Hiiumaa laste mängud ja salmid jõudsid raamatusse

Hiiumaal Kärdla Vabrikuväljakul esitleti "Hiiu laste raamandut", mis räägib sellest, kuidas on Hiiumaa lapsed aegade jooksul oma päevi sisustanud ja milliseid mänge mänginud. Teosest leiab ka hiiukeelseid laule, salme ja muid tekste.

Mõne aasta eest ilmus mittetulundusühingu Hiiu Öko kirjastatud "Hiiu keele raamand". Kui see hiiu keelt tutvustav teos oli mõeldud vanemale lugejale, siis nüüd ilmunud "Hiiu laste raamand" on sobilik ka põnnidele. Autorid soovitavad, et vanemad võiksid seda lugeda koos lastega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Õuemänge on jäänud palju vähemaks, me lihtsalt ise näeme õpetajatena seda ja sellepärast ongi tore, kui sa loed emaga koos seda. Loeme mängu kirjeldust, mõtleme, kuidas see käib ja võib-olla läheme õue ja proovime sõpradega ka mängida. Selle asja mõte ongi see, et me mitte ei kirjuta ainult üles neid asju, mida me ise mängisime vaid, et äkki neid natukene ka taaselustada," selgitas raamatu üks autoritest Merike Heinsoo.

Hiidlased on mänginud aegade jooksul näiteks tagaajamise- ja peitusemänge, aga ka kivimänge ja talvel jääga seotud mänge.

Laste elu juurde on alati kuulunud muidugi krutskid ja pahandused.

"Minu jaoks oli kõige põnevam läbi töötada Suuremõisa kooli pahategude kausta, kuhu olid lapsed kirjutanud seletuskirju, miks nad nii või teisiti käitusid. Kolm päeva vist olime muuseumis ja lugesime neid ja valisime välja," rääkis teine autor Lili Käär.

"Kui ikka terve lehekülje peale peab kirjutama "ma ei riputa enam tahvli peale hiiri", siis võid ise arvata, millega see laps oli hakkama saanud," lisasid Heinsoo ja Käär.

Teose illustreeris ja kujundas Roberta Laas.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: