Galerii: Suvel Valga lähedal kinni püütud isakaru viidi tagasi Venemaale

Augustis Valga lähedal kinni püütud ja Pihkva oblastist pärit noor isakaru Proša jõudis kolmapäeval tagasi Tveri oblasti keskmetsavööndi looduskaitseala lähedal asuvasse orvuks jäänud karude rehabiliteerimiskeskusesse Venemaal.

Proša teekond algas teisipäeva ennelõunal Tallinna loomaaiast. Karule tulid järele vabaühenduse Orphan Bear Rescue Center eestvedajad Sergei ja Jekaterina Pažetnovid. Sõidule kulus kokku enam kui 24 tundi. Selle sisse jäi 850 kilomeetri läbimine koos ajaga, mis kulus tolli ja piiri formaalsuste täitmiseks. 

Sergei Pažetnovi sõnul oli eesmärgiks karu võimalikult kiiresti Toropetsi kohale sõidutada. "Venemaale jõudes tuleb Prošal esmalt viibida teatud aeg karantiinis ning kui ta on karude rehabilitatsioonikeskuses talveune üle elanud, lastakse ta kevadel loodusesse," ütles ta.

Pažetnov ütles, et augustis oli esialgne lootus lasta karu Komimaa loodusesse, kuid paraku võttis riikidevaheline paberimajandus oodatust kauem aega ning praeguse lume ja miinuskraadidega karusid loodusesse iseseisva elu peale lasta ei saa. "Seega jääb täpne taasasustamise koha paikapanemine järgmise aasta kevadesse. On võimalik, et karule paigaldatakse ka raadiokaelus," kommenteeris Pažetnov Proša edasist saatust.

Karu transpordi organiseerimine osutus keerukamaks kui algul arvati. "Karu oli ju "illegaalselt" dokumentideta Eesti riiki sisenenud. Siiski sai mõlema riigi ametkondade mõistva suhtumise tõttu kõik lahendatud ja ebatraditsioonilisest situatsioonist tekkinud tõkked ületatud ning Proša on tagasi kodumaal," ütles loomaaia direktor Tiit Maran.

Ta lisas, et on olnud päris tore koostöö. "Aeg-ajalt on küsitud, miks loomaaed Prošat endale ei jätnud. Sellel on kaks põhjust, loomaaed reeglina ei võta oma kollektsiooni loodusest pärit loomi ja teiseks ei ole meil võimalik pakkuda pruunkarule sobivat elupaika. Saime karule pakkuda vaid ajutist peatuspaika," selgitas Maran.

Tema sõnul on metsloomade rehabiliteerimise süsteem Eestis alles väljaarendamisel. "Kui võimalik, siis loomaaed proovib sellistel juhtudel ka tulevikus aidata. Isiklikult oli mul meeldiv kohtuda Sergei Pažetnoviga, kes on Venemaa ühe tuntuma karu-uurija Valentin Pažetnovi poeg ja jätkab oma isa eelmise sajandi üheksakümnendatel alustatud karude rehabiliteerimiskeskuse tööd. Sellel aastal on nad rehabiliteerinud enam kui 15 karu," ütles Maran.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: