Galerii ja videod: Ain Kaalep ERR-i arhiivi vaates

Teisipäeval suri 94 aasta vanusena kirjanik, luuletaja, kriitik ja tõlkija Ain Kaalep.

ERR-i arhiivis leidub mitmeid ülesvõtteid kirjanikust erinevate saadete raames.

Kaalepi esimese teos "Samarkandi vihik" ilmus 1962. aastal Loomingu Raamatukogus. Luulevormis matkamärkmik kajastas autori ning illustraatori elamusi nende reisilt Samarkandi. Samal aastal ilmus ka tema luulekogu "Aomaastikud", mille andis välja Eesti Riiklik Kirjastus.

Oma karjääri algul avaldas Ain Kaalep mitu luulekogu, nende hulgas näiteks "Järvemaastikud" (1968), "Klaasmaastikud" (1971) ja luuletõlgete kogumik "Peegelmaastikud" (1976 esimene osa, 1980 teine osa). Esimese näidendi "Minu silmad ja sinu silmad" avaldas kirjanik 1965. aastal, sellele järgnesid "Iidamast ja Aadamast ehk Antimantikulaator" (1967) ja "Mäe veri (Totomauna)" (1970).

Luuletaja ja näitekirjaniku kõrval on Kaalep tuntud ka kriitikuna, 1984. aastal ilmus ka tema kriitika- ja esseedekogumik "Maavallast ja maailmakirjandusest". 1997. aastal jõudis lugejateni artiklikogumik "Kolm Lydiat".

Aastate jooksul tunnustati Kaalepit ka kümnete kirjanduspreemiatega. 1984. aastal pälvis ta Juhan Liivi luuleauhinna, 1995. aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemia ja 1996. aastal Riigivapi III klassi teenetemärgi. Samuti on ta valitud Elva ja Tartu aukodanikuks ning kunstniühingu Pallas auliikmeks. 2002. aastal pärjati teda Eesti Vabariigi kultuuri elutööpreemiaga.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: