on lugemise kogemus ainulaadne ja hää. Lühidalt on minu kui suvelugeja soov: palju ei peagi juhtuma, kirjanik, anna mulle lihtsalt võimalus tunda ja kogeda neid hetki, kus viibib tegelane!"

  1. Igal suvel tahaksin ma kolida Kollasesse majja nagu Tõnu Õnnepalu peategelane teoses "Mandala".
  2. Inimene, nii ka mina, tahab lugeda teistest inimestest, sageli tavalistest ja lihtsatest inimestest, kelle mured ja rõõmud on samastatavad endaga. Urmas Vadi teoses "Neverland" annab edasi midagi nii täpset, et seda elamust ei saa jätta kogemata.
  3. Suvekodus istudes igatseb hing ikka ka linna - just linnaromaaniks tituleeritud Jan Kausi "Koju" pakub täpset, melanhoolset linnainimese tunnetust.
  4. Järgmine lugemissoovitus on laiem: Mati Undi novellid ja lühijutud. Teatud kujul võib kõigi eelkirjeldatud autorite kirjutamisviisidest tunda midagi undilikku, aga Undi enda tekstide täpsus ja viis on veelgi haaravam. Novelle ja jutte on palju, kuid pakun siin näiteks "Via Regia" või kogumikust "Kuu nagu kustuv päike" lühikirjutis "Helgi Sallo lahkumine".
  5. Kui romaanidest ja novellidest on juba küllalt, siis tuleb vaadata midagi luulemaailmast. Alustada võiks algusest ehk Jaan Krossi "Maailma avastamisega".

     

    Anna meile teada, millised on sinu arvates parimad raamatud suviseks puhkehetkeks ning saada ka endast pilt koos raamatuga. Vaata lähemalt err.ee/suvelugemine.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: