Vabariigi aastapäeva teleülekanne saab esmakordselt tõlke puuetega inimestele

Vabariigi aastapäeva kontsert 2019
Vabariigi aastapäeva kontsert 2019 Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti Vabariigi 102. aastapäeva kontserdietenduse teleülekanne saab esmakordselt nägemispuudega televaatajate jaoks kirjeldustõlke. Samuti saavad viipekeele tõlke ja subtiitrite toel presidendi kõnest osa kuulmispuudega televaatajad.

"Möödunud aasta ligipääsetavuse edulooks sai XXVII üldlaulu- ja XX tantsupidu "Minu arm", mis jõudis ajaloos esimest korda ka puuetega inimesteni. Nüüd teeme sama 24. veebruari teleülekandega, et seda saaksid oma kodudes nautida ka nägemis- ja kuulmispuudega inimesed," selgitas Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse liige ja Eesti Pimedate Liidu juht Jakob Rosin.

"Tegemist on ühekordse projektiga, kuid soovime, et säärased lahendused saaksid lahutamatuks osaks igast suursündmusest, mis kogu Eestile mõeldud," lisas Rosin.

24. veebruari kontserdietendust Ugala teatris saab Eesti Televisioonist jälgida kirjeldustõlkega. Kirjeldustõlk on etenduse proove ja stsenaariumit jälgides ette valmistanud laval toimuvat kirjeldava teksti, mida etendusega sünkroonis tele-eetris ette kantakse. Kirjeldustõlke autorid Krista Fatkin ja Kai Kuusk on pikaaegse filmide ja teatrilavastuste kirjeldamise kogemusega. Samuti oli Krista tegev suvise tantsupeo kirjeldustõlke meeskonnas.

Lisaks on ETV2 kanalilt võimalik jälgida presidendi kõnet nii subtiitritega kui ka eesti viipekeelde tõlgituna. 

"Eesti elu tähtsad sündmused peaksid andma kaasaelamise ja nautimise rõõmu kõigile. On suurepärane, et tänavu vabariigi aastapäeval astume taas sammu õiges suunas," ütles õiguskantsleri puuetega inimeste õiguste valdkonna juht Juta Saarevet.

Kirjeldustõlke saab aktiveerida oma digiboxis nägemispuudega inimestele mõeldud Eesti Televisiooni alternatiivse audiokanali kaudu. Viipekeelset ning subtiitritega presidendi kõnet näeb ETV2 kanalilt.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: