Nelja inimese elu päästnud politseikoer Nacho saadeti pensionile

{{1591272300000 | amCalendar}}
Foto: Reelika Riimand (PPA)

Täna saatis politsei- ja piirivalveameti Ida prefektuur pensionile tunnustatud teenistuskoera Nacho, kes oma peremehe Raul Bambergi juhtimisel päästis mitme inimese elu, leidis suurtes kogustes narkootilisi aineid, pidas kinni kurjategijaid ja rõõmustas oma esinemistega lapsi.

"Selles koeras on kõik olemas. Tal on tugev töötahe, tugev mängutahe, see koer on võimeline hammustama, see koer on võimeline pikalt otsima. Kõik, mis ühel politseikoeral peavad olema, need on kõik tal olemas. Ta on hästi targa ja selge peaga koer, kellel on selline sisse-välja lülitamise nupp nagu "On/off", kui vaja, teeme tööd, kui vaja, puhkame." iseloomustas Ida prefektuuri koertegrupi juhtivkoerajuht Raul Bamberg oma paarimeest.

Nacho, ametliku nimega Mecberger Onni saabus PPA-sse Soomest 2012. aasta kevadel, mil ta oli kahekuune. Bambergi sõnul tuli nutika koera esimene suurim töövõit siis, kui Nacho polnud veel aastanegi, ent aitas juba politseinikel suure koguse narkoainet leida.

Teenistusaastate jooksul on Nacho päästnud nelja inimese elu – tegemist oli kadunud ja eksinud inimestega, kelle Nacho tänu teravale ninale ja kiiretele käppadele üles leidis. Samuti on ta tabanud politsei eest pageda üritanud joobes juhte, tapmises kahtlustatavaid inimesi, kümneid kordi leidnud peidetuid narkootilisi aineid ja aidanud kolleege sõjaväepolitseist ja keskkonnainspektsioonist. 2018. aastal tunnistati Nacho parimaks politseikoeraks.

Kaheksa-aastase belgia lambakoer malinoisi teenistuse lõpetas plaanitust veidi varem kruiisilaeval läbiotsimisel saadud töötrauma.

"Raul ja Nacho on supermeeskond. Nende suurepäraste tulemuste taga on aga palju järjekindlat tööd," sõnas PPA eri- ja vormivarustuse juhtivametnik politseimajor Tõnu Tänav. "Koerajuhi amet on üks keerulisemaid, koer on peremehega peaaegu alati kaasas ja hea teenistuskoera treenimine on elukestev õpe. Koeral võivad olla õiged kaasasündinud instinktid ja hea nina, aga on vaja panustada väga palju töötunde, et pehmest ja nunnust karvakerast kasvaks üles oma peremehele võrdväärne partner ja abiline," lisas ta.

Nacho sai ärasaatmisüritusel tänumeene, maiuse ja pehme aluse, millel pikutada. "Kodus ei peaks Nachol igav hakkama, sest peres on tal veel kaks kamraadi, kaheaastane Mauser ja viieaastane Tiissel. Nooremad poisid teevad tööd, Nacho saab aga puhata ja mängida," rääkis Bamberg.

Praegu on PPA-s kokku 81 teenistuskoera, sh 45 saksa lambakoera, 30 belgia lambakoera, üks vene jahispanjel, üks siledakarvaline retriiver ja neli inglise springerspanjeli.

 

 

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: