MMS-i skandaal inspireeris noori kandideerima saatesse "Rakett69"

Rakett 69 6: Osaliste valimine (Foto: ERR)
7.01.2016 15:17
Rubriik: Meelelahutus

Laupäeval stardib ETV ekraanil noorte teadussaate "Rakett69" kuues hooaeg. Tänavune algus on eelnevatest dramaatilisem, sest kunagi varem ei ole olnud nii palju sooviavaldusi ning ühelgi korral ei ole kohtunikel tulnud korraldada nii rasket rappimist: kaamerate ette eelvooru pääses kõikidest kandidaatidest vaid napp kolmandik.

"Rakett69" saatesse kandideerida said kõik 15-24-aastased teadushuvilised möödunud aasta septembrist alates, tõsisem saatesse pürgijate laine tuli peale siis, kui lahvatas üleüldine MMS skandaal.

Nimelt esitas "Rakett69" teise hooaja finalist Kristiina Vind (endine Tüür) Youtube'is üleskutse tulla saatesse kandideerima: "Loodetavasti on tänased noorteadlased ka tulevased lapsevanemad, ehkki nad sellele veel mõelnud ei ole. Meil on vaja tulevasi emasid, kes teaksid, mis vahe on naatriumkloriidil ja naatruimkloritil ja kumba neist kõlbab suhu panna."

Kristiina üleskutse kõnetas nii neide kui noormehi ning kandideerimise lõpuks oli "Rakett69" pardale soovijatelt avaldusi kaugelt üle saja. Kohtunikel tuli teha raske otsus ja valida välja need 80, kes pääsesid edasi Ahhaa teaduskeskuses toimuvale saate avavooru salvestusele.

"Rakett69" produtsent Kaspar Kaljas ei varja oma rõõmu. "Avaldusi tuli tõesti väga palju, eriti hea meel on tüdrukute üle, keda tänavu kandideeris varasemast oluliselt rohkem ja ka selle üle, et kandidaate on kõikjalt üle Eesti. "Rakett69" on jätkuvalt põnev võimalus, oma teadushuvi arendada ja saada vajalikke kontakte edaspidiseks ning muidugi saada tele vahendusel natuke kuulsamaks ka," lausus Kaljas.

Pilet kaamerate ette võistlusrajale tuli kandidaatidel lunastada pealtnäha lihtsat ülesannet lahendades: jagades lauale asetatud mõnikümmend erinevat eset mõtestatud gruppidesse.

Selleks jaotati noored kolmesteks tiimideks ning igale tiimile anti mõni minut aega, et ülesandele ühiselt lahendus leida. Tegevust jälgisid, analüüsisid ja otsuse langetasid "Rakett69" saatejuht PhD Aigar Vaigu ja kohtunikud PhD Heli Lukner, PhD Mart Noorma ja MSc Riin Tamm.

"See ülesanne näitas ära, kuidas võistlejad suudavad kohaneda ja tiimitöös hakkama saada, kes on aktiivne, kes seisab niisama kõrval. Ka oli põnev jälgida, kuidas noored ülesandele lähenesid, millist loogikat kasutati. Muuhulgas näiteks püüti esemeid grupeerida ajaloo põhjal, mis võeti kasutusele 19. sajandil, mis 20., mis sel aastatuhandel," kõneles "Rakett69" toimetaja Mari Tamm.

80 kandidaadist pääses kaamerate ette võistlusrajale üksnes 40. Neil tuli aja peale lahendada viis ülesannet, mis olid laiali teaduskeskuse Ahhaa eri korrustel ja saalides. "Ülesanded ei olnud kaelamurdvad, aga eeldasid matemaatika, keemia, füüsika tundmist, head pingetaluvust, loogiliste seoste loomise võimet ning ka huumorimeelt - osa ülesandeid oli vimkaga," rääkis ta.

Avasaateks kaamerate vaatevälja ehitatud võistlusrada annab televaatajale motivatsiooni pardale pürgivate noortega ülesandeid "kaasa lahendada". See formaadiuuendus tehti saates viiendal hooajal, eelnevatel aastatel pidi iga kandidaat kohtunikele esitama oma teadusnumbri, mille põhjal siis pardale pääsejad otsustati. Pinev, aja peale lahendusi nõudev võistlusrada annab tulevaste raketlaste võimekusest parema ülevaate ning haarab televaatajagi mängu.

Lisaks põhisaatele jätkub kuuendal hooajal "Rakett69" internetisaadete rubriik, kus teadustoimetaja Juhan Koppel teeb "puust ja punaseks" saates nähtud ülesanded ja nende lahendused. Juhani internetisaade on vaadeldav kohe pärast põhisaadet ETV-s, mille 16 episoodi on eetris laupäeviti kell 19.35.

Ehkki võistlejatele on rohkelt auhindu välja pannud nii ülikoolid kui erinevad toetajad, on magusam pala ikkagi sarja peaauhind, 10 000 euro suurune stipendium.

Toimetas
Rutt Ernits

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

täna etv-s

foto
Reisisari Reisile minuga 11: Sanremo
Täna 20:05

Sanremo linnapea Alberto Bianccheri kinnitab, et Sanremo on lillede linn, mõnede arvates aga hoopis laulufestivali linn. Esimene laulufestival toimus siin 1951. aastal. Esialgu lauldi Sanremo vana kasiino suures teatrisaalis.

täna vikerraadios

foto
Ma elan siin. Armeenlane Armen Šahbasjan
Täna 17:05

Armen Šahbasjan sündis Jerevanis ja tuli koolipoisina 80-ndate alguses koos vanematega Tartusse.
Põhjus oli perekondlik - tema vanem õde õppis Tartu Ülikoolis ja vanemad ei tahtnud, et noor neiu üksi võõras linnas elaks. Pärast keskkooli läks noormees edasi EPA-sse, täna aga töötab hoopis IT- valdkonnas. Armen tegutseb aktiivselt Armeenia Pühapäevakoolis ja käib ka muidu oma rahvuskaaslastega tihedalt läbi.