Galerii: "Hallo, Kosmos!" tähistas 300. saadet ({{commentsTotal}})

Raadiosaade
Vaata galeriid
29 pilti
Foto: Raadiosaade "Hallo, Kosmos!" tähistas 300. saadet Autor: Liina Kessa

23. märtsil kõlas Raadio 2 eetris kolmesajas saade "Hallo, Kosmos!", kus oma mõttemaailma jagas raadiokuulajatega kirjanik ja Tartu Ülikooli vabade kunstide professor Valdur Mikita.

Alates 13. juunist 2010 kutsub saatejuht Ingrid Peek kuulajaid igal nädalal kaasa sise- ja väliskosmilistesse avarustesse, ilmavaadete perifeeriasse ja avangardi. Selle aja jooksul on "Hallo, Kosmos!" saateid R2 kodulehelt järelkuulatud ja alla laaditud üle kahe miljoni korra.

"Minu meelest on sümboolne, et saatesari "Hallo, Kosmos!" algas ligi seitse aastat tagasi legendaarse Eesti ufoloogi Igor Volke avarate ja julgete vaadetega ilmaruumi suunal ja tähistab kolmesajandat juubelisaadet praeguse aja ühe mõjukaima metsamõtiskleja Valdur Mikitaga, kes kõneleb muuhulgas ka meie perifeersuse olulisusest," sõnas saate autor Ingrid Peek ja lisas, et saatesari pühendabki tähelepanu just perifeersematele ja avangardsematele mõttesuundadele, mis meie maailmataju oma erilisusega rikastavad.

Pea seitsme aasta jooksul on saatesse jõudnud 384 külalist (154 naist ja 230 meest). Saatekülaliste hulgas on olnud 43 teadlast (või põhiliselt teadusega tegelevat inimest), 25 muusikut, 18 koolitajat ja enesearengu edendajat, 18 arsti, 15 vaimulikku ja religiooniuurijat, kümme psühholoogi ja terapeuti, üheksa šamaani, üheksa nõida, kolm ametlikku vabamüürlast, kolm preestrit, kaks ufoloogi, üks munk, üks piiskop ning terve ports folkloriste, filosoofe, metafüüsikuid, looduskaitsjaid ja muude valdkondade esindajaid.

Lisaks Eesti oma ala asjatundjatele on saatekülalisteni oma ilmavaadet tutvustama jõudnud külalisi Ameerika Ühendriikidest (11 külalist), Venemaalt ja sealsest Tõva Vabariigist (üheksa külalist), Inglismaalt (kuus külalist), Indiast (kolm külalist), Tiibetist (kolm külalist) ning ka Ungarist, Austraaliast, Ukrainast, Puerto Ricost, Mehhikost, Norrast, Brasiiliast Amazonase vihmametsast, Iirimaalt, Iisraelist, Argentinast, Itaaliast, Islandilt, Taevast ja Põrgust. 37 saadet on olnud inglise keeles, üheksa vene keeles ja üks rootsi keeles. Väliskülalistest on tuntuimad tegelased tõenäoliselt Eckhart Tolle ja Kim Eng, Brandon Bays, David Icke, Doreen Virtue, Nick Pope, Veet Mano, Olga Butakova, Darpan, Estas Tonne, Vladimir Megre, Mona Polacca, Drukmo Gyal ja paljud teised tegijad.

Kolmesajast saatest 12,6 protsenti ehk 38 saadet on helipurki püütud avalikel, publikuga salvestustel. Raadiokuulajateni jõudnud ka 12 kollaaž-saadet, mis koosnevad erinevate saatekülaliste mõttekillukestest. Selle aja jooksul on saadet on R2 kodulehelt järelekuulatud ja allalaaditud 2 149 363 korda. Saatel "Hallo, Kosmos!" on Facebookis 18 039, Instagramis 2380 ja Twitteris 216 fänni.

Väliskülalistest on tuntuimad tegelased tõenäoliselt Eckhart Tolle ja Kim Eng, Brandon Bays, David Icke, Doreen Virtue, Nick Pope, Veet Mano, Olga Butakova, Darpan, Estas Tonne, Vladimir Megre, Mona Polacca, Drukmo Gyal jpt.

37 saadet on olnud inglise keeles, üheksa vene keeles ja üks rootsi keeles.

Saate helivõlurid on Sirje Raud, Monika Tamm, Margus Müür ning avalikel salvestustel enamasti Kaspar Karner ja Ats Treimaa.

Kolmesajas saade oli eetris neljapäeval, 23. märtsil kell 20.00 (ja kordusena pühapäeval kell 14.00), kus külaliseks kirjanik ja Tartu Ülikooli vabade kunstide professor Valdur Mikita, kes laiema publiku teadvusse jõudis 2013. aastal ilmunud raamatuga "Lingvistiline mets", mis pälvis mitmeid auhindu.

Toimetaja: Kaspar ViilupInimesed
93-aastane Richard Rooden tegi oma 66. orienteerumishooaja avastardi

93-aastane Richard Rooden on Eesti eakaim orienteeruja. Oma 66. orienteerumishooaja avavõistluse tegi ta kodustel Kohtla-Nõmme radadel.

elu
Mai Palling õppis kohvi peale joonistama

Reedel ja laupäeval toimub Tallinnas kultuurikatlas kohvifestival ning reporter Mai Palling käis proovimas, kui hea kohvikunstniku ranne tal on.

Tele/raadio
estraadisangaridestraadisangarid
"Estraadisangarite" viimane osa keskendub Kikerpuu ja Naissoo loometeele

Eesti tuntud ja tunnustatud hitimeistreid Kustas Kikerpuud ja Uno Naissood ühendas suur armastus džässmuusika vastu ning aastakümnete pikkune panus meie muusikaõpetusse.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.