Kultuur

Algab improvisatsiooni täis festival Tilt

21.09.17 ... Improteatrite festival Tilt toob Katariina kiriku lavale parimad improtajad nii Eestist kui ka välismaalt.

NO99 pälvis Euroopa teatrimaailma kõrgeima tunnustuse

20.09.17 ... Teater NO99 pälvis Euroopa teatrimaailma kõrgeima tunnustuse: preemia Europe Prize New Theatrical Realities. Auhinda on nimetatud teatrimaailma Oscariks, selle varasemate laureaatide seas on Romeo Castellucci, Kristian Smeds, Anton Vassiljev, Thomas Ostermeier, Alain Platel, Alvis Hermanis, Christoph Marthaler, Krzysztof Warlikowski jpt.

Teet Kask Itaalia balletitrupist: nad on sündinud tantsijaks

20.09.17 ... Koreograaf Teet Kask asus kolmeks aastaks koreograafina tööle Itaaliasse, Balletto di Milano teatrisse.

Tähelepanematus maksis kätte: Lõnguse uus teos tekkis lammutatavale seinale

20.09.17 ... Tähelepanelik möödakäija märkas, et Telliskivi Loomelinnakus asuvale seinale on tekkinud üle öö Edward von Lõnguse teos. Paraku märkas ta ka töömeest, kes seina otsast lammutas.

Tallinn Comedy festivali programmi lisandusid Henrik Kalmet ja Märt Koik

20.09.17 ... Ületuleval nädalal algaval Tallinn Comedy Festivalil on Kinoteatri Roppuste öö välja müüdud, ent galaõhtule lisandusid uute koomikutena Henrik Kalmet, Märt Koik ja Kadri-Maria Mitt.

Kinoteater pakub tööd inimesele, kes pole kunagi teatris käinud

19.09.17 ... Kinoteater võtab aastaks tööle inimese, kes ei ole kunagi teatris käinud.

Sõnasäuts. Jõmmelgas, kreep või greip?

19.09.17 ... Greip ehk greipfruut ehk kreebu on greibipuu vili. 1970. aastate lõpus pakkusid Ellen Niit ja Jaan Kross greibi eestikeelseks vasteks välja aga uudissõna "jõmmelgas".

Paide linnateatri juhina alustas tööd Harri Ausmaa

18.09.17 ... Loodava Paide linnateatri juhina alustas tööd 26-aastane Harri Ausmaa, kes seni on olnud peamiselt seotud väiketeatriga Polygon, ent korraldanud ka spordi- ja noortesündmusi.

Kirjanduskommentaar. Kuidas viia kodumaist kirjandust rahvani?

18.09.17 ... Nii küsis Jan Kaus, kui asus enam kui kümmekond aastat tagasi juhtima Eesti Kirjanike Liitu. Värskes intervjuus kultuuriportaalile tunnistas Kaus, et seadis eesmärgiks kodumaise kirjanduse positsooni parandamise ja eesti kirjanduse inimestele lähemale toomise.

Galerii: Poola disainerid lõid linnaruumi sobivad elamispaigad loomadele

16.09.17 ... Laupäeval avati Eesti tarbekunsti- ja disanimuuseumis näitus "Linn ja mets", kus on võimalik tutvuda Poola kaasaegsete disainerite loodud elamisvõimalustega linnas pesitsevatele loomadele, lindudele ja putukatele.

Arhitektuuribiennaal kutsub avastama Paljassaare poolsaart ja näituseprogrammi

16.09.17 ... Tallinna Arhitektuuribiennaali nädalavahetus kutsub avastama Paljassaare poolsaart ning pakub kirevat näitusteprogrammi.

Vanemuise sümfooniaorkester avab kontserdihooaja

15.09.17 ... Sel nädalal alustavad Vanemuise sümfooniaorkester ja Vanemuise kontserdimaja uut kontserdihooaega kolme kontserdiga Tartus, Jõhvis ja Tallinnas.

Banaanikala projektiteater mängib Eesti koolides Saksamaal ja Prantsusmaal

15.09.17 ... Banaanikala Projektiteater annab 15. kuni 17. septembrini kokku kolm etendust Eesti koolidele välismaal: 15. septembril etendus Strasbourgi Euroopa nõukogu Agora Hoones, 16. septembril Frankfurdis ja 17. septembril Pariisis.

Sõnasäuts. Ööbast vüünuni

14.09.17 ... Kui paljudes keeltes käibib päeva ja ööpäeva kohta üks ja sama sõna, inglastel näiteks day, siis eesti keeles on sõnu kaks: päikesetõusu ja -loojangu vahelise valge aja tähistamiseks "päev", keskööst keskööni kestva ajavahemiku jaoks aga "ööpäev".

Arvustus. "Nukumaja" – põhjamaine äng või lõunamaine gootika?

14.09.17 ... See on tõsine žanrikraam, thrillerlikult põnev ja pingelise ning äreva atmosfääriga lugu, kirjutab ulmetõlkija ja - kirjastaja Raul Sulbi uue teleseriaali "Nukumaja" arvustuses.

Galerii: ERSO avas 91. hooaja

14.09.17 ... 13. septembril avas Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri 91. hooaja, kus jõuab publiku ette hulgaliselt erinevaid külalissoliste ja dirigente.

Galerii: DRAAMA festivalilt läksid eetrisse neli esimest "Koolon-live" saadet

13.09.17 ... Möödunud nädalal toimus Tartus taaskord DRAAMA festival, kus sai näha valikut viimase aja kodumaise teatri paremikust.

ERR.ee video: Margus Karu lasteraamatu esitlus

08.09.17 ... 12. septembril toimus Solarise Apollo raamatupoes varalahkunud kirjaniku Margus Karu lasteraamatu "Hobune Henry unenägu" esmaesitlus, millest ERR Menu tegi otseülekande.

ERR.ee video: Marju Kõivupuu esitles uut raamatut

13.09.17 ... 12. septembril esitles folklorist Marju Kõivupuu Rahva Raamatus oma uut teost "Loomad eestlaste elus ja folklooris". Autoriga vestles endine Tallinna loomaaia direktor Mati Kaal. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse otsepildis üle.

Peeter Oja ja Jan Uuspõld poevad suurte meeste sisse

13.09.17 ... Jan Uuspõld ja Peeter Oja ühendavad jõud, et kehastuda maailma võimsaimateks meesteks. Ühiselt tuuakse lavale komöödiatükk "Tramp ja Puutin".

Lavaka 28. lennu suvelavastus etendub ERMis

13.09.17 ... Augustis Hageri palvemajas esietendunud ja seitsmel õhtul täissaalidele mängitud lavastus "…Ja peaksin sada surma ma…" etendub Tartus Eesti Rahva Muuseumis 11. ja 12. oktoobril.

Voronja avab Signe Reppo kodus Signe Kivi näituse

13.09.17 ... Neljapäeval, 14. septembril kell 18 avatakse Tartus Tähtvere õunaõuepäevade raames järjekorras 18. korternäitus: Taara puiestee korteris esitletakse Signe Kivi näitust "Kunstnik üürikorteris".

"Minu"-sarja raamatute virn on üle kahe meetri kõrge

12.09.17 ... "Minu"-sarjas on ilmunud juba 101 raamatut. Sarja eestvedaja Epp Petrone aitas "Ringvaates" raamatute torni kõrgust mõõta.

Kunstnik Karel Koplimets sõitis taaraparvega Soomest Eestisse

11.09.17 ... Kunstnik Karel Koplimets ehitas EV100 kunstiprojekti raames taarapurkidest parvlaeva ning tuli sellega Soomest üle lahe Eestisse.

Muinsuskaitseameti peadirektor Linnahalli seinamaalingust: see on mage

11.09.17 ... Möödunud nädalal maaliti Märt Sultsi eestvedamisel Tallinna Linnhalli seinale Piradose kunstnike ning Tallinna ja Kopli kunstigümnaasiumi noorte poolt mahukas tänavakunstiteos. Muinsuskaitseamet kinnitas hiljem, et nemad ei ole sellise töö jaoks luba andnud ning teos tuleb seinalt maha pesta. "Ringvaates" selgitas olukorda Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie.

Fotod: Rakvere teatrikino juurde kerkib pooleteist meetri kõrgune pealuu

11.09.17 ... Rakvere teatrikino ehituse kunstikonkursi võitis Bruno Lillemets tööga "Olla", mis kujutab üle pooleteise meetri kõrgust pealuud. Taies peaks teatrimäele kerkima tuleva aasta esimeses pooles. Rakvere teatrikino valmis eelmisel aastal riigi toel.

Roman Baskin: praegune "Pilvede värvide" versioon on oluliselt karmim Kruusvalli originaalist

11.09.17 ... Rahvusooperis Estonia on jõudnud lavaproovideni Rasmus Puuri esimene ooper "Pilvede värvid", mille lavastab Roman Baskin. Ooperi libreto aluseks on Jaan Kruusvalli samanimeline näidend.

Postuumselt ilmus Margus Karu lasteraamat "Hobune Henry unenägu"

11.09.17 ... Ilmunud on meie seast vara lahkunud Margus Karu seni avaldamata käsikiri "Hobune Henry unenägu". Raamatu illustratsioonide autor on disainer Britt Samoson.

Kultuuriportaal soovitab: "Peegel" ETV2's

11.09.17 ... 11. septembril jätkub ETV2 ekraanil Andrei Tarkovski kuu, kui ekraanile jõuab 1974. aasta film "Peegel".

TarSlämm korraldab suure kirjutamismaratoni

11.09.17 ... Septembris alustab uut hooaega Tartus toimuv TarSlämm, mis on luuleõhtute sari, kus kolme minuti jooksul kannavad esinejad ette oma originaalloomingut, mida publikul ja žüriil on võimalik kohapeal punkte andes tunnustada.

Improteatrite festival Tilt annab võimu publikule

11.09.17 ... Improteatrite festival Tilt toob Katariina kiriku lavale parimad improtajad nii Eestist kui ka välismaalt.

Londonis avatakse Eesti disaini ülevaatenäitus

11.09.17 ... 14. septembril avatakse Londoni disainifestivali raames avatud Oxo Toweri jalami galeriis Eesti disaini ülevaatenäitus "Size Doesn't Matter".

ERR.ee video: vestlusring kirjandusklassikutest

10.09.17 ... 9. septembril korraldas Tallinna Kirjanduskeskus koostöös Kadrioru pargiga Eesti esimese Kirjandustänava festivali. ERR kultuuriportaal kandis festivalilt kell 13.30 üle vestlusring kirjandusklassikutest. Kõnelesid Janika Kronberg, Johanna Ross, Märt Väljataga, vestlust juhib Pille-Riin Larm. Avaldame sündmusest video.

Kiek in de Kökis meenutatakse Tallinna ajaloo kuulsusrikkaimat lahingut

09.09.17 ... Täna, 9. septembril kell 15-17 peetakse suurtükitornis Kiek in de Kök ja Raidkivimuuseumis teemapäev, kus meenutatakse üht Tallinna ajaloo legendaarseimat lahingut: 11. septembril 1560 toimunud võitlust Jeruusalemma mäe taga.

Otseülekanded lõppenud: "Koolon-live" DRAAMA festivalil

30.08.17 ... DRAAMA festivaliga sai alguse uus ürituste- ja videolugude sari, kus "Kooloni" saatejuht Erni Kask tõi Tartu või Tallinna Erinevate Tubade Klubisse huvitava külalise, kellega toimus avalik vestlus publiku ees. Samal ajal sai näha ERR kultuuriportaalis otseülekannet, millest hiljem valmib ka järelvaadatav saade.

Vanemuise näitleja Alo Kurvits tervitas eestlasi Hiinast

08.09.17 ... Augusti lõpus alustas Vanemuise ooperikoor teekonda Hiina Rahvavabariiki, et osaleda Giuseppe Verdi ooperi "Aida" produktsioonis, mille toob lavale Shanghai ooperimaja. Trupis teeb kaasa ka näitleja Alo Kurvits, kes eestlasi tuhandete kilomeetrite kauguselt tervitas.

Video | Laste Vabariigis valitseks kuninganna ja lendaksid haldjad

08.09.17 ... Augusti alguses käis ERR.ee uudistamas Laste Vabariigis, mis oli end parajasti sisse seadnud Saku huvikeskuse õuealale. Laste Vabariik on elamustuur, mis peatus kevadel ja suvel enam kui viiekümnes kohas üle Eesti, et tähistada peagi saabuvat Eesti vabariigi 100. sünnipäeva. Täna toimub Laste Vabariik viimast korda, pakkides lava ja mängualad lahti Savernas.

Vene teater ootab noorte visioone tuleviku Eestist

08.09.17 ... Vene Teater ja Audiokinetica tiim on Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise raames asunud tööle mastaapse projekti kallal. Tegijad kutsuvad selle raames noori üles saatma oma ideid tuleviku Eestist.

"Lossimuusikat" kõlab sel aastal juba Kadrioru lossi uuel klaverilt

08.09.17 ... 2018. aastal tähistavad Kadrioru lossi- ja pargiansambel oma 300. aastapäeva. Selle ootuses jätkab tõusvas joones ka Eesti Kunstimuuseumi ja Loovüksus MTÜ koostöös valmiv "Lossimuusika" kontserdisari, tänavu läheb Kadriorus käiku uus Estonia klaver.

Sandra Jõgeva ja Maria Minerva osalevad Balti triennaali avanäitusel

08.09.17 ... 14. septembril kell 18 avatakse 13. Balti triennaali avanäitus "Prelüüd" Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses. "Prelüüd" tutvustab 2018. aastal kolmes Balti riigis toimuvat suurnäitust ja seal osalevad kaks Eesti kunstnikku.

Vaata, kuidas David Lagercrantz Millenniumi-sarja uue raamatu sündmuspaiku tutvustab

07.09.17 ... 7. septembril ilmus kogu maailmas Millenniumi-sarja viies raamat "Mees, kes otsis oma varju". Tegemist on David Lagercrantzi teise raamatuga sarjas, millele pani aluse Stieg Larsson ja "Lohetätoveeringuga tüdruk".

"Ringvaade" piilus Briti teatritrupi suure Shakespeare´i projekti telgitagustesse

07.09.17 ... Briti teatritrupp Forced Entertainment mängib Kanuti Gildi Saalis Shakespeare'i etendusi soolatopside ja muu majapidamiskraamiga. Karmel Killandi käis uurimas, mis kehastab Hamletit.

Loe katkendit uuest "Lohetätoveeringuga tüdruku" raamatust

07.09.17 ... 7. septembril ilmus kogu maailmas Millenniumi-sarja viies raamat "Mees, kes otsis oma varju", mis kõneleb riigipoolsest ülekohtust ja mineviku varjudest Lisbeth Salanderi lapsepõlves. Tegemist on David Lagercrantzi teise raamatuga kõnealuses sarjas, millele pani aluse Stieg Larsson. Avaldame katkendi raamatu algusest.

Vanemuine toob uuel hooajal lavale 16 uuslavastust

05.09.17 ... 2. septembril avas Vanemuise teater oma 148. hooaja etendusega "Hedda Gabler", mida mängiti täissaalile. Alanud hooajal tuuakse Vanemuises lavale 16 uuslavastust, mille hulgas 9 draama-, 1 tantsu-, 3 muusika- ning 3 lastelavastust.

Harry Liivrand: Agu Pilt oli moemaailmast sammu ees

04.09.17 ... Akvarellikunstnik ja moelooja Agu Pilt lõi kostüüme teatritele ning Tallinna varieteele. Tema ekstravagantsete kostüümide ja läbimõeldud kavanditega saab tutvuda Tallinna Kastellaanimaja galeriis.

Tartu ülikool sai endale kunstide keskuse

04.09.17 ... 4. septembril avati Tartu ülikooli vanas anatoomikumis kunstide keskus, mis hakkab koordineerima kogu ülikooli kunstiõpet. Keskus toob Tartusse erinevad õppeained Viljandi kultuuriakadeemiast, et maalimist ja fotograafiat saaksid õppida needki tudengid, kes on peaerialaks valinud näiteks programmeerimise.

Galerii: Estonia avas hooaja traditsioonilise teatrilaadaga

03.09.17 ... 3. septembril toimus Estonia õuealal teatrilaat, mis juhatas sisse rahvusooperi 112. hooaja.

Pärdi päevade avakontserdil kuuleb Pärt Uusbergi teose esiettekannet

02.09.17 ... Festivali avakontsert toimub 2. septembril algusega kell 19 Tallinna Jaani kirikus, kus saab kõlama Pärt Uusbergi kooriteose "Armastuse ülemlaul" maailma esiettekanne.

Tallinnas rüüstati "Kunst ratastel" projektis osalenud unikaalne Lada

31.08.17 ... Slowball "Kunst Ratastel" kohtas vandalismi, 2017 aastal projektis osalenud unikaalne 40 aastat vana Lada Vaz 21061 rüüstati Tallinnas.

Eestit esindavad Kiievi moenädalal kudumid

31.08.17 ... Sellel reedel on Kiievi moenädalal võimalik esmakordselt näha kodumaise kudumistuudio Al Meta esimest kollektsiooni. Uus kontseptuaalne moebränd on sel hooajal ainus Eesti moedisaini esindaja Kiievis.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: