Kultuur

Otseülekanne reedel: tants ja teater Viljandis

25.04.17 ... TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Etenduskunstide osakond korraldab 28. ja 29. aprillil konverentsi "25 aastat tantsu kõrgharidust Viljandis". Kultuuriportaal kannab sellest Viljandi teatrikoolkonda puudutava ploki, kuhu on kaasatud akadeemia vilistlased.

Otseülekanne homme: TÜHI õppejõud ja vilistlased loevad luulet

25.04.17 ... 26. aprillil kell 18 toimub "TÜHI saal 5", kus sel korral loevad endale olulist luulet TÜHI vilistlased ja õppejõud. Kultuuriportaal kannab sündmuse üle.

ERR.ee video: EMTA rektori kandidaatide vestlusring

24.04.17 ... Neli Eesti muusika- ja teatriakadeemia (EMTA) rektori kandidaati kogunesid 24. aprillil kell 12 vestlusringiks Klassikaraadiosse. ERR kultuuriportaal ja Klassikaraadio tegid sündmusest otseülekande.

NUKU teatris müüakse naer kuradile

24.04.17 ... Aprilli lõpus esietendub NUKU teatris hooaja eelviimane lavastus, milleks on müstiline visuaalpõnevik "Timm Thaler ehk Müüdud naer".

Ruumiringlus ja Arvamusfestival otsivad konkursiga tühja puitmaja elustajaid

23.04.17 ... Ruumiringlus ja Arvamusfestival kuulutasid välja avatud konkursi kuraatornäitusele "Ruuminihe", mis toimub 9.–12. augustini Paides Arvamusfestivali ajal.

Collegium Musicale esituses kõlab Lera Auerbachi "72 ingli" Eesti esiettekanne

23.04.17 ... Pühapäeval, 23. aprillil kell 16 Tartu Jaani kirikus ja teisipäeval, 25. aprillil kell 19 Tallinnas Niguliste kirikus kõlab esmakordselt Eestis juudi päritolu ja Siberis sündinud Vene-Ameerika helilooja Lera Auerbachi uudisteos "72 inglit". Esitavad kammerkoor Collegium Musicale ja Raschèr Saxophone Quartet ning dirigeerib Endrik Üksvärav.

Tallinna koorifestivali peaauhind läks Läti segakoorile Maska

23.04.17 ... Laupäeva õhtul lõppenud XV rahvusvahelise koorifestivali Tallinn 2017 Grand Prix’ võitis segakoor Maska Lätist (dirigent Jānis Ozols).

Egon Nuter lavastusest "Lennud": Lennart Meri kehastamisel ei vea üksi välja

22.04.17 ... 24. aprillil esietendub rahvusraamatukogu teatrisaalis Heidi Sarapuu lavastus "Lennud", mis räägib Lennart Merist. Riigimeest kehastavad Priit Volmer ja Egon Nuter andsid saates "Hommik Anuga" aimu, millega tegu, esitades lavastusest ka ühe katkendi.

Arhitektuurimuuseum kutsub ringkäigule Tartus

22.04.17 ... Möödunud aasta sügisel esmakordselt Tartmusis esitletud näitus "Kes loob linna?" uurib, kes, milliste eesmärkide, vahendite ja tulemustega kujundavad linnaruumi. 22. aprillil kell 16 oodatakse huvilisi aga arhitektuurimuuseumisse sellekohasele ringkäigule kuraator Kaja Paega.

Ardo Ran Varres: Tartu Uues Teatris on võimalik ootamatutel ideedel sirguda

21.04.17 ... 21. aprillil esietendub Tartu Uues Teatris Ardo Ran Varrese helidest ja heliloojatest kõnelev debüütlavastus "Sümfoonia ühele", mis põhineb Eesti Rahvaluule arhiivi ja Eesti Rahvusrhinghäälingu arhiivi helisalvestistel.

Anne Erm: Jazzkaarel on möllu, tõelisi elamusi ja saab ka tantsida

21.04.17 ... 21. aprillil algab taas Jazzkaar ning "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised tegid avakontserdi eel intervjuu festivali kunstilise juhi Anne Ermiga.

Draamateatri lavastuse "Kolm talve" tegevus ulatub läbi kolme põlve Uuendatud 19:23

20.04.17 ... 21. aprillil esietendub Eesti Draamateatri suures saalis "Kolm talve", mille on lavastanud Priit Pedajas.

Henrik Kalmet: mind ei sunnitud lahkuma

20.04.17 ... Üle nädala on avalikkust ärevil hoidnud artikkel, kus Linnateatri näitleja Henrik Kalmet muu hulgas heidab koduteatrile ette vähest eksperimenteerimisjulgust. Nüüd otsustas Henrik Kalmet viis aastat kestnud töösuhte Linnateatriga lõpetada ja tegi seda oma sõnul vabast tahtest.

Henrik Kalmet lahkub Tallinna Linnateatrist

20.04.17 ... Kultuurikriitik Meelis Oidsalu ütles Vikerraadio päevakommentaaris, et Henrik Kalmet sunniti Tallinna Linnateatrist lahkuma, näitleja lahkumist kinnitas ka Linnateater.

Telemaja seinale jõudis EV100 puhul hiiglaslik seinamaaling

19.04.17 ... "Ringvaates" tutvustati Silver "SBoy" Seeblumi seinamaalingut, mille ta tegi EV100 pidustuste puhuks Telemaja Gonsiori tänava fassaadile.

Mänguasjamuuseumis uuritakse, millega Eesti lapsed 1990. aastatel mängisid

19.04.17 ... Tartu Mänguasjamuuseumis avatud näitus "Unistused ja tegelikkus. 90ndate lapsepõlv" on peegeldus sellest, kuidas läänelik tarbimisühiskond hakkas mõjutama eesti laste huvisid. Näitus uurib, millistest asjadest lapsed unistasid ja millega tegelikult mängisid.

Video: Arvo Pärdi Keskuse sünnilugu

19.04.17 ... Äsja Youtube´i jõudnud video annab ülevaate Arvo Pärdi Keskusest, mis avab Laulasmaa mändide all uksed 2018. aasta sügisel.

Kanuti Gildi SAAL jagab rahvusvahelisel tantsupäeval tunnustust

19.04.17 ... Rahvusvahelisel tantsupäeval, 29. aprillil kell 10 toimub Kanuti Gildi SAALis juba traditsiooniks saanud hommikusöök. Tavaliselt on selle raames välja antud sõltumatu etenduskunsti auhindu. Sel aastal toimub tunnustamine aga veidi teistmoodi.

Koosmeele preemia tõstab esile solidaarsuse väikerahvastega

19.04.17 ... Avatud Eesti fond andis 21. korda üle Koosmeele preemia, mille laureaadiks on Eesti rahva muuseumi soome-ugri kultuuride püsinäituse "Uurali kaja" kuraatorite töörühm professor Art Leete juhtimisel.

JAFF alustab sel kevadel kuvandimuutusega

19.04.17 ... Igakevadine festival Jaapani kultuuri sõpradele alustab oma teist elukümmet kuvandimuutusega. JAFF-ist on saanud Jaapani animatsiooni ja elustiili festival, mille ülesandeks on vaadelda jaapani kultuuri laiemalt ja leida selle imelise maa kokkupuutepunkte Eestiga.

Tallinnas saab näha maailmakuulsaid maale innovaatilises võtmes

18.04.17 ... Eestis saab näha Monet, Gustav Klimti ja Van Goghi maale, kuid üsna isemoodi võtmes. Kunstiteadlane Mart Kalm käis innovatiivset näitust vaatamas ja andis oma hinnangu.

Muinasjutudiskol jutustatakse muinasjutte ja esitletakse audioraamatut

18.04.17 ... 25. aprillil toimub Tartus Genialistide klubis Muinasjutudisko ja soome-ugri tantsuöö, kus räägitakse muinasjutte ja esitletakse Karjala muinasjuttude audioraamatut.

Tallinna XVII graafikatriennaal keerleb ümber traditsiooni

18.04.17 ... Tallinna XVII graafikatriennaal leiab aset 2018. aasta kevadsuvel Kumu kunstimuuseumis, EKKMis ning satelliitidena ka teistes näituseasutustes. Seekordset graafikatriennaali ilmestab traditsiooni mõiste.

Voronja esitleb Supilinna naiskunstnike töid

18.04.17 ... Kolmapäeval, 19. aprillil kell 18 avab Voronja galerii Tartus XIII korternäituse "Naised Supilinnas", kus saab näha kümne Supilinnas elava naiskunstniku teoseid.

Musta Kasti "Jõud" läheb tuurile

17.04.17 ... Teater Must Kast sõidab muusikalise noortelavastusega "Jõud" tuurile, külalisetenduste andmisega alustatakse 17. aprillil Pärnust.

Valev Laube viib kodumaise pärimuse Ameerika rahvusgaleriisse

17.04.17 ... 3. mail etendub Ameerika rahvusgaleriis Eesti kunstniku Valev Laube kureeritud muusika- ja tantsuüritus "Tonality of Culture".

Laste Vabariik toob EV100 sünnipäevapeo igasse Eesti maakonda

16.04.17 ... Laste ja noorte kultuuriaasta elamustuur Laste Vabariik sõidab suvel mööda Eestit ning tähistab koos lastega peagi saabuvat Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.

Eesti särab noorte laulu- ja tantsupeo tuledes Uuendatud 12:20

16.04.17 ... 16. aprillil, mil algab Eesti riigi sajanda sünnipäeva tähistamine, süttivad Eestis ja kaugemalgi sajad XII noorte laulu- ja tantsupeo tuled.

Kevad toob endaga traditsiooniline muinsuskaitsekuu

15.04.17 ... Teisipäeval, 18. aprillil avab Eesti muinsuskaitse selts iga-aastase muinsuskaitsekuu.

Kuula Artur Alliksaare seni avaldamata luulet

15.04.17 ... Eesti luule yhe suurima mänguri ja elukunstniku Artur Alliksaare synnipäeva puhul sai "linti loetud" natuke tema seni avaldamata luulet. Järgnevad read on kirja pandud Tähtveres, ysna poeedi naabruses.

Fotod: Rakvere rikastab suve "Viimase võllamehega"

14.04.17 ... Sel nädalal algasid Rakvere teatris suvelavastuse "Viimane võllamees" proovid. 

"Ringvaates" sai aimu "Furby tagasitulekust"

13.04.17 ... Vaba Lava teatrikeskuses esietendub 18. aprillil lavastus "Furby tagasitulek". Autor ja lavastaja Urmas Vadi ja näitleja Liina Vahtrik andsid "Ringvaates" aimu, millega tegu.

Muuseumiööl mängitakse üle Eesti ligi 200s muuseumis

13.04.17 ... 20. mail toimub üheksas üle-eestiline muuseumiöö, seekord pealkirjaga "Öös on mänge". Tänasest on avalikud öö eriprogrammid: muuseumides toimub kümneid eriekskursioone, mänguteemalisi töötube, kontserte, etendusi, mälumänge ja muud.

Pühapäeval süttivad sajad XII noorte laulu- ja tantsupeo tuled

13.04.17 ... 16. aprillil, mil algab Eesti riigi sajanda sünnipäeva tähistamine, süttivad Eestis ja kaugemalgi sajad XII noorte laulu- ja tantsupeo tuled.

Ugalas jõuab lavale "Tõde ja õigus" lastele Uuendatud 19:39

12.04.17 ... 13. aprillil esietendub koguperelavastus "Vai-vai vaene Vargamäe" ehk "Tõde ja õigus" lastele. Urmas Lennuki autorilavastus on muusikaline rännak läbi värvide, nalja ja pisarate A. H. Tammsaare teose "Tõde ja õigus" põhjal.

Spetsialistid arutavad seminaril kunsti rakendamise üle

12.04.17 ... Reedel, 21. aprillil toimub kinos Sõprus praktiline seminar "Rakenduskunsti ja disaini vahendusviisid" kunstnikele, kriitikutele, galeristidele, kuraatoritele ja kõigile kunstihuvilistele. See on osa samal päeval algavast VII Tallinna rakenduskunsti triennaalist, mis soovib aidata kaasa probleemi- ja ideepõhise rakenduskunsti ja disaini arengule.

Kinodesse jõuab seitse Londoni rahvusteatri lavastust

11.04.17 ... Forum Cinemas toob lähikuudel Eesti publikuni London National Theatre’i ehk Suurbritannia kuningliku rahvusteatri seitse hinnatud lavastust.

Andres Roots avaldab plaadipoepäeva puhul kasseti

11.04.17 ... 22. aprillil ilmub rahvusvahelise plaadipoepäeva puhul Tartu kitarristi Andres Rootsi kassett "Mono". Tiraaž on 100 eksemplari ning album sisaldab üheksat pala, millest kaheksa on kontsertülesvõtted.

Andrus Kiviräha "Mees, kes teadis ussisõnu" ilmus hispaania keeles

11.04.17 ... Kirjastus Impedimenta andis välja Andrus Kiviräha teose "Mees, kes teadis ussisõnu" hispaaniakeelse versiooni. Teose on tõlkinud Consuelo Rubio Alcover.

Henrik Kalmet: Linnateatri tõeline peanäitejuht on Diana Leesalu

11.04.17 ... Näitleja ja lavastaja Henrik Kalmet ütles intervjuus, et Tallinna Linnateatri tõeline peanäitejuht on Diana Leesalu, mitte Elmo Nüganen.

Jürgen Rooste. Eesti kultuuri jõletu lõpp

11.04.17 ... Luuletaja Jürgen Rooste kirjutas arvamuspoeesi Eesti kultuuri allakäigust.

Hannaliisa Uusma: muusikute puhul ei sõltu rahanumber ägedusest

10.04.17 ... "Ringvaates" oli külas muusik Hannaliisa Uusma, kes alustas mõni aeg tagasi Sotsiaalministeeriumis võrdsuspoliitikate osakonna peaspetsialisti tööd. Stuudios tuli juttu nii palgalõhest kui ka tema muusikalistest plaanidest.

Endlas sai alguse "Surmatants"

10.04.17 ... Endla teatri küünis jõudis publiku ette August Strindbergi abieludraama "Surmatants". Näidendi lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja on Ingomar Vihmar, kes mängib ise ka üht peaosa.

New Yorgis toimus Eestist kõneleva Broadway muusikali "Innocence" lugude esmaesitlus

10.04.17 ... New Yorgis lõppesid Eesti kultuuripäevad, kus sai viie päeva jooksul külastada üle kümne töötoa, loengu, teatrietenduse ja kontserdi. Esmaesitusele tulid ka eestiteemalise muusikali "Innocence" laulud, muusikaliga loodetakse EV100 ajaks jõuda Broadway lavale.

Tartus ja Tallinnas näeb Hayao Miyazaki retrospektiivi

10.04.17 ... Tartu Elektriteater ja kino Sõprus toovad Eestisse legendaarse Jaapani anime-režissööri Hayao Miyazaki retrospektiivi. Tartus tulevad näitamisele kõik Miyazaki 11 täispikka animafilmi.

Kunstihoones tuleb TÄIS NULL

10.04.17 ... 12. aprillil kell 19 toimub Tallinna Kunstihoone suures saalis kolmas TÄIS NULL.

Ardo Ran Varres teeb Uues Teatris lavastajadebüüdi

10.04.17 ... 21. aprillil esietendub Tartu Uues Teatris helilooja ja näitleja Ardo Ran Varrese debüütlavastus "Sümfoonia ühele. Allegro con moto".

AK kultuuriuudised väisasid Tallinna raamatumessi

07.04.17 ... Eesti Rahvusraamatukogus kestab traditsiooniline kirjastuste liidu korraldatav Tallinna raamatumess, kus toimub kokku üle 30 erineva kirjandusürituse, millest tubli kolmandik on mõeldud lastele ja noortele.

Ekke Västrik installatsioonist: logistasin poste ja klõbistasin nagide numbreid

07.04.17 ... Reedel sättis Ekke Västrik Estonia kontserdisaali fuajees üles heliinstallatsiooni "Kontakt kontserdisaaliga". Kaspar Viilup tegi autoriga sel puhul juttu.

Arvustus. Visuaalne orgasm ja midagi hingele

07.04.17 ... Uus film kinodes“Hing anumas” ("Ghost in the Shell")Režissöör: Rupert SandersOsades: Scarlett Johansson, Juliette Binoche, Michael Pitt, Pilou Asbaek, Takeshi Kitano, Rila Fukushima9/10