Piletite tagasimüümise must stsenaarium: suurt meelelahutust ei pruugi Eestis aastaid toimuda

Foto: Kaisa Potisepp

Üritustekorraldaja Reno Hekkonens tõdes, et kui kontserdi- ja festivalikorraldajad kõik suurürituste piletid ostjatele tagasi müüvad, ei ole Eestis suurt meelelahutust aastaid oodata.

"Kõige mustem stsenaarium ongi pankrot. Ehk on see, et kõik, kes ostsid piletid suurtele üritustele, nad jäävad nii piletitest, rahast kui ka üritusest ilma. Ehk et need lihtsalt ei toimu, sest raha on korraldajate poolt raisatud, artistidele on vajalikud ettemaksud tehtud, et nad üldse esineksid, neid ju tagasi ei saa küsida, kulutused on tehtud, käibemaksud on makstud. Seda raha lihtsalt ei ole hetkel olemas, mille eest pileteid tagasi müüa ka siis, kui sooviks seda teha," selgitas Hekkonens Raadio 2 saates "Hommik!".

Vihaseid kirju, kus inimesed piletite tagasimüümise soovist teada annavad, on Hekkonensi sõnul tulnud mitmeid. "Inimesed on vihased, nad tahavad oma raha tagasi, sest seadus näeb nii ette ja tarbijakaitse on tarbija poolel," rääkis Hekkonens. Ta lisas, et mõistab ka, miks inimesed pileteid tagasi müüa soovivad, kuid kontserdikorraldajate raske olukorra tõttu on sellele soovile keeruline vastu tulla.

"Me pöördusime ka kultuuriministri poole palvega – esiteks kõige tähtsam, et meile antaks ajapikendust, et me ei peaks praegu hakkama pileteid tagasi müüma. See on kõige esimene asi, et meile antaks aasta või poolteist aega toibuda, need üritused ära teha, mis on tegelikult edasi lükatud ja millel on kindlad kuupäevad juba olemas," rääkis Hekkonens. "Me vajame pikendust, me vajame püsikulude jaoks riiklikku toetust, kasvõi mingis osas, et meie office'd oleksid lahti, et me saaksime mingitki palka maksta inimestele," lisas ta.

Hekkonens selgitas, et suurürituse korraldamine pakub tööd väga paljudele inimestele ja on ka suur ajakulu. Ettevalmistused algavad juba umbes kaks aastat enne ürituse toimumist ja aasta ringi antakse tööd umbes paarisajale inimesele. Toimumisajal on Hekkonensi sõnul üritusega seotud aga umbes 2000 inimest.

Sel suvel võib küll väliüritusi korraldada, kuid osalejate piir on 1000 inimest. Selline ürituste suurus pole kontserdikorraldajate jaoks kuigi jätkusuutlik. "500-1000 üritused ega nad ju leiba lauale ei too," tõdes üritustekorraldaja Liisa Lahtmets. Küll aga pakuvad need muusikutele ja publikule võimalust natukenegi meelt lahutada.

Praegune olukord võib Lahtmetsa sõnul mõjutada ka seda, kuidas ürituste korraldamine järgmisel aastal välja näeb. "Tegelikkuses see tähendab ka seda, et kui kõik läheb paremuse suunas, siis sügisel kõik konkureerivad kõigiga ja järgmisel suvel on lihtsalt full täiskäik ja festivalid. Ma arvan, et tuleb konkureeriv aeg kõikidele ja kõik üritavad leida ka suve jooksul lahendusi, et ellu jääda," rääkis Lahtmets.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: