Ahhaa teaduskeskuses avati näitus foobiatest

Tartus Ahhaa teaduskeskuses avati näitus, kus saab tutvuda 25 foobiaga. Näiteks saavad huvilised silmitsi seista kõrguse, pimeduse ja ämblike hirmudega.

Erinevate foobiateni viib maha jäetud linna meenutav näituse tänav, mis on ainus ruum, kus ei pea mitte midagi kartma. Küll aga saab tänaval tutvuda foobiaga FOMO (fear of missing out ehk hirm millestki ilma jääda). "See on, ma ütleks, et hirm mida me ise ei tajugi," tõdes näituse kuraator Pilvi Kolk "Terevisioonis". "Kõige lihtsam on tõesti, et kui sa paned telefoni ära ja ei suuda peale seda mõnda aega millelegi muule mõelda, kui sellele, et huvitav mis seal toimub ja millest ma ilma jään, siis see on juba esimene märk, et selle hirmuga on tegemist," selgitas ta foobia ilmemist. Ahhaa näitusel on FOMO eksponaadina väljas liiklusõnnetusse sattunud auto, mille autojuht sõidu ajal telefonis oli.

Ämblikutoast leiab aga üle saja ämbliku ja rohkelt ämblikuvõrke. "Peamiselt kardavad ämblikke naised ja tuleb tunnistada, et evolutsiooniliselt on see väga õige hirm ka, sest kunagi ammu ammu, kui me ei teadnud, kas ämblikud kõik on päris turvalised katsuda, siis said inimesed päris palju surma ka nende ämblike tõttu. Ka tänapäeval on ju mürgised ämblikud täitsa olemas looduses ja kui me neid instinktiivselt väldime, siis me ju säästame ennast," rääkis Kolk.

Näituse külastajad ei pea aga kõiki ruume külastada, vaid võivad ise valida, millistesse sisenevad ja millistesse mitte. "Tegelikult üks osa hirmuga toime tulemisest ongi selle hirmuga silmitsi seismine, et selline kognitiivne käiumisteraapia ütlebki, et vähehaaval, tasa ja targu selle hirmuga tuttavamaks saamine ja hirmuobjektiga tutvumine võib aidata sellest pikas perspektiivis üle saada," selgitas Kolk.

Näitus on avatud vähemalt 10. jaanuarini 2021.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: