Galerii: selgusid tunnustusauhinna "Lastega ja lastele" võitjad

Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja õiguskantsler Ülle Madise õnnitlesid presidendi roosiaias tunnustusauhinna "Lastega ja lastele" tänavusi võitjaid. Eriolukorras väikeses seltskonnas tehtud tunnustamisest on võimalik osa saada esmaspäeva õhtul ETV vahendusel.

President Kersti Kaljulaid sõnas tunnustusauhinna laureaate tervitades, et lapsed ja noored on ühiskonna kõige siiram osa ja mida rohkem nad usuvad, et neist sõltub nende enda ja Eesti homne päev, seda julgemad ja ettevõtlikumad nad on. "Mida rohkem jaksame meie, täiskasvanud, vaadata lustiga kõrvalt ja toetada meie noorte püüdlusi paremaks saada ja paremaks teha seda, mis nende ümber, seda parem Eesti tulevikule," lisas Kaljulaid.

Elutöö preemia pälvis psühhoterapeut ja seksuaalnõustaja Lemme Haldre, kes on pühendanud üle 20 aasta oma elust seksuaalselt väärkoheldud laste ja noorte aitamisele. Lisaks ohvrite toetamisele on Lemmel jätkunud aega ja energiat ka probleemse seksuaalkäitumisega noorte aitamiseks. Hinnatud koolitaja, juhendmaterjalide koostaja ja asjatundliku eestkõnelejana on Lemme Haldre andnud olulise panuse laste seksuaalse väärkohtlemise ennetamisse.

Lapse Suure Teo auhinna said Viljandi abiturient Bert Siimon ning tartlannad Katarina Elise Ploom ja Gerda-Marleen Pärli. Viljandi gümnaasiumi matemaatika-füüsika eriklassis õppiv Bert juhendab robootikaringi "Nutikad robootikud", milles osalevad Viljandi linna esimeste klasside õpilased. Robootikaringis osalejad hindavad kõrgelt Berdi teadmisi ja oskusi, kuid olulisimana toovad nii lapsed kui ka nende vanemad välja, et Bert saavutab endast noorematega suurepärase kontakti ning on oma hingestatud suhtumisega süstinud uurimis- ja avastamispisiku ka oma õpilastesse.

Tartu Mart Reiniku kooli 8. klassi õpilased Katarina Elise ja Gerda-Marleen panid tähele, et pikalt haiglas viibivatel lastel napib põnevaid joonistus- ja nuputamisraamatuid. Neile mõeldes koostasidki Katarina Elise ja Gerda-Marleen tegevusraamatu "Parim ajaviide", mis sisaldab tüdrukute endi välja mõeldud ülesandeid ja joonistusi. Noorte loodud raamatut on nüüdseks jagatud mitmetele haiglatele ja haigetele lastele, samuti õpiraskustega ning puuetega lastele üle Eesti.

Muutuste Looja auhind kuulub töörühmale "Kaunis kombatav raamat" ehk Sülvi Sarapuule, Astrid Järvsoole ja Kadi Sarapuule, kes valmistavad erilisi kombatavaid pildiraamatuid nägemispuudega lastele. Need raamatud võimaldavad nägemispuudega lastel paremini tajuda meid ümbritsevat maailma − maastikke, taevatähti, vikerkaart. Tänu kombatavatele raamatutele on ka pimedatel lapsevanematel võimalik oma lastele muinasjutte lugeda ja koos lastega pildiraamatust loomade jälgi uurida. Praeguseks on valminud juba üle 30 pildiraamatu. Osa neist on jõudnud ka Eestist väljapoole: Prantsusmaale, Taani ja Soome.

Laste- ja noortežürii preemia ning Kriisimurdja eriauhind anti algatusele "Igale koolilapsele arvuti!" Kodanikualgatus sündis 15. märtsil ehk vaid mõni päev pärast õpilaste kaugõppele suunamist Kätlin Rohilaid-Aljaste ja Sven Jablonski eestvedamisel. Tuumikuga liitusid peagi Maria Rahamägi, Siimon Härm ja Daniil Golubev. Kiirelt üle-eestiliseks liikumiseks kasvanud algatuse raames vahetas kuu aja jooksul omanikku rohkem kui 1200 arvutit. Noortežürii esindaja Triin Sooäär: "Hindasime arvutite algatuse mõju nii praegu kui tuleviku perspektiivis laste jaoks kõige suuremaks. Ühtlasi on see hea näide koostööst ning sellest, et kus probleemi märkad, seal mine ja pane ise käsi külge."

Teise eripreemia pälvis eeskujuliikumise "Valge õhupall" juht Tamo Vahemets, kellel on olnud märkimisväärne roll väikelaste vigastuste ennetustöös, raudteeohutuse suurendamisel ning väärtustel põhineva eeskujuks olemise mõtestamisel.

Võitjas said tänukirja ning paljude lasteraamatute illustraatori Kadri Ilvese maali.

Auhinnatseremooniat saab näha esmaspäeval, 1. juunil kell 20.30 ETV-s.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: