ERR-i uut veebikanalit Jupiter on külastatud üle 200 000 korra

22. aprillil avatud veebikanal jupiter.err.ee on esimesel kuul toonud lehele rohkem kui 200 000 külastajat. Nädalast nädalasse on kasvanud veebikanali vaatamise aeg, mis avakuul on keskmiselt 2 tundi ja 23 minutit nädalas.

Inimesed on ERR-i uue veebikanali üles leidnud, esimesel kuul tutvus jupiter.err.ee lehte 235 000 külastajat. Kanali peatoimetaja Toomas Luhatsi sõnul on Jupiter loonud uue publikuga programmi, kus pärast esmatutvust ja uudistamist veedetakse aina pikemalt aega. Avakuul oli keskmine striimimise ehk vaatamise-kuulamise aeg jupiter.err.ee lehel 2 tundi ja 23 minutit nädalas.

"Jupiteri nauditakse ennekõike draamasarjade ja filmide pärast," märkis Luhats ja lisas, et avakuu enimvaadatud sarjaks oli briti kvaliteetseriaal "Äraostmatud", mille kõik hooajad on eestikeelse tõlkega vaatamiseks üleval ainsana just Jupiteris.

"Erilist heameelt teeb, et Eesti kultuur on samuti inimestele tähtis ja seda kunstist spordini - mida kõike leiab Jupiterist hulgim," lausus Luhats. Möödunud nädalast on Jupiteri lehel üleval täiesti uus ERR-i spordisari "Mis tunne on?", mis veebikanalisse jõudis vaatamiseks veel enne tele-eetrit. Luhatsi sõnul on spordisari saanud juba palju positiivset vastukaja: "Tarmo Tiisleri ja Andrus Värniku südamlik vestlus saates "Mis tunne on?" on tänaseks lennanud kaunis kõrgelt, nii nagu omal ajal Andruse oda, mis meid kõiki rõõmustas."

Populaarsed on ka mitmed ERR-i arhiivi kullafondi kuuluvad saated, näiteks huumorisaated "Kreisiraadio" ja "Tujurikkuja". Kui Eurovisiooni nädala puhul toodi avalikuks kõik Eurolaulu ja Eesti Laulu finaalkontserdid aastast 1993, siis jõudsid need ka kohe nädala vaadatuimate saadete hulka. Jupiteri audiovalikus paistab kuulatavusega silma David Vseviovi ajaloosari "Müstiline Venemaa", mida võib kuulata päevi, sest veebikanalis on üleval kogu saate pikk ajalugu algusega aastast 1997.

Jupiter.err.ee lehel täieneb sisu iganädalaselt, nii uute saadete kui ka arhiivileidudega. Kunstihuvilistel soovitab Luhats üles otsida Marianne Kõrveri kunstifilm "Olev Subbi 90", mis Jupiteris värskelt olemas, kuid teles veel näitamata. Film tutvustab Enn Kunila kollektsioonis olevaid Olev Subbi (1930-2013) maale ja annab ülevaate Subbi loomingu kõige iseloomulikematest märksõnadest.

Arhiivipärlitest tõstab Toomas Luhats esile Urmas Oti juhitud "Carte Blanche" saadet. "Eraldi tasub ära märkida "Carte Blanche" ja Urmas Oti lihtsalt vaimustav intervjueerimisoskus ning stiil, mida on võimalik vaadata kõigi hooaegade ulatuses. Inimesed, kes on saanud saatejuhiks või tahavad seda elukutset kaaluda, peaksid kõik need saated läbi vaatama, sest siin on õppimist ja analüüsi kohta kõigile," soovitas ta.

Arendatakse ligipääsetavust ja lisafunktsioone

Veebikanali edasisi plaane avades märkis Luhats, et esimese uuendusena sai Jupiteril valmis Chromecasti tugi, mis võimaldab edastada suurematele ekraanidele, kuvaritele ja telekatele Jupiteri sisu koos subtiitrite ja heliga. Hetkel on arenduses Apple TV rakendus, mis valmib väljaspool ERR-i. Arenduse taga on Janno Stern, Eesti ja Silicon Valley vahel end jagav ettevõtja, kes otsustas rakenduse luua omal initsiatiivil, kuna Jupiter talle meeldis. "Garage 48 stiilis hackathon'iga on ta Jupiteri Apple TV rakenduse viinud nii kaugele, et õige pea tuleb see välja. See ei ole küll ERR-i rakendus, ent me soovitame seda ja oleme ülitänulikud, et Janno ja tema sõbrad sellise võimaluse on loonud," sõnas Luhats.

Kasutajate mugavust silmas pidades on arendamisel ka lisafunktsioon, kus sisseloginud kasutaja saab jätkata vaatamist seal, kus varem pooleli jäi. Luhatsi sõnul tegeletakse teistegi isikustatud funktsioonidega: "Tegeleme nn Minu Jupiteri rakendusega, et inimesed saaksid grupeerida oma lemmiksaateid ja vaadata neid järjest nagu oma kanalit. Lisaks muidugi veel terve rida väikesi parandusi ja uuendusi, mis inimeste elu lihtsamaks ja Jupiteri kergemini kasutatavaks muudavad. Viimati nimetatud saavad valmis sügiseks, kui suur suvi on läbi."

Suvekuudel, kui inimesed on palju liikvel, soovitab Luhats kasutada Jupiteri kõikide ERR-i tele- ja raadiokanalite otsejälgimiseks. Nii video- kui ka audiolehel on olemas funktsioon, kus saab mugavalt otse vaadata ETV, ETV2 ja ETV+ programmi ning kuulata Vikerraadiot, Raadio 2, Klassikaraadiot, Raadio 4 ning Raadio Tallinna.

Üks enimlevinud küsimusi, mis Jupiteri kohta ikka ja jälle laekub, on see, kas veebiprogrammi kasutamine on tasuline. "Me oleme tasuta ja me jääme tasuta programmiks - see on selge ning mingit ootamatut arvet või peidetud rahaseina, mille vastu põrkuda Jupiterist ei leia," kinnitas Luhats.

Esimese kuu enimvaadatud sarjad Jupiter.err.ee lehel

1. "Äraostmatud"
2. "Rannahotell"
3. "Durrellid"
4. "Allo Allo!"
5. "Kreisiraadio"
6. "Surm paradiisis"
7. "ENSV"
8. "Lahku"
9. "Tujurikkuja"
10. "Minu geniaalne sõbranna"

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: