Onu Bella võitlusest vähiga: näpud püsti, kuniks elu ({{commentsTotal}})

Saatejuht ja kirjanik Onu Bella esitles eile raamatut võitlusest vähiga. "Tappa prostata vähk" on Bella sõnul mitmekülgne jutustus, kuhu on põimitud isiklikud ja valusad teemad.

Raamat on kahes köites ning Onu Bella sõnul on loo kõige olulisem roll selles, et tegemist on mitmekihilise jutustusega. "Selles raamatus on kolm põhistoryt ja nad on kõik omavahel miksitud. Üks osa on reaalsus ja teine on fiktsioon," kirjeldas Bella Raadio 2 saates "Suveraadio".

Kuigi lugu sai vormitud raamatuks, kinnitas Bella, et tal on selja taga karm ja raske võitlus. "Ega see sisu õnne küll ei ole toonud. Raamatumüügi peale tuleb rõhuda, sest sinna raamatusse olen ma pannud nii palju isiklikku ja valusat," selgitas Bella.

Seda, kas haigus on ka lõpuks seljatatud, Bella veel öelda ei julge. "Ma ei tea veel, kas ma olen sellest tänaseks lahkunud võitjana. Tark ei torma," lausus ta.

Onu Bella jaoks sai võitlus alguse kaks aastat tagasi. Kui mees haigusest teada sai, oli see loomulikult šokeeriv, kuid Bella püüdis sellesse suhtuda võimalikult positiivselt. "Tuleb näpud püsti ajada, kuniks elu. Elu on seiklus," lausus ta.

Raamatukirjutamine oli Onu Bella jaoks nagu teraapia osa. "Eks ta on väga raske eluepisood, võib-olla on ta nüüd seljatatud. Keda huvitab ja kes teab," ütles Bella.

Raamat on kaheosaline ja kui esimene osa kannaks Bella sõnul alapealkirja "Juhus", siis teine osa jällegi "Reaalsus". Raamatu on Bella kirja pannud enda sõnul üsna tarantinoliku nurga alt. "See ei ole mitte mingil juhul suur haletsus ja nutulaul, vaid täiesti erinev sellest, mis on seni antud välja inimeste poolt, kes on raskete haigustega maadlemas ja siis ühtäkki võtavad ette raamatu kirjutamise," selgitas Bella.

Teema on Bella sõnul siiski habras ning samu haavu ei taha ta uuesti lahti kakkuda. Kõik, mis huvi pakub, on olemas raamatus. "Mul oli esimene aasta ikkagi niimoodi, et täitsa augus. Ma sain abi ja olen selline nagu praegu olen," avaldas Onu Bella siiski.

Abi sai Bella lõpuks klassikalisest meditsiinist. "Ma ei ole puudekummardaja, vaid pragmaatiline inimene. Ikka meditsiin, klassikaline meditsiin peab olema selle asja juures. Need inimesed, kes on klassikalise meditsiiniga oma halvad haigused saanud kontrolli alla, ise teate, millega edasi mängite. Ühist, ühest ja konkreetset retsepti ei eksisteeri," tõdes Bella.

"Tappa prostata vähk" on Onu Bella kuues raamat. Järgmiseks tahaks mees ette võtta reisiraamatu. "Ma tahaks ühe reisiraamatu kirjutada nendest kohtadest, kus käidud on. Mitte kirjeldada kirikuid ja kivihunnikuid, vaid rõhuasetusega kulinaariale, kommetele ja joodavale," ütles Bella.

Toimetaja: Rutt ErnitsInimesed
Paremal Helina RistiParemal Helina Risti
Helina Risti vaatab filmide asemel unenägusid

Zebra Islandi solist Helina Risti unenäod on põnevust täis, mistõttu naine on loobunud isegi filmide vaatamisest.

elu
Piltuudis: põdraperekond soola limpsimas

Tartu ülikooli teadlased panid eelmisel sügisel kohalike jahimeeste abiga kümnele Kose-Mäo piirkonna põdrale raadiokaelused. Loomade liikumisteede uuring aitab paremini planeerida uue neljarealise maantee ökodukte. Suvi on põdraperekondadele toonud järelkasvu, kellele tutvustatakse ema poolt soola limpsimise mõnusid.

Tele/raadio
ETV ja ETV2 tähistavad filmidega režissöör Sulev Keeduse sünnipäeva

Homme tähistab režissöör Sulev Keedus 60. sünnipäeva ning sel puhul näitavad ETV ja ETV2 hinnatud režissööri kolme filmi.