Ilmauurija: talv oli nii soe, et tundubki, et mai on tavalisest külmem

Ilmauurija Jüri Kamenik selgitas "Ringvaates", et kuivõrd talv oli nii soe, siis tundubki inimestele, et maikuu peaks olema soojem, kuigi temperatuuriandmete järgi on tegemist üsna keskpärase maikuuga.

Rääkides sellest, miks maikuus on nii külm, et tuleb kanda mütsi, kindaid ja salli, tõdes Kamenik, et kogu aeg ei saa ju soe ka olla.

"Meil on kuus või kaheksa kuud järjest olnud keskmine temperatuur pikaajalisest keskmisest kõrgem. Augustikuust kuni aprillini oli keskmine kõrgem. Ei saa ju olla, et kõik kuud on soojemad, lõpuks peab tulema ka hetk, kui on kuu keskmine või natuke jahedam."

Ta lisas, et tema teada ei ole viimase 100–150 aasta jooksul kordagi ühtegi sellist aastat olnud vaatlusreas nagu on olnud viimased 12 kuud. "See aasta on olnud kõik kuud keskmisest soojemad. Paratamatult peab tasakaalu jaoks mõni kuu jahedam ka olema. Nüüd on see aeg kätte jõudnud."

Aprillikuu keskmine temperatuur oli ilmateenistuse järgi 0,1 kraadi pikajaalisest keskmisest soojem olnud. "Ta on ikkagi keskmine. See 0,1 kraadi on nii väike." Kuigi maikuu prognoositi kuu alguses soojemaks, siis kuu keskel tundus, et tuleb hoopis 2 kraadi keskmisest külmem.

"Aga nüüd see mai lõpp on päris kevadine, nii et ma arvan, et tuleb keskmisepärane. Kui 2018. aasta mai oli 4 kraadi keskmisest soojem, siis selle aasta mai on tavapärane. Sooje talve taustal tundub, et võiks olla soojem."

Praegused prognoosid näitavad, et juuni alguses peaks olema sooja ilma periood. "See võib tähendada 22–25 kraadi, aga paistab, et midagi sooja tuleb."

10. juunil peaks Kameniki andmetel tulema n-ö tagasilöök, mis ei ole siiski midagi sellist, et juuni keskel tuleb maha lumi. "Pigem asendub 25-kraadine soe 15–18 kraadiga ja eks siis ole näha – see jaanipäev on praegu selline, et 52 protsenti paistab kuiva ja 48 protsenti vihmane."

Samas lisas ta, et prognoosid on ebastabiilsed ja temperatuuri osas võivad need erineda +/– 10 kraadi võrra. Ta tõdes, et võimalik, et juuni esimene pool jääb ainukeseks ajaks suvest, mis kõige enam suve meenutab. "Oleme selleks valmis."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: