Kultuur

Emajõe Laulikud pälvisid Šiauliai koorikonkursil grand prix

29.05.17 ... Naiskoor Emajõe Laulikud tõi 25.–28. maini peetud Šiauliai rahvusvaheliselt koorikonkursilt VII Šiauliai Cantat koju grand prix.

Algab suur visuaalteatripidu NuQ Treff

29.05.17 ... Juuni esimesel päeval algab Tallinnas 11. visuaalteatrifestival NuQ Treff, mis jutustab lugusid piltide keeles. Etendusi lastele, noortele ja täiskasvanutele annavad teatritrupid Soomest Iisraeli ja Venemaalt Ameerika Ühendriikideni.

ERMi "Uurali kaja" võitis Euroopa disainiauhindadel peapreemia

29.05.17 ... 27. mail Portos toimunud Euroopa disainiauhindade auhinnagalal pälvis esmakordselt peapreemia Eestist pärit disainiprojekt. Näitusedisaini kategoorias pälvis peauhinna Eesti Rahva Muuseumi püsinäitus "Uurali kaja".

ERKI jätkub seminariga

28.05.17 ... Eile peeti suurejoonelist ERKI moeshow´d, kuid sellega pole ERKI 30. juubeli sündmused veel lõppenud. Täna, 28. mail algusega kell 13 toimub Baltika kvartalis ingliskeelne seminar-brunch "Viis juttu moest".

A-galerii Seifis näeb Kertu Vellerinna ehtenäitust

28.05.17 ... A-galerii Seifis on avatud Kertu Vellerinna ehtenäitus "NÄORAAMAT/FACEBOOK", näitamaks, mida kunstnik, kel Facebooki konto puudub, sellest arvab.

Kanuti Gildi SAALis näeb noort etenduskunsti

28.05.17 ... 28. mail saab Kanuti Gildi SAALis näha noorte omaloomingulisi tantsu- ja etenduskunsti  lühivorme. Üritust korraldab teist aastat Hiiumaa TantsuFestivali (HTF) meeskond, kes soovib anda tantsuhuvilistele noortele väljundi oma loomingu ja värskete ideede publiku ette toomiseks.

Eestis loodud arhitektuurisümpoosion kolib tänavu Šveitsi

27.05.17 ... 7.–8. juunil toimub juba IV rahvusvaheline sisearhitektuuri ja ruumiloome sümpoosion SISU 2017, mis kannab pealkirja "Naked space" ehk "Alasti ruum" ning keskendub hüljatud ruumide ja maastike teemale. Esmakordselt on kutsutud siin valdkonna oluliseimaks arendus (või arutelu)platvormiks kujunenud konverents Eestist välja Luzerni linna Šveitsi. 

Piret Puppart: ERKI on kunstilises voolus tagasi

26.05.17 ... ERKI moeshow tähistab homme oma 30. juubelit ja naaseb juurte juurde, toimudes seal, kus 1982. aastal alguse sai, kunagisel ERKI hoone asupaigal. Lavale jõuab nii uudset meestemoodi kui ka näiteks rõivaid, mis on kantavad rohkem kui kahekümnel eri moel.

Otseülekanne tulemas: Lõputööd Liftis

26.05.17 ... Esimest korda toimub EKA lõputööde näituse TASE raames Lõputööd Liftis üritus (detailsem kirjeldus all), kus 2017. aasta EKA parimad lõpetajad (kokku 9) presenteerivad lühiformaadis (7 minutit) lõputööst koorunud uusi avastusi, saavutusi või ettepanekuid. ERR kultuuriportaal kannab sündmuse üle.

Vormsil saab nautida Hiiu kandle päevi

25.05.17 ... Endine purjesportlane ja saate "Tantsud tähtedega" osaleja Johannes Ahun korraldab koos pärimusmuusiku Cathy Sommeriga Vormsil Hiiu kandle festivali.

Loodusmuuseumi hoovis näeb värvikat lugu mereasukatest

25.05.17 ... Täna, 25. mail avatakse Eesti Loodusmuuseumi sisehoovis kahe Eesti Kunstiakadeemia keraamika magistrandi skulptuurinäitus „Mis oleks kui…?“, mille inspiratsiooniks on salapärane ookean ja merepõhjas elutsevad asukad. Autorid Oksana Teder ja Helena Tuudelepp iseloomustavad näitust kui värviküllast väljapanekut, mis ärgitab kujutlusvõimet, loob lõbusat äratundmist ning on impulsiks uutele mõttemängudele.

Kanuti Gildi SAAL lõpetab hooaja kahe esietendusega

25.05.17 ... Kanuti Gildi SAAL lõpetab 16. hooaja kahe omanäolise uuslavastusega. 26. mail esietenduvad SAALis järjestikku kaks soololavastust: Raho Aadla "Mina olen Ra" ja Rene Kösteri "Masc".

Eesti vanim kammerkoor tähistab 55. sünnipäeva

25.05.17 ... Neljapäeval, 25. mail kell 19 toimub Rahvusooper Estonia kammersaalis kontsert, millega tähistab Eesti vanim kammerkoor – Tallinna kammerkoor – oma 55. sünnipäeva.

Kinoteater taaselustab Murru vangla mälestused

23.05.17 ... Kinoteatri tuleb juulis välja suvelavastusega, mis annab võimaluse siseneda 2013. aastal suletud Murru vanglasse ning saada aimu elust koloonia tüüpi vanglas.

"Oodates" toob kokku verinoore koreograafi ja kaks küpset tantsijannat

23.05.17 ... Tantsulavastust raamib okupatsioonide muuseumi lugudest tulvil ruum.

Maikellukese Päevad tähistavad kümnendat juubelit väljasõidu ja kontserdiprogrammiga

23.05.17 ... Maikellukese Päevad on mänguliste kunstide festival, millega kohalikud, Euroopa äärealadel levinud loomeliigid tähistavad talveunejärgset lille võitu lume üle. Pigem stiihilist laadi Maikellukese Päevad on interdistsiplinaarne (loe: harudevaheline) sündmus ning toob kevadeti kokku erinevaid kunstilisi sõpruskondi – peamiselt homo performereid – et nad saaksid ellu viia oma kõige ootamatumad etteasted.

Sügisel liitub NUKU teatri trupiga Leino Rei

23.05.17 ... Uuel hooajal asub NUKU teatrisse tööle Leino Rei, kellest saab teatris nii lavastaja kui näitleja. Leino Rei on olnud nukuteatris tööl aastatel 2002–2006 ning tegutsenud pärast seda vabakutselisena.

Muuseumiööl sündis kõigi aegade publikurekord: ligi 111 000 külastust

23.05.17 ... Laupäeval, 20. mail toimunud üheksandal üle-eestilisel muuseumiööl tehti 111 000 muuseumikülastust, mis ületas õige napilt senise, 2015. aastal püstitatud publikurekordi. Muuseumiööl avasid oma uksed 201 muuseumit, arhiivi, galeriid ja muud ajaloo ning mäluga seotud paika.

ERKI Moeshow naaseb juubeliks krundile Uuendatud 10:59

06.05.17 ... ERKI Moeshow 2017 naaseb 30. juubeliks sünnipäika - endisele ERKI ja EKA krundile aadressil Tartu mnt 1. 27. ja 28. mail toimub lisaks konkursile rahvusvaheliste esinejatega moetööstuse konverents, avatakse ERKI Moeshow ajalugu tutvustav näitus ja antakse välja "ERKI Moeshow 30" raamat.

Vabal Laval arutletakse etenduskunstide tuleviku üle

22.05.17 ... 22. ja 23. mail toimub Vaba Lava teatrikeskuses rahvusvaheline konverents "Etenduskunstide tulevik: teatrivälja avardumine".

Must Kast lõpetab hooaja matkaga

22.05.17 ... Tartu teater Must Kast lõpetab oma teise hooaja rännuga loodusse. Päeva nimi on Retkehetk.

Eesti Kontserdi sügishooaja avavad võimsad Eesti naised

21.05.17 ... Juunis algavale suvehooajale vaatamata toob Eesti Kontsert avalikkuse ette esimesed väljapaistavad kontserdid praeguseks juba lõplikult kokkupandud hooajast 2017/2018.

Kunstnik püüdis pildile Soome laevadel reisivad inimesed

19.05.17 ... Kunstnik Karel Koplimets on neli aastat pildistanud kaasreisijaid Soome vahet pendeldavatel laevadel. Jäädvustused on nüüd vormistatud näituseks "Juhtum nr 11. Tal-sinki" kunstihoone galeriis.

Ellerhein tähistab 65. sünnipäeva

19.05.17 ... Kooristuudio Ellerhein tähistab homme oma 65. sünnipäeva suure kevadkontserdiga "Las mina hakkan laulemaie...", mis toob Estonia kontserdisaali kokku üle 130 laulja.

Laupäeval ei panda muuseume kinni Uuendatud 16:12

18.05.17 ... 20. mail toimub üheksas üle-eestiline muuseumiöö, seekord pealkirjaga "Öös on mänge". Muuseumides toimub ka kümneid eriekskursioone, mänguteemalisi töötube, kontserte, etendusi, mälumänge ja muud.

Hirvo Surva: minu jaoks on Eesti laulupidu oma kultuuri ja keele kandja

18.05.17 ... ETV saates "Suud puhtaks" pakkus Mihhail Kõlvart välja, et laulupeo repertuaaris võiks olla ka mõni venekeelne lugu. "Ringvaates" arutleti sel teemal laulupeo dirigendi Hirvo Survaga.

Viljandi kultuuriakadeemia tähistab 65. sünnipäeva vilistlaspäevaga

18.05.17 ... TÜ Viljandi kultuuriakadeemia asutamisest möödub tänavu 65 aastat ja ühtlasi täitub 25. aasta kultuurialast haridust andva kõrgkoolina. Sünnipäeva tähistab akadeemia 20. mail vilistlaspäevaga, kuhu on oodatud kõik kooli vilistlased ning endised ja praegused töötajad.

Anna Mari Liivranna isikunäitus püüab asju koos hoida ja säilitada

17.05.17 ... Noore skulptori preemia laureaat Anna Mari Liivrand avas Hobusepea galeriis isikunäituse "Kildumatu".

Vaata popurriid kultuurisaates "OP" oma loo rääkinud näitlejatest

17.05.17 ... Kogu selle hooaja vältel külastas "OP-i" erinevad Eesti näitlejad, et rääkida mingi oluline lugu oma elust. Hooaja viimases saates oli kokku pandud popurrii, kuhu koondati klipid kõigi näitlejate lugudest.

ERR.ee video: seminar "Interaktiivsus või infomüra muuseumis?"

17.05.17 ... 15. mail toimus Tallinnas Okupatsioonide muuseumis kolmas kõigile Eesti muuseumidele mõeldud ICOM Eesti korraldatud seminar "Interaktiivsus või infomüra muuseumis?", mis tõi lavale Jaanus Kase, Linnar Viigi, samuti mitmed Eesti muuseumidele interaktiivseid lahendusi loonud disainerid, aga ka teadurid, kes uurisid info vastuvõtmise muutmist generatsioonide kaupa ning infomüra mõju õppeprotsessile. ERR kultuuriportaal kandis üle pärastlõunase osa, järgneb video sündmusest.

Bill Clinton avaldab põnevusromaani presidendi elust

17.05.17 ... Ameerika Ühendriikide 42. president Bill Clinton avaldab peagi põnevusraamatu "Kadunud president" ("The President Is Missing").

Picasso "Sinises kleidis istuv naine" müüdi Christie'se oksjonil

16.05.17 ... Pablo Picasso kubistlik maal "Sinises kleidis istuv naine" sai New Yorgis Christie'se oksjonil uue omaniku 45 miljoni dollari eest.

Kaur Kender: palun vabandust, et ma ei palu vabandust

16.05.17 ... Raadio 2 saates "Agenda" käis külas kirjanik Kaur Kender, kes sai 16. mail Harju maakohtus õigeksmõistva kohtuotsuse. Saatejuht Eeva Essega tuli jutuks nii loomevabadus Eestis kui ka sõbrad, kes on selle kahe ja poole aasta jooksul Kenderit nii majanduslikult kui ka vaimselt toetanud.

Stand-up koomik Andy Valvur: raske on teha satiirist satiiri

15.05.17 ... Eesti päritolu stand-up koomik Andy Valvur kirjutab väliseestlusest jutustavat lugu, mis jõuab järgmisel suvel ka Kodu-Eesti publiku ette. Poliitilise satiiri võtmes kommentaare kirjutav mees ütleb, et praegune aeg pakub huumoriks palju ainest ja mõnikord on raske elu ennast huumoriga üle trumbata.

Kinoteater viib publiku vanglaseinte vahele

15.05.17 ... Juulis esietenduv Kinoteatri uus lavastus annab võimaluse siseneda 2013. aastal suletud Murru vanglasse ning saada aimu elust koloonia tüüpi vanglas.

Keiti Vilms: kirjanikuks ma ennast ei pea, aga twitterikirjanikuks küll

13.05.17 ... Keiti Vilms on tuntust kogunud Twitter, kirjutades sinna sõnamänge ja kalambuure. Nüüd on tema sotsiaalmeediast läbi käinud tähelepanekutest ilmunud raamat. Erle Loonurm tegi lühikese intervjuu Keiti Vilmsi endaga ning küsis kommentaari ka Mart Juurelt.

Kristiina Ehin: hea luuletus on puhas jõud

13.05.17 ... Kas sina oled täna juba kohtunud? Kellega? Kohtumised võivad aset leida nii pereringis kui ka sõpradega, kohtuda saab kirjanduslike eelkäijate, emakeele või argipäevaga… Pille-Riin Larm kõneles mitmesugustest kohtumistest, aga ka emadest, sõprusest ja vaprusest Kristiina Ehiniga, kel ilmus äsja uus luulekogu "Kohtumised".

Kertu Sillaste lasteraamat "Ei ole nii!" ilmus saksa keeles

13.05.17 ... 10. mail ilmus Berliini kirjastuse Kullerkupp Kinderbuch Verlag esimene saksakeelne lasteraamat, milleks on Kertu Sillaste "Ei ole nii!", saksa keeles "Nein, so ist es nicht!".

Andres Uibo reisist Athose mäele: see on maine paradiis

12.05.17 ... Muusik ja pedagoog Andres Uibo käis koos kahekümne kaaslasega õigeusu pühapaigas Athose mäel, kuhu ei ole juba üle tuhande aasta astunud ükski naine.

"Ringvaade" tutvustas lavaka 28. lendu

11.05.17 ... EMTA lavakunstikooli lend järjekorranumbriga 28 tuli publiku ette väga füüsilise tõlgendusega väga vastuolulisest värssteosest väga väljakutsuvas teatris.

Harvardi arhitektuuriprofessor esineb Kanuti Gildi Saalis

10.05.17 ... 11. mail kell 18 esineb Kanuti Gildi Saalis avatud loengute sarja raames Harvardi ülikooli kõrgema disainikooli arhitektuuri- ja tehnoloogia ajaloo professor Antoine Picon.

EKA klaasikunsti ja -disaini magistrant võitis Saksamaal peapreemia

10.05.17 ... Klaasikunsti eriala magistrant Maarja Mäemets võitis Saksamaal Bild-Werk Frauenau korraldatud üliõpilastööde rahvusvahelise konkursi.

Ugala teater kutsub publikut oma lemmikut valima

09.05.17 ... Igal kevadel, kui hooaeg hakkab lõppema, kutsub Ugala teater publikut hääletada oma lemmikute poolt, et välja selgitada läinud hooaja parimad. Nõnda ka sel aastal.

Voronja galerii avab Karlova päevade raames fotokunstnike kobarnäituse

08.05.17 ... 9. mail avatakse Tartus fotokunstnike kobarnäitus, kus kolmes erinevas kodus esitletakse Gabriela Liivamägi, Andres Keili ja Silvia Pärmanni fotoloomingut.

PromFest tähistab sünnipäeva tähtedega

07.05.17 ... Pärnu Rahvusvaheline Ooperimuusika Festival festival tähistab Klaudia Taevi nim rahvusvahelise noorte ooperilauljate konkursi kümnendat toimumiskorda suurejooneliselt Tähtede Galaga, kutsudes Pärnusse esinema varasemate konkursside parimad. Tähtede Gala toimub 7. mail Pärnu Kontserdimajas algusega kell 17.

Kondases minnakse melanhoolia vastu

07.05.17 ... Esmaspäeval, 8. mail kell 17 avatakse Viljandis Kondase keskuses Soome kunstniku Maaria Märkälä maalinäitus „Hello Sunshine – Antidote to Melancholy“.

Teater NO99 pühendab lava teadmistejanule

06.05.17 ... Laupäeval, 6. mail toob Lauri Lagle Teatris NO99 lavale "Päeva pärast vaikust", mis räägib sellest, et me tahame kõike teada, aga ei tea eriti midagi.

"Kellavärgiga apelsin" alustas Rakvere angaaris

06.05.17 ... Rakvere teatri suvelavastus "Kellavärgiga apelsin" alustas proove mängupaigas- Rakveres Nortsu tee tööstuslinnakus asuvas angaaris.

Ott Sepp annab mais etendusi improteatri ridades

05.05.17 ... Ott Sepp, kes lisaks teatrietendustele on kätt proovinud lavastaja, stsenaristi ja saatejuhina, on mais silmitsi järjekordse väljakutsega, kui publikuni jõuavad Sepa etteasted improteatris Impeerium.

Aldo Järvsoo: ERKI moeshow hullus on inimestele inspiratsiooniks

04.05.17 ... "Ringvaate" stuudios oli külas moelooja Aldo Järvsoo, kes rääkis ERKI moeshow tähendusest ning Tallinna Kaubamaja vaateakendel toimuvast retrospektiivist, mis võtab kokku ERKI kolmekümne aastase ajaloo.