Jupiter soovitab dokki "Kirby sõda"

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
"Kirby sõda" Autor/allikas: Pressimaterjal

ERR-i veebikanal Jupiter soovitab seekord dokumentaalfilmi "Kirby sõda"

Raudmees, Chris Hemsworth, Marvel ja Stan Lee – tuttavad nimed koomiksimaailma austajatele üle kogu maailma. Popkultuuri vallutanud Marveli tegelased on nüüdseks Disney rahamasina ette rakendatud ning tootnud rohkem kui 22 miljardit dollarit üle maailma. Miks ja kuidas on saanud need filmid ja tegelased nii kuulsaks? Mis on tegelikult nende lugude taga?

Koomiksiekspertidele ja fännidele on Jack Kirby nimi ilmselt tuttav. Paljud ei tea, et tema on selliste kangelaste autoriks nagu Kapten Ameerika, Fantastiline nelik, X-mehed. Seda nii kirjas kui ka pildis.

Dokumentaalfilm "Kirby sõda" räägib Jack Kirby varajasest elust ning mõjutustest ja inspiratsioonist, mis kujundasid tema loodud tegelasi. Kirby, nagu ka paljud teised noored mehed sellel ajastul, mobiliseeriti ja saadeti Euroopasse Teise maailmasõtta. Kirbyle jättis sõda igaveseks ajaks trauma. "Igaüks, kes on pidanud sõja üle elama või selles võitlema, on hiljem täiesti teine inimene. Ehk isegi parem inimene, kui ta on loova natuuriga ja oskab oma haavast midagi positiivset luua, otsib selgitusi, püüab mõista, teeb näiteks filme," ütles filmis ülesastuv psühholoog.

"Aga sõda võib ka ruineerida, kui inimene hüljatakse, talle ei pakuta tuge, ei kuulata, mis on vägagi tavapärane. Nad mõtlevad lugusid välja ja sellest sangarist saab nende esindaja, kuna sangar räägib lugu, mida nad ise edasi anda ei suuda," rääkis Jupiteri toimetaja Richard-Erik Järvi. "Sõda on kui hiiglaslik kirjutusmasin või pakk tühja joonistuspaberit. Nii oli see ka Kirby puhul. Tema tegelaste seas on näha palju sõjast tulenevat. Näiteks tankidest ja suurtükkidest on saanud kosmilised massihävitusrelvad. Raevunud nägudega Saksa sõduritest on saanud moondunud abstraktsete nägudega pahalased," lisas ta.

Koomiksites on peidus palju muud kui lihtsalt lastele loodud kangelased. "Seal on valu, vaev, lootus ning jõud liikuda edasi vaatamata raskustele. Alates õhukestest paberilehtedest, mis jõudsid mõnekümne sendiga lugejateni, on tänaseks saanud multimiljardilised kassahitid. Vaata Jupiterist dokumentaalfilmi "Kirby sõda" ning näed, et seal on palju rohkem peidus, kui algselt tundub," soovitas Järvi.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: