Jüri Muttika istus vormel 1 auto rooli

Kui päris vormelipiloodi peavad oma hooaja algusega koroona tõttu ootama 5. juulini, Jüri Muttika aga tegi teoks oma unistuse ja astus vormeli rooli Eesti oma maailmatasemel ringrajal Pärnu külje all Audrus.

Audru ringrajal on sõitjate käsutuses sõidukid otse vormel 1 ajaloost – eelmise aastakümne Briti võidusõidu tippteosed Willamsid. Täpsemalt 2007. aasta Williamsi võistlusautod, mida vormeliradadel piloteerisid saksasoomlane Nico Rosberg ja austerlane Alexander Wurz. Toona Williamsi roolis oli Nico Rosberg alles algaja. Maailmameistriks tuli ta alles neli aastat tagasi Mercedese roolis.

Muttika asuski Rosbergi masina rooli, sest on temaga sarnaselt lühemat kasvu. Vaid 520 kg kaaluva auto tippkiirus on 330 km/h.

Nende Williamsite omanik on rootsisoomlane Johan Rajamäki. 1990. aastatel oma autospordikarjääri hiilgeaegadel sõitis ta endale välja F1 superlitsentsi ehk õiguse kandideerida vormel 1 piloodiks. Sõiduoskused olid mehel muljet avaldavad, aga kaup jäi rahapuudusel katki. Rajamäki otsustas seepeale viia F1 sõidukogemuse lihtsurelike käeulatusse ja tegutsebki tänini sedalaadi rajapäevade treeneri ja temposõitjana.

Kliendi jaoks ta sellist sõidukogemust ohtlikuks ei pea. "Siin on kiire rada, kui suruda. Samas ei näe ma ohtusid. Auto on väga turvaline. Meil on õige varustus, et kõike õigesti teha. Ja tuleb ise mõelda, et kui välja sõidan, võin viga saada. Ja seda ei taha ju keegi."

Rajamäki rääkis, et meeskondadelt on raske autosid osta. "Sul peavad olema õiged kontaktid. Kui kontakte pole, ei müü nad sulle midagi. Kui veab, võib midagi internetist leida, aga need on pigem show-autod." Tal on Williamsiga leping, mis keelab ostuhinnast rääkida.

F1 instruktor Tony Svartsjö ütles, et kord oli neil ringrajal ka mees, kes lõpuks ei tahtnud ikkagi sõita. "Ei tea, kas tal oli pohmell või tal oli hirm."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: