ETV2 näitab sel nädalal mitmeid uusi silmaringi avardavaid saateid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
"Minna julgelt üles ja alla"

ETV2 toob sel nädalal vaatajateni mitmeid uusi harivaid saateid, mida saab ka hiljem järele vaadata.

"Orbiit – Maa erakordne teekond"

Esimeses osas rännatakse planeediga juulist detsembrini, mille käigus nähakse vaatemängulisi ilmastikunähtusi ja maakera suurimaid loodeid. Selleks, et näidata, kuidas Maa orbiit mõjutab meie elu, hüppab Helen Czerski lennukilt alla ja Kate Humble'ist saab mõneks ajaks kõige kiirem autojuht maa peal.

Teises osas rännatakse planeediga jaanuarist kevadise pööripäevani. Kate Humble jõuab päikesele lähemale, kui ta on kunagi varem olnud ja Helen Czerski külastab paika, kus möllavad maailma suurimad ning kiireimad lumetormid.

Viimases osas viib väsimatute rändurite Kate Humble'i ja Helen Czerski teekond koos Maaga tagasi reisi alguspunkti, suvise pööripäevani. Kate rändab Arktikas paika, kus kevad saabub suure pauguga ja Helen hakkab tormikütiks, et näidata, kuidas maakera kaldenurk võib esile kutsuda kõige raevukama ilma.

Kolmeosaline teadusdokk on eetris esmaspäevast kolmapäevani kell 12.25.

"Jaht"

Sarja esimesed kaks osa olid eetris eelmisel nädalal. Sel nädalal jõuavad vaatajateni aga järgmised viis osa.

Sarja kolmandas osas "Peitusemäng" jälgitakse tiigreid, harpüiasid, šimpanse, rändsipelgaid ja teisi röövloomi, kes peavad jahti metsas – tihedas, segases, kolmemõõtmelises maailmas, kus isegi saagi leidmine on raske ülesanne. Edukus looduse peitusemängus toob väärilise tasu.

Neljas osa "Nälg meres" jälgib sinivaalade, haide, merilõvide, delfiinide, fregattlindude ja albatrosside saagipüüdmise strateegiaid. Avaookean katab üle poole kogu maakera pinnast, kuid enamjaolt on see peaaegu elutu vesine kõrb. Ometigi suudavad suured röövloomad sealt toitu leida.

Viiendas osas "Ei ole peidupaika" räägitakse avatud maastikest. Avarad rohulagendikud ja kõrbed moodustavad ligi poole meie planeedi maismaast. Avatud maastikul näevad gepardid, lõvid ja valgepea-merikotkad harilikult saaki, aga ka vastupidi – saakloomad näevad neid. Seetõttu on raske ohvreid üllatada ja kiskjad peavad ise endale võimalusi looma.

Kuuendas osas "Võidujooks ajaga" tutvutakse dünaamilise piiriga maa ja mere vahel ehk mererannaga. See maailm, mida valitsevad looded ja lained, muutub pidevalt. Võimalused ei kesta siin kaua, mistõttu tuleb jahipidajatel kiiresti tegutseda. Rand on ainus paik maakeral, kus õhus, maal ja vees tegutsevad röövloomad kokku saavad. Delfiinid, kõndivad kaheksajalad, nutikad ahvid ja küürvaalad tulevad siia jahti pidama. Kõige tähtsam on õige ajastus.

Sarja viimane osa "Elu koos röövloomadega" keskendub teadlastele, kes töötavad looduse ja loomade kaitsel. Üha kasvava rahvastikuga Indias sagenevad konfliktid tiigrite ja inimeste vahel. Valitsuse plaan on maksta inimestele, et nad koliksid tiigrite maadelt mujale. Aafrikas tuleb kaitsta nii masaide eluviisi ja tavasid kui ka lõvisid. Raskes olukorras on ka hüäänkoerad ja gepardid, keda ohustab elupaikade kahanemine ning salaküttimine.

Loodusdokki viimased viis osa on eetris esmaspäevast reedeni kell 13.50.

"Siiditee lapsed"

Taani dokumentaalsari "Siiditee lapsed" räägib loo viiest lapsest, kes igaüks elab ise riigis muistse Siiditee ääres: Indias, Kirgiisias, Bangladeshis, Nepalis ja Mongoolias. Siiditee on suur kaubatee, mis kunagi ammu ühendas omavahel ida ja läänt. Igal lapsel on oma unistus, kuid tal tuleb ka silmitsi seista oma kodumaa eripäraste kultuuritavade ja ühiskondlike traditsioonidega ning ta peab jagu saama mitmetest raskustest, mis sellega kaasnevad.

Esimeses osas saab 12-aastane Kirgiisi poiss taltsutamiseks metsiku loomuga hobuse. Kas poiss saab selle raske tööga hakkama ja mida ta sellest õpib?

Teises osas räägitakse 13-aastasest külapoisist Ravi, kes elab Indias ning tahab isa ja vanaisa soovide kiuste muusikuks saada, kuid tal pole lihtne oma unistust teoks teha.

Kolmandas osas tutvustatakse 11-aastast Mongoolia tüdrukut Erdenchimegi, kes tahab saada akrobaadiks. Olud on paraku tema vastu ja vanematega on keerulised suhted, kuid sihikindel tüdruk ei jäta jonni.

Neljas osa räägib Nepali pulmadest. Nepalis abielluvad tüdrukud väga noorelt ning pahatihti tuleb pruudil kool pooleli jätta ja pühenduda vaid mehele, kelle vanemad on talle välja valinud.

Viiendas osas on 11-aastane Javed otsustanud kooli pooleli jätta ja tegeleda surfamisega. Pärast edukaid võistlusi aitab treener tal katkenud kooliteed jätkata.

Viieosaline dokumentaalsari on eetris teisipäevast reedeni kell 12.00. Sarja viimane osa on eetris 1. juunil kell 12.45.

"Minna julgelt üles ja alla"

Esimeses osas näitab doktor Kevin Fong, kui sobimatu on inimene eluks suuremal osal planeedist ja kuidas me oleme arendanud tehnoloogiaid, mis võimaldavad meil ellu jääda.

Teine osa kajastab seda, kuidas inimesed peavad end küll globaalseks liigiks, kuid tegelikult suudavad ellu jääda vaid vähem kui veerandil planeedist. Doktor Kevin Fong näitab muu hulgas, kuidas mõjutab meie organismi kõrgus.

Kaheosaline teadussari on eetris neljapäeval ja reedel kell 12.30.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: