Kultuur

Galerii: Edward von Lõngus on vallutanud Rooma tänavad

21.07.17 ... Tänavakunstnik Edward von Lõnguse Euroopa tuur on jõudnud Rooma, mille tänavatele on ilmunud kuus uut kunstiteost. Brüsselist alguse saanud tuur tutvustab Eestit läbi huumorikate vabariigi-ealiste tegelaskujude, kes jahmatavad möödakäijaid läbi telefonirakenduse tänapäeva ärgates.

Hooandjas kogutakse toetusi Margus Karu lasteraamatu väljaandmiseks

20.07.17 ... Varalahkunud kirjanik Margus Karust jäi maha lasteraamatu käsikiri, mille avaldamiseks nüüd toetusi kogutakse. 5. juunil meie seast lahkunud kirjanik oli pikalt töötanud käsikirja kallal, millest saanuks illustratsioonide küllane ning unenäoline lasteraamat pealkirjaga "Hobuse Henry unenägu".

Tallinna Moemaja 60. sünnipäeva tähistab näitus ETDMis

20.07.17 ... Tallinna Moemaja 60. sünniaastapäeva puhuks on Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumi (ETDM) trepigaleriis alates 29. juulist eksponeeritud Anu Hindi valik 1980. aastatel Tallinna Moemajas töötanud ja praegu aktiivselt tegutsevate moekunstnike loomingust.

Mextonia tõi avalikku linnaruumi 50 uut seinamaalingut

19.07.17 ... Mextonia tänavakunsti festivalil kaeti seinamaalingutega enam kui 6000 ruutmeetrit avalikku linnaruumi Tallinnas, Viljandis, Tartus ja Ahtmes. Kokku teostati 50 seinamaalingut ning uue hingamise ja elu said 26 seina ja hoonet. 

TOLM '17 pühitseb elu läbi muusika ja kunsti

17.07.17 ... Kunsti- ja muusikafestival TOLM '17 ajab ennast 21. ja 22. juulil püsti Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM) hõivates kõik põrandad, seinad, katuse ja hoovi, et pühitseda elu läbi muusika ja kunsti.

NUKU teatri hooaeg: 92 000 külastust, kuus esietendust ja uuenenud teatrikompleks

16.07.17 ... 16. juulil lõppes NUKU teatri 65. hooaeg, mida teater tähistas töötajate ühise pikniku ja kolleegipreemiate jagamisega. Hooaega jääb meenutama uuenenud teatri-ja muuseumikompleksi avamine vanalinnas novembris.

Londoni rahvusteatri kaheosaline "Inglid Ameerikas" jõuab kinolinale

15.07.17 ... Forum Cinemas näitab juuli lõpus kahel järjestikusel neljapäeval Tallinnas, Tartus ja Viljandis auhinnatud kaheosalist näidendit "Inglid Ameerikas", mille peaosas on Oscarile nomineeritud Andrew Garfield.

Anna-Maria Saar korraldab isikunäitusel aktsiooni

13.07.17 ... Neljapäeval, 20. juulil viib Anna-Maria Saar oma Tartu Kunstimaja isikunäituse "Ehte- ja elulood" raames läbi aktsiooni "Iseolemisruum" ning samal õhtul kell 17 toimub sarja "Avalik ülesvõte" raames vestlus kunstnikuga.

Eva Kalbus läidab Prangli saarel laterna

13.07.17 ... 16. juulil esietendub Prangli saare sadamakuuris Eva Kalbuse lavastatud Jaan Tätte "Latern". Lavastuses mängivad Andrus Eelmäe ja Merle Talvik koos Tallinna 32. keskkooli teatriõppe vilistlaste Ingrid Noodla ja Miika Pihlakuga ning sama kooli teatriõpilase Germo Toonikusega. 

Heategevusfond viib teatri Haapsalu rehabilitatsioonikeskuse lasteni

12.07.17 ... Heategevusfond Aitan Lapsi jätkab koostöös Eesti väike- ja projektiteatrite liiduga heategevusliku lasteetenduste programmiga, mille raames pakutakse nelja kuu vältel Haapsalu neuroloogilises rehabilitatsioonikeskuses ravil viibivatele lastele teatrielamusi.

Ado Lill tähistab näitusega 85. sünnipäeva

12.07.17 ... 14. juuli õhtul Vabaduse galeriis avataval näitusel "Afrodite" näitab Ado Lill oma viimase aja tööde paremikku. 18. juulil saab kunstnik 85-aastaseks.

Europarlamendi hoones avanes eesti kaasaegse kunsti näitus

11.07.17 ... Kultuuriminister Indrek Saar avas 11. juulil Brüsselis Euroopa Parlamendi hoones Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele pühendatud eesti kaasaegse kunsti näituse "Kahe-vahel". Marten Esko kureeritud näitus jääb külastajatele avatuks kuni aasta lõpuni.

Setude kuningriik laienes nädalavahetusel Siberisse

10.07.17 ... Lõppenud nädalavahetusel kadusid hetkeks piirid Eesti ja Venemaa vahel ning kahe riigi asemele tekkis Seto kuningriik. Väikse setu rahva jaoks oli tegemist päris ajaloolise sündmusega.

Jaapani kunstnik muutis 8000 mereelukat näituseks

10.07.17 ... Jaapani kunstnik avas Tokyos merest inspireeritud kunsti-installatsiooni, kus valguse, muusika ja loomade abil viiakse pealtvaatajad vee alla.

Käsitöölaagrisse tuleb rekordarv osalejaid kogu maailmast

09.07.17 ... Täna saab alguse neljas rahvusvaheline käsitöölaager Craft Camp, mida korraldab on Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond. Sel aastal tuleb kokku 72 osalejat 17 erinevast riigist.

E STuudio noortekoor tuuritab Eesti eesistumise puhul Inglismaal

05.07.17 ... 5. kuni 10. juulini viibib E STuudio noortekoos kontserttuuril Inglismaal, mis saab alguse Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise avaüritusel Holland Park Orangery's Londonis.

2019. aasta üldlaulupeo heliloomingu konkursile laekus 43 teost

05.07.17 ... XII noorte laulu- ja tantsupidu lõppes küll alles 3. juulil, kuid juba käib ettevalmistus 2019. aasta peoks. Juubelilaulupeo heliloomingu konkursile laekus 43 teost, neist segakooridele 16.

Aare Toikka toob NUKU teatri lavale Mehis Heinsaare iseäraliku maailma

04.07.17 ... NUKU teatri suvelavastus "Mees, kes ei teinud mitte midagi" põhineb kirjanik Mehis Heinsaare novellidel. Lavastaja Aare Toikka on noppinud motiive 15 erinevast Heinsaare loost ning põiminud need kokku ühte muusikalisse müsteeriumisse.

Niina ja Alfred Raadiku fondi stipendiumiga tunnustati kolme rahvatantsuõpetajat

04.07.17 ... Maie Tammemäele, Kaire Ojaveele ja Anita Kreenile andis Niina ja Alfred Raadiku fondi stipendiumikraadid XII noorte tantsupeo "Mina jään" esimesel etendusel üle peaminister Jüri Ratas.

Arvustus. Kõige särasilmsem laulupidu

04.07.17 ... Koolinoorte laulupeo "Mina jään" 17 emotsionaalset dirigendidebüüti kinnitasid traditsiooni jätkusuutlikkust.

XII noorte laulu- ja tantsupidu arvudes

03.07.17 ... XII noorte laulu- ja tantsupidu on õnnelikult peetud ning aeg on teha kokkuvõtteid.

360° videod | Ela uuesti läbi: kolm võimsamat pala laulukaare alt

03.07.17 ... Eile peeti Tallinna lauluväljakul XII noorte laulupeo kontsert, kus osales 797 kollektiivi ja enam kui 25 000 laulupeolist.

Videod: kümme lugu laulupeolt, mida meenutada ja uuesti vaadata

03.07.17 ... Kellel jäi 2. juulil toimunud noorte laulupidu "Mina jään" nägemata, siis valisime toimetusega välja kümme lugu, mis väärivad üle vaatamist, kaasa laulmist ja meenutamist.

Rasmus Puur: suur tänu kõigile selle ilusa peo eest

03.07.17 ... "Vikerhommiku" saatejuht Taavi Libe tegi XII noorte laulu- ja tantsupeo idee autori Rasmus Puuriga vastalt pärast peo lõppu lühikese intervjuu, kus tuli juttu nii raskematest hetkedest selle kolme aasta jooksul kui ka värsketest emotsioonidest.

Noorte laulu- ja tantsupidu "Mina jään" kogus enam kui 70 000 pealtvaatajat

03.07.17 ... 2. juulil lõppes XII noorte laulu- ja tantsupidu, mille raames kogunes Tallinna lauluväljakule 26 000 lauljat ja muusikut ning enam kui 70 000 pealtvaatajat.

Saaremaa oli kunagi Eesti tihedaima raudteevõrgustikuga piirkond

02.07.17 ... Eesti kõige tihedama raudteevõrgustikuga piirkond on kunagi olnud Saaremaa ja nüüd on ka tõestatud, et ikkagi saarlased olid need, kes 1187. aastal Rootsi Sigtuna linna vallutasid - need faktid on lahti räägitud Saaremaa muuseumi uues aastaraamatus.

Video: Lauluväljakul süttis XII noorte laulupeo tuli

02.07.17 ... Pühapäeval süttis lauluväljaku tuletornis laulupeo peadirigent Heli Jürgensoni ja ideekavandi autor, helilooja ja dirigent Rasmus Puuri eestvedamisel XII noorte laulupeo tuli.

Vaata uuesti: XII noorte tantsupidu "Mina jään" Uuendatud 21:57

01.07.17 ... Laupäeva õhtul peeti Kalevi staadionil XII noorte tantsupeo "Mina jään" kolmas etendus, millest tegi ETV otseülekande.

Korraldajad jätsid tantsupeo päevase etenduse ära, tantsijad tegid ise peo Uuendatud 18:30

01.07.17 ... Tantsupeo korraldajd otsustasid ilmaprognoosile tuginedes tantsupeo teise ehk laupäeval kell 13 algama pidanud etenduse ära jätta. Paljudele tantsijatele selline otsus ei meeldinud ja nii korraldati Vabaduse väljakul ikkagi ühistantsimine.

Reet Weidebaum vihmaselt Kalevi staadionilt: tantsijad on kõik väga vaprad

30.06.17 ... "Aktuaalse kaamera" kultuuritoimetaja Reet Weidebaum oli kohal Kalevi staadionil, et vahendada muljeid tantsupeo esimese etenduse eel. Kehvale ilmale vaatamata tõdes ta, et rahvas on kohal ning tantsijad rõõmsad.

Eesti üllatab Euroopat Edward von Lõnguse, Ansambel U: ja Teater NO99ga

30.06.17 ... 1. juulil algab ligi poolteist aastat kestev ja enam kui 150 üritusest koosnev Eesti EL Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariik 100 välisprogramm.

Pühapäevasel laulu- ja tantsupeo rongkäigul osaleb ligi 39 tuhat peolist Uuendatud 09:09

28.06.17 ... Pühapäeval, 2. juulil toimuv XII noorte laulu- ja tantsupeo “Mina jään” rongkäik algab kell 9.30 ning lõppeb orienteeruvalt kell 14. Viie kilomeetri pikkusel teekonnal sammub kokku ligi 39 tuhat laulu- ja tantsupeolist ning rahvamuusikut.

Puudunud koma sundis laulupeo korraldajaid kümneid plakateid välja vahetama

30.06.17 ... Noorte laulu- ja tantsupeo korraldajad olid sunnitud Tallinna tänavatel välja vahetama kümneid reklaamplakateid, kuna neil oli silmatorkav kirjaviga, nimelt puudus koma.

360° video: Esimene tantsupeo ühisproov

29.06.17 ... Täna alustati Kalevi keskstaadionil XII noorte tantsupeo esimese koondprooviga, kus kõik 585 tantsugruppi sel aastal esimest korda ühel väljakul kokku said.

Hongkongi liikumiskunstnikud kutsuvad laboratooriumisse

29.06.17 ... 3.–7. juulini toimub Tallinnas Vaba Lava ruumides Hongkongi liikumiskunstnike Carrol Ho ning Ivy Tsui kohaspetsiifiline loominguline laboratoorium "Elu hetkes", millest on kutsutud osa võtma Eestis elavad liikumiskunsti esindajad.

Tallinna Jaani kirik sai 25 uut kella

28.06.17 ... Tallinna Jaani kirik sai annetajate abil 25 uut kellamängu kella, mis hakkavad juba detsembris iga päev linnarahvale kaunist helipilti pakkuma.

Anna-Maria Saar räägib Tartus ehte- ja elulugusid

28.06.17 ... Neljapäeval, 29. juunil kell 18 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses galeriis Anna-Maria Saare isikunäitus "Ehte- ja elulood".

Kumus saab peagi nautida kunstielu kroonikaid

28.06.17 ... Kunstiajalugu ei koosne ainult teostest, vaid ka sündmustest, ruumidest, suhetest, protsessidest.

Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival Uuendatud 16:21

24.06.17 ... Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Triigi Filharmoonia teine hooaeg toob Ruitlase ja Kasari kuplee ning hulga kontserte

27.06.17 ... Reedel, 30. juunil kell 20 avab Triigi Filharmoonia teise hooaja Kristjan Randalu sooloõhtu. Hilisemas filharmoonia suvekavas on veel palju põnevat. Paistab näiteks, et Olavi Ruitlane ja Jarek Kasar kehastuvad kupletistideks.

Möödunud hooaeg tõi Estoniale üle 190 000 teatrikülastuse

27.06.17 ... Äsja lõppenud 111. hooajal kogus Rahvusooper Estonia 192 161 külastust. Kokku anti 408 etendust ja kontserti. Kõige rohkem vaatajaid kogusid "Viiuldaja katusel" ja "Karlsson katuselt", mõlemad üle 12 000.

Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

27.06.17 ... 2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

Kunstihoone avab kümnendi ulatuslikuma graafilise disaini näituse

27.06.17 ... Esimesest juulist on Tallinna Kunstihoones avatud Elisabeth Klementi ja Laura Pappa kureeritud rahvusvaheline graafilise disaini näitus "Signaalid perifeeriast", mis toob kokku ligi 100 disainerit ja rühmitust 25 erinevast riigist. Näitusel esitletakse Eesti ja rahvusvahelise graafilise disaini uusimaid suundi ning tulemusi disainerite koostööst teiste loomevaldkondadega.

Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist

26.06.17 ... Esmaspäeval saab alguse XII noorte laulu- ja tantsupeo nädal, mis toob Tallinnasse kokku ligi 37 000 peolist ja kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Enam kui 19 000 noort majutatakse peonädalal koolimajadesse üle Tallinna.

Haus galeriis näeb elust pakatavat näitust soome naivistidelt

25.06.17 ... Haus galeriis on avatud soome kunstnike Raija Nokkala ja Katja Mesikämmeni ühisnäitus "Tähistamise aeg", millega sobib sümboolselt tähistada Soome Vabariigi 100. juubelit. Naivistlikus võtmes värviküllast näitust täiendab eesti kunstnik Jüri Mildebergi teemakohane installatsioon.

QQ täidab Viljandi suve lõpus kunstiga

25.06.17 ... 18. augustist 17. septembrini peetakse Viljandis esmakordselt kunstifestivali QQ. Korraldajad tahavad kuu aja jooksul täita väikelinna galeriid, kohvikud, tänavad, pargid ja viljandlaste kodud erineva loominguga – valikus on visuaalkunst, keskkonnakunst, filmikunst, muusika ja tantsukunst.

Sagadi metsamuuseum tähistab 30. aastapäeva

25.06.17 ... Lääne-Virumaal asuv Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) Sagadi metsakeskus tähistab tänavu juubelit – nimelt möödub 30 aastat mõisa avamisest külastajatele.

Tartlasi oodatakse Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimise arutelule

25.06.17 ... Tartu Linnavalitsus ootab linlasi kolmapäeval, 28. juunil kell 17.30 Sisevete Saatkonda, et arutleda Tartu kandideerimise üle Euroopa kultuuripealinnaks 2024. aastal.

Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

24.06.17 ... Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

24.06.17 ... Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.