X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Rowlingu säutsud transsoolistest tekitasid pahameelt: fännid eemaldavad oma Potteri tätoveeringud

J.K. Rowling
J.K. Rowling Autor/allikas: Scanpix/ZUMAPRESS.com

Hiljuti võttis "Harry Potteri" raamatute autor J.K.Rowling Twitteris sõna transsooliste teemal. Avalikkus ei võtnud kirjaniku seisukohti kuigi hästi vastu ja nii sattus Rowling nii "Harry Potteri" fännide kui ka näitlejate kriitika osaliseks.

Rowling jagas juuni algul oma Twitteri kontol artiklit, kus nimetati naisena sündinuid kui "inimesed, kellel on menstruatsioon". Kirjaniku sõnul peaks naisi siiski nimetama naisteks – bioloogiline sugu on oluline ning seda ei saa ignoreerida.

Langenud pärast sõnavõttu suure kriitika osaliseks, avaldas Rowling 3600-sõnalise essee, kus rääkis, et on nõus, et transsoolised on ühiskonnas kergesti haavatavad ja neid tuleb kaitsta. Küll aga kardab ta, et tänapäevane transsooliste aktivism on liikumas liiga kaugele ja kujutab endast ohtu teistele naistele. Näiteks kardab Rowling, et inimesed võivad liiga kergekäeliselt langetada otsuse oma sugu vahetada ja seda hiljem kahetseda.

Rowlingu säutsudele reageerisid ka mitmed "Harry Potteri" staarid, nende seas Daniel Radcliffe, Emma Watson ja Rupert Grint. Näitlejad ütlesid, et hoolivad kõikidest oma fännidest võrdselt ja transsoolisi ei tohi diskrimineerida.

Fännid eemaldavad tätoveeringuid

Pahameelt tundsid ka fännid, kellest mitmed lasevad nüüd oma Harry Potteri teemalised tätoveeringud eemaldada või need ära katta.

Näiteks laseb oma tätoveeringu metsamotiividega katta 23-aastane Lo Rootsist, kes ütles Insiderile, et Rowlingu säutsud panid teda mõistma, et ta ei oleks tema maailmas kunagi oodatud. "Kuna ma olen sündinud naisena, aga ei identifitseeri end sellena, näeks Rowling mind mentaalselt haigena, segasena või naiste reetjana," ütles Lo. Lo lasi endale 18-aastasena tätoveerida "Harry Potteri ja tulepeekri" raamatust pärit tsitaadi "Numbing the pain for a while will make it worse when you finally feel it."

"Harry Potterist" tuntud Kelmikaardi tätoveeringu laseb ära katta aga 30-aastane Olivera Inglismaal, keda "Harry Potteri" raamatud inspireerisid ülikoolis inglise kirjandust õppima. "See on kurb, sest see tätoveering oli mu jaoks nostalgiline ja tähenduslik. Nüüd on see aga rikutud teadmisega, et inimene, kes selle kõige taga on, ei usu, et mõned inimesed, keda mina maailmas kõige rohkem armastan, õiguseid vääriks ja ei pea neid pooltki nii tähtsateks, kui tema ise on," rääkis Olivera.

Õpetajana töötav 26-aastane Alexandria USA-st laseb oma õpilastele mõeldes enda randmelt eemaldada surmavägiste sümboli. "Ma õpetan põhikooli õpilasi, kes iga õppeaasta alguses mu tätoveeringute kohta küsivad. Ma räägin neist hea meelega, aga minu jaoks läheb mu väärtushinnangutega vastuollu see, kui ma ütlen õpilastele, et mu klassiruum on turvaline keskkond, aga siis on mul tätoveering, mis on seotud naisega, kes on TERF [Trans-Exclusionary Radical Feminist – radikaalne feminist, kes ei arvesta transsoolistega]," rääkis Alexandria.

Tätoveerijad paluvad transsooliste toetuseks annetada

Mitmed tätoveerijad on teada andnud, et ei võta Harry Potteri teemaliste tätoveeringute eemaldamise ja katmise eest tasu, vaid paluvad kliendil hoopis transsooliste toetuseks annetada.

Näiteks palub graafiline kirjanik Molly Knox Ostertag annetada organisatsioonile Trans Women of Color Collective. Transsooliste tätoveeringuid joonistab ta aga üle tasuta. 

Ka Sfe R. Monster, kes on ka ise transsooline, pakub võimalust tätoveeringuid ise tulu teenimata üle katta. "Ma teadsin, et tahan teha midagi nähtavat ja kohest, nii otsustasingi pakkuda neile transsoolistele, kes enam Rowlingut endaga kaasas kanda ei taha, võimalust oma tätoveeringud tasuta ära katta," selgitas Monster. Ta lisas, et fännidele tegi Rowlingu sõnavõtt haiget ja nad on leinavas meeleolus.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: