Ahhaa keskuses saab oma foobiatega tõtt vaadata

Ahhaa teaduskeskus Tartus on valmis teinud näituse, kus külastajad saavad silmitsi seista oma kõige suuremate hirmudega. Näitus on esimese paari päevaga meelitanud kohale rohkesti külastajaid nii Eestist kui ka lõunapiiri tagant.

Läheneva rongi kõrvulukustav heli on vaid üks kümnetest näidetest, millega Ahhaa teaduskeskus külastaja hirmu tundma ja võib-olla ka oma foobiat ületama paneb, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vastavatud näitus on otsast lõpuni keskuse meistrite ja leiutajate käsitöö ja teist sellist maailmas ei leidu.

"Ainus foobiateemaline näitus, mille meie leida suutsime maakeral, asub Singapuris. Ja Singapuri me seda vaatama ei läinud, vaid võtsime kätte ja mõtlesime ise välja nii, nagu meile meeldib," rääkis näituse kuraator Pilvi Kolk.

"Ma olen esimest korda siin ja mulle väga meeldis. Päriselt ma ei karda mitte midagi, aga kui lennukis midagi juhtub, siis null protsenti," rääkis Jevgenia, kes külastas ka lennukituba.

"Väga hirmus, väga hirmus. Ei taha seda elus päriselt kogeda," ütles ta.

Kuigi teaduskeskus sai oma uksed taasavada vaid kolme nädala eest, on juba tagasitee Tartusse leidnud ka Läti turistid, kes on alati olnud Ahhaa üks olulisemaid külastajagruppe. Esimestel päevadel on näitus osutunud väga populaarseks.

Tutvuda saab kokku veerandsaja hirmuallikaga. "Kuna praktiliselt kõige kohta on foobia, siis me valisime loomulikult need, mis on kõige levinumad. Näiteks ämblikuhirm ja roomajahirm ja kõrgusekartus. Siis valisime ka need, mis meile endale tundusid põnevamad lahendada. Näiteks pürofoobia ehk hirm tule ees," kirjeldas Kolk.

Üks foobiatest, mida Ahhaa näitusel kogeda saab, on atefoobia ehk maavärinahirm.

Kolga sõnul on personal varustatud esmaabivahenditega juhuks, kui foobiaga silmitsi seismine mõnel külastajal näiteks pea ringi käima ajab.

Näitus jääb Ahhaa teaduskeskuses avatuks tuleva aasta alguseni.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: