Elo Selirand kirjutas pioneeriajast raamatu: et ei läheks meelest, kui loll aeg see oli

Foto: Vikerraadio

Telerežissöör ja kirjanik Elo Selirand avaldas raamatu "Punane päevik", mille peategelase Mai kaudu avatakse lugu pioneeriks olemisest.

"Võib olla see Mai lugu sündis ka seepärast, et ma tahtsin selle ajastu kuidagi iseenda jaoks kirja panna, et ei läheks meelest, kui loll aeg see oli," ütles Selirand "Vikerhommikus".

Ta lisas, et kui pioneeriks ei oleks pidanud hakkama juba kümneaastaselt, vaid hiljem, siis poleks ta klassist suur osa seda teinud. "Sul on mingi selline massihüpnoos, me kõik olime ju oktoobrilapsed olnud, kõik olime neid märke kaotanud tonnides ja mitte kaasas kandnud. Ja siis noh ma ei tea, pead olema see pioneer – okei, oleme ära siis," meenutas Selirand ja lisas, et pioneeriks pidi hakkama justkui teiste pärast. Näiteks öeldi neile, et kui nad pioneeriks ei lähe, võib klassijuhatajal pahandusi tekkida.

Oma raamatus avabki Selirand enda ja oma klassikaaslaste kogemust pioneeriks olemisega, kuid selle ümber on lisatud ka fiktsiooni. "Osad tegelased on saanud laenuks omadusi pärisinimestelt ja osad situatsioonid tõesti on ka enam-vähem päriselt nii juhtunud. Ma arvan,et seda me jääme oma klassikaaslastega igavesti vaidlema, et kas nad on olnud päriselt minu peas või olid nad päriselt ka nii," rääkis Selirand.

Selirand tõdes, et tema ja ta klassikaaslased ei olnud kuigi aktiivsed pioneerid, mistõttu ei ole tal ka pioneeritegevusest kuigi palju näiteid tuua. Küll aga mäletab ta, kuidas nad osalesid rühmaga rivivõistlusel, millest sai nende rühma kõige häbiväärsem sündmus. Kui teised harjutasid võistluseks mitu päeva, siis nende rühm sai kokku vaid ühel korral. "Me ühe korra kohtusime, keegi ei teadnud ka täpselt, mis tegema peab. Halva õnne tõeliseks tõestuseks me saime loosi, et me oleme esimesed ja siis me esimestena loivasime kuidagi sinna keskele ja see lõppes tohutu fiaskoga, mida juhtis, ma ütleksin, et Genka, sest tema oli lippur. Kõndis kõige ees ja ei saanud absoluutselt aru, mis tähendab marsisamm. Tema on ikka siuke roki-poiss," meenutas Selirand.

Talle meenusid ka mitmed õpetussõnad, mida pioneeridele jagati. "Kui sa lähed mööda metsateed ja sinna on pandud maha kolm käbi, siis sa tead, et fašistid on sinu kaaspioneeri kinni võtnud ja piinavad teda," rääkis Selirand. Lisaks valmistati neid ka sõjaks ette. Näiteks õpetati, kuidas end marlimaskiga tuumarünnaku eest kaitsta. "Meie kõik usinalt istusime marlimaskid näo ees garderoobis ja lootsime, et ehk jääme ellu," meenutas Selirand.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: