TMW laieneb üritustega Pakri poolsaarel asuvasse Paldiskisse

Pakri poolsaare rannik ja majakas.
Pakri poolsaare rannik ja majakas. Autor/allikas: pressimaterjalid

Esimest korda Tallinn Music Weeki (TMW) ajaloos laieneb muusika- ja linnakultuuri festival Pakri poolsaarel asuvasse Paldiskisse. Tänavuse TMW lõpetab 29. märtsil Paldiski Pühapäev, mille raames toimuvad sadamalinnas kirikukontserdid, pelmeenilõunad ja vaatamisväärsuste tuurid.

"Uue hingamisega omavalitsusena peab Lääne-Harju vald väga oluliseks olla avatud uutele ägedatele ettevõtmistele ja sündmustele, mis aitavad meie rohkete võimalustega valda veelgi atraktiivsemaks muuta," sõnas Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat.

"Tallinn Music Weeki jõudmine Paldiskisse peaks küll igati kummutama depressiivse väikelinna kuvandi ning tõstma linna hoopis sellisesse valgusesse, mida ta tegelikult väärib."

"Paldiski on põnev," tõdes TMW juht Helen Sildna. "Selles keerulise mineviku ja võimalusterohke tulevikuga linnas 50 km kaugusel Tallinnast kohtuvad mälestused sõjaväebaasidest vapustava pankranniku, Läänemerele avatud sadamate, tuuleparkide ja roheenergia ambitsiooniga."

TMW Paldiski Pühapäeva programm algab 29. märtsil kell 13.15 Paldiski raudteejaama lähedal Kivi 2 kompleksi kõrvalt bussituuriga. Ekskursiooni käigus tutvutakse poolsaare tipuga, Peetri kindluste ja mägedega, endiste militaarobjektide, Paldiski Lõunasadama ning arendusprojektidega.

Kell 14.30–15.30 toimub klassitsistliku arhitektuuriga Paldiski Georgi õigeusu kirikus Anna Kaneelina ja Erki Pärnoja kontsert koos keelpillikvartetiga Prezioso, flötisti Lisa Kawasaki ja metsasarvemängija Mattias Vihmanniga. Esitusele tuleb mullu kontserdisarja "Curioosum" raames esmaesitletud kava Anna Kaneelina soololoomingust tavapärasest erinevas seades.

Kell 16 jätkub muusikaprogramm Paldiski Nikolai kirikus. Nõukogude ajal ohvitseride klubi ja laohoonena rakendatud ning 90. aastatel pühakojana taasavatud kirikus toimub Kadri Voorandi ja Mihkel Mälgandi duo kontsert. Mullu presidendi noore kultuuritegija preemiaga pärjatud vokalisti ja helilooja Voorandi ning bassisti Mälgandi omaloomingulises kavas sulanduvad pop-, folk- ja rock-muusika jazz'iliku improvisatsiooniga.

Rohetehnoloogiale keskenduva PAKRI teadus- ja tööstuspargi tegevjuht Enn Laansoo, Jr loodab, et esimesest Paldiski Pühapäevast saab suurem ja jätkusuutlik ettevõtmine.

Paldiski ametlikuks asutamisajaks peetakse aastat 1718. mil Peeter I asus rajama toonasesse rannarootslaste külasse Rågervik merekindlust. 1962. aastal loodi Paldiskisse NSV Liidu tuumaallveelaevade õppekeskus ning linn koos Pakri saartega suleti avalikkusele.

Alates 2017. aastast on Paldiski vallasisene linn, mis kuulub Lääne-Harju valla koosseisu. Eesti esimese nn rohevalla keskuse Paldiski linna ja Pakri ajalugu ning loodus pakub avastamist Peeter I kindluse varemetest Amandus Adamsoni ateljeemuuseumini ja pankrannikust sõjaväelinnaku pärandini.

Aastast 2007 on Paldiskis arendatud PAKRI teadus- ja tööstusparki (PAKRI), mis tegeleb rohetehnoloogia väljakutsetele ja uuendustele Eestis nutikaid lahendusi kasutava elu- ja töökeskkonna mudeli loomise ning sellele taastuvenergia tootmisega.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: