ERR-i tele- ja raadiokanalid tähistavad Georg Otsa 100. sünniaastapäeva

Georg Ots
Georg Ots Autor/allikas: Anton Mutt / ERR

21. märtsil möödub Georg Otsa sünnist 100 aastat, legendaarsele lauljale pühendavad Eesti Rahvusringhäälingu tele- ja raadioprogrammid erilise muusikaprogrammi, mitmeid erisaateid, filme ja arhiivilõike.

Suurmehe sünniaastapäevale pühendatud eriprogrammi on juba käima lükanud ERRi raadiokanalid eesotsas Klassikaraadioga, mille eetris kõlavad albumisaated, kolleegide meenutused, vanad arhiivilõigud ja Otsa unustamatu hääl erinevas vormis. Tele- ja raadioeetrisse jõuavad omakorda mitmed Georg Otsale pühendatud erisaated ning filmid Otsast ja Otsaga läbi aastakümnete. ETV2 pühendab legendile 22. märtsil teemaõhtu.

ETV

Laupäev, 21.03 kell 15.15 "Otsast otsani"

Georg Otsal oli erakordne võime võluda nii suuri rahvahulki kui ka nõudlikke ooperigurmaane. Otsa 55-aastasest eluteest möödusid viimased 25 aastat rambivalguses ja tihti ka kaamerate ees. Valiku toonastest salvestustest tegid Ruth Alaküla, Eeva Potter, Andres Laasik ja Ülle Õun. Saade on valminud 2010. aastal.

Kell 22.25 mängufilm "Georg" (Eesti 2007)

Tõsielufaktidel põhinev lugu eesti nimekaima ja armastatuima laulja Georg Otsa (1920-1975) saatusest, tema kunstniku- ning eraelust. Film jutustab laulja loo ja kõneleb tema saatusest, mida vormisid keerulised ja muutlikud aastad. Sama palju on see film ka armastusest, intriigidest ja perekonnast. Nimiosas Marko Matvere. Teistes osades Anastasia Makejeva, Renars Kaupers, Elle Kull, Tõnu Kark, Mirtel Pohla ja Karin Touart. Stsenaristid Aleksandr Borodjanski ja Mati Põldre, režissöör Peeter Simm.

Reede, 27.03 kell 20.00 portreesaade "Georg Ots. Tavaline inimene" (2020)

Georg Otsa 100. sünnijuubeli puhul valminud portreesaade jutustab loo sajandi häälest ja meie rahvuslikust valuutast. Georg Ots ei käitunud staarina Soomes ega ka Venemaal, ometi kõnelevad tema ande austajad lauljast kui mehest, kes on mõjutanud saatusi ja pööranud inimesi muusikausku. Saates meenutavad kuulsat baritoni kolleegid, kaasteelised ja pereliikmed, aga näeb ka haruldasi arhiivikaadreid, mida ETV ekraanil pole varem näidatud. Autorid Karmel Killandi ja Margit Kilumets, režissöör Maarika Lauri. Saade on esmakordselt eetris ETV2s pühapäeval, 22. märtsil.

ETV2

Laupäev, 21.03 kell 15.20 "Georg Ots. Saaremaa valss"

Raimond Valgre ja Debora Vaarandi laulu esitab Georg Ots.

Kell 15.25 mängufilm "Juhuslik kohtumine"

1961. aasta muusikaline komöödia kohaliku filharmoonia korraldatud laulukonkursist, mis on vürtsitatud eksimuste ja eksituste virvarriga. Osades Georg Ots, Marina Jurassova, Arved Haug, Lia Laats, Eino Baskin, Alice Ader, Uno Loop jt. Režissöör Viktor Nevežin, stsenaristid Jüri Järvet ja Feliks Knorre..

Kell 16.30 "Entel-tenteli lõppkontsert"

1970. aastal salvestatud legendaarse laste lauluvõistluse lõppkontsert Estonia kontserdisaalis, kus üllatuslikult oli kontserdi juht Georg Ots. Kõlavad lastelaulude klassikasse kuuluvad "Võilill", "Kalakesed", "Mina oma Muriga", "Sulle, emake", "Jorupill Jonn", "Kurg ja konn" ja teised kõigile teada lood.

Pühapäev, 22.03 ETV2 Teemaõhtu "Meenutades Georg Otsa"

Kell 19.35 "Kaunid päevad, rõõmus aeg... Georg Ots"

1995. aasta saates meenutavad Georg Otsa meenutavad tema lähedased, kolleegid Estonia teatrist jt. Kõlavad ooperiaariad Georg Otsa esituses.

Kell 20.35 "Otsast otsani"

Georg Otsal oli erakordne võime võluda nii suuri rahvahulki kui ka nõudlikke ooperigurmaane. Otsa 55-aastasest eluteest möödusid viimased 25 aastat rambivalguses ja tihti ka kaamerate ees. Valiku toonastest salvestustest tegid Ruth Alaküla, Eeva Potter, Andres Laasik ja Ülle Õun. Saade on valminud 2010. aastal.

Kell 21.35 "Georg Ots 100"

Georg Otsa 100. sünnijuubeli puhul valminud portreesaade jutustab loo sajandi häälest ja meie rahvuslikust valuutast. Georg Ots ei käitunud staarina Soomes ega ka Venemaal, ometi kõnelevad tema ande austajad lauljast kui mehest, kes on mõjutanud saatusi ja pööranud inimesi muusikausku. Saates meenutavad kuulsat baritoni kolleegid, kaasteelised ja pereliikmed, aga näeb ka haruldasi arhiivikaadreid, mida ETV ekraanil pole varem näidatud. Autorid Karmel Killandi ja Margit Kilumets, režissöör Maarika Lauri.

Kell 22.30 "Georg Otsa laulude õhtu"

Värskelt salvestatud Georg Otsa laulude õhtul tulevad esitamisele tema kõige olulisemad ja tuntumad laulud, neid esitavad Jassi Zahharov, Marko Matvere, Märt Avandi ja Valter Soosalu. Soliste saadab Urmas Lattikase ansambel ja keelpillikvartett Prezioso.

Kell 23.15 muusikal "Georg"

2005. aasta novembris Tallinna Linnahallis etendunud muusikalis põimuvad Eesti kõigi aegade kuulsaima laulja Georg Otsa säravad, unustamatud ja kirglikud laulud suurkuju elulooseikadega. Peaosas Marko Matvere, teistes osades Ülle Lichtfeldt, Marika Vaarik, Liisi Koikson, Egon Nuter, Anne Paluver, Raivo Rüütel, Raivo Trass, Terje Pennie, Jaan Rekkor jt. Lavastuses kasutatakse V. Ojakääru, R. Valgre, G. Podelski, W. A. Mozarti, I. Kalmani, I jt heliloojate laule. Lavastaja Andrus Vaarik, muusikaline juht ja dirigent Erki Pehk, koreograaf Jüri Nael. Produtsendid Anne Veesaar, Tarvo Krall, Mikk Purre. Salvestuse režissöör Kertu Köösel.

ETV+

Laupäev, 21.03 kell 20.15 mängufilm "Mister X"

Muusikafilm "Mister X" on Imre Kalmani tuntud opereti "Tsirkusprintsess" ekraniseering, mis vändati kinostuudios Lenfilm 1958. aastal. Filmi peaosas laulab ja mängib Georg Ots. Romantilise loo keskmes on tsirkuse akrobaat Mister X, kes sooritab igal õhtul publiku ovatsioonide saatel kaelamurdvaid trikke ning suurilma daam, kes artisti armub. Vaatamata vaimustusele tsirkuseareenil ei tunnustata artisti seltskonnas teistega võrdväärsena. Kas siiras armastus suudab ületada pettuse ja reetmise või ongi akrobaadi saatus olla alati saladuslik Mister X?

Pühapäev, 22.03 kell 19.10 "Oma tõde: Mister Ots"

Erisaatega tähistatakse Eesti muusika rüütli, Georg Otsa 100. sünniaastapäeva. Stuudios on legendaarse laulja kolleegid, tuttavad ja austajad. Saatejuhid Elena Hanga ja Elena Poverina. Saatekülalised: kunagine Otsa lavapartner, ooperilaulja Anu Kaal; ooperirežissöör, Estonia nõukogu esimees Arne Mikk; filmi "Georg" režissöör Peeter Simm; kirjanik Jelena Skulskaja; ajaloolane Josef Kats; muusik, "Mister Georg Ots" produtsent Jüri Leiten.

KLASSIKARAADIO

Klassikaraadio on Georg Otsale pühendanud erikava 8.- 22. märtsini. Täispika kava koos järelkuulamise võimalustega leiab siit.

Noppeid kuulamiseks juubelinädalal:

Pühapäeval, 22. märtsil kell 9.05 "Legendaarne Georg Ots"

Loodus oli andnud Georg Otsale eriliselt kauni tämbriga hääle, musikaalsuse ja lavalise sarmi.

Oma koduteatris Estonias tegi ta üle 60 rolli.  Georg Otsast räägivad tema kaasteelised Estonia teatrist: Aino Külvand, Anu Kaal, Arne Mikk, Jüri Kruus, Urve Tauts, Helgi Sallo ja Voldemar Kuslap.

Intervjuud on salvestatud aastal 2000. Saate koostas Kersti Inno.

Georg Otsa nädala albumid:

E 16.03 kell 11.05:  Album. Georg Ots 100. Ooperiaariad ja duetid

T 18.03 kell 11.05:  Album. Georg Ots 100. Saaremaa valss

K 19.03 kell 11.05: Album. Georg Ots 100. Soololaulud

N 20.03 kell 11.05: Album. Georg Ots 100. Unistuste prints

R 21.03 11.05:  Eesti klassikaplaat. Georg Ots 100. Mart Saare laulud

VIKERRAADIO

16. märtsist kuni 20. märtsini kell 11.15 lühisari "Georg Ots - miljonite iidol"

Suurt lauljat meenutavad Urve Tauts, Arne Mikk, Voldemar Kuslap ja Toomas Lepp. Toimetaja on Haldi Normet-Saarna. Saated on järelkuulatavad Vikerraadio kodulehel.

Reede, 20. märts kell 14.05 "Georg Ots - üks ja ainus"

Georg Otsa 100. sünniaastapäevale pühendatud saade avab suurmeest laulja, näitleja, kolleegi ja sõbrana. Kõlavad arhiivikatkendid intervjuudest maestroga ja valik tema ooperi - ja estraadirepertuaarist. Saate koostas Haldi Normet-Saarna.

Laupäev, 21. märts kell 16.05 "Kohtumisõhtu"

20. veebruaril leidis Suurgildi hoones aset järjekordne Eesti Muusika Kuulsuste Koja "Kohtumisõhtu", kus Georg Otsa sajanda sünniaastapäeva künnisel meenutati legendaarse ooperi- ja estraaditähe karjääri algusaegu, sügavalt läbi tunnetatud lavarolle, löövaid levilaule ning ühtlasi tema inimlikku palet. Säravat kolleegi meenutavad Heidy Tamme, Marta Oja ja Arne Mikk. Vestlust juhib Sten Teppan. Esinevad Andre Tõnnis (vokaal) ja Alla Kitas (klaver).

Veebruar-märts "Kuldrandevuu"

Alates 21. veebruarist on Heimar Lenk saates "Kuldrandevuu" meenutanud Georg Otsa tema tütre Ülle Malkeniga ning mänginud Otsa vähetuntud laule.

RAADIO 4

16. märtsist kuni 20. märtsini kell 21.05 saatesari "Mister X. Georg Ots – 100"

Raadio 4 saatesarjad meenutatakse Georg Otsa ja kõlab tema muusika. Saatejuht on Irina Svensson. Saated on järelkuulatavad Raadio 4 kodulehel.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: