"Pealtnägija": suurkorporatsioon kogus sünnipäevalaulult aastaid alusetult autoritasusid ({{commentsTotal}})

"Pealtnägija" tõi vaatajateni välisloo, mis uuris tuntud sünnipäevalauluga "Happy Birthday" seotud kohtuasi, tänu millele võib alates 2015. aastast lugu vabalt kasutada. Varem kogus aga tuntud suurkorporatsioon loo pealt miljoneid dollareid autoritasusid.

Alates 1930. aastatest on laul "Happy Birthday" levinud kõkjale - laulvatesse telegrammidesse, revüüdesse ja multifilmidesse. Laul on ajatu, seda on esitanud nii Marilyn Monroe kui ka Amy Winehouse, kelle hiljutises dokis "Amy" seda lugu ka kuuleb.

Kahjuks surid loo "Happy Birthday" autorid ilma enda loole autoriõiguseid võtmata. Küll aga oli 1893. aastast autoriõigustega kaitstud nende "Good Morning to All". 40 aastat hiljem kasutas Hillide kirjastaja Summy Company võimalust populaarse laulu pealt tulu teenida. 1935. aastal registreeriti mitu klaveriseadet laulust "Happy Birthday" ja hakati küsima litsentsitasu kõigilt laulu kasutajatelt. Aastal 1988 läks Summy Company suurde meelelahutuskontserni kuuluva Warner Chappelli omandisse ja nemad jätkasid autoritasude küsimist, teenides "Happy Birthday'lt" kuni 2 miljonit dollarit aastas.

Vältimaks "Happy Birthday" autoritasu maksmist, kasutasid produtsendid aastate jooksul isegi alternatiivlaulukesi. Laulu ajalugu uurides jõudis dokumentalist Jennifer Nelson George Washingtoni ülikooli õigusteaduse professor Robert Brauneisini, kes seadis ühes artiklis Warneri autoritasu nõude kahtluse alla. Põhiküsimus oli: kui meloodia sündis 1893. aastal, miks autoriõigus seati alles 1935. aastal?

Bauneis tõi välja, et Warner Chappell väidab, et laul on nende omand. "Rahva jaoks võib see olla üllatav, aga suurkompanii nime nähes võiks oletada, et küllap kõik on õige," sõnas ta ja lisas, et tema arvates pole see kõik aga õige. Pärast kuid kestnud detektiivitööd koos ajaloolaste ja juristidega näis, et suurfirma oligi populaarse loo lihtsalt kaaperdanud.

Jurist Randy Newman selgitas, et Warner võttis autoriõiguse laulu noodile ja aastate jooksul laiendasid õigused ka laulule endale, kuigi see polnud iial nende oma olnud. "Nad isegi ei kinnitanud laulu omamist, kui noodi autoriõigust taotlesid," ütles Newman ja lisas, et aeg möödus, mälu tuhmus ja lõpuks polnud kedagi elusat rääkimas, mis tegelikult juhtus.

13. juunil 2013 esitas Jenn Nelson tsiviilhagi Warner Chappelli vastu, seades kahtluse alla nende autoriõiguse. Jurist Mark Rifkin tõi välja, et nad esitasid esimese hagi ajaloos, mis kahtleb laulu "Happy Birthday" autoriõigustes. Oktoobris 2013 toimus Los Angeleses eelistung, kus Warner mõistagi tõrjus süüdistusi. Rifkini arvates läks seal aga nii hästi, kui nad lootsid. "Kohtunik oli valmistunud, materjalidega tutvunud ja teadis, mis vajab selgitamist.

Kohtunik otsustas, et nõudel on alust ja tuleb protsess. Miljardikäibega meelelahutuskontserni positsioon oli aga endiselt kõigutamatu. "Probleem on selles, et kostjal on ainult üks argument, nende sõnul pole väidetav registreerimistunnistus üldsegi registreerimistunnistus," sõnas Mark Rifkin ja selgitas, et nende parim asitõend on noot, millel on kirjas ka sõnad, aga nad ei oska öelda, kes need sõnad kirjutas ja millal, ja kuidas Warner need omandas. "Nad ei arvanud, et keegi uurima hakkab."

Vaidlus kohtus keskendus sellele, kas registreerimistunnistus, mille Summy Company 1935. aastal sai, puudutas tervet laulu koos sõnadega. Kaebajad usuvad, et Warner väidab aga vastupidist. Kulus ligi kaks aastat kangutamist kohtus, kuni tuli otsus. Föderaalkohus otsustas, et laul "Happy Birthday" on nüüdsest vabakasutuses.

Täpselt aasta tagasi lõpetas Warner vaidluse ja maksis kokku 14 miljonit dollarit, millest umbes kolmandik läks advokaatidele, ülejäänu saavad teoreetiliselt need, kes alusetuid tasusid maksid.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Pealtnägija"Tanel Padari uue loo autoriõigusi saab osta igaüks

Tanel Padar andis välja uue singli peakirjaga "Parem veelgi", mis ilmus koostöös värske Eesti start-upiga Fanvestory, kelle abiga saab igaüks Tanel Padari tegevust toetades loo erinevatest õigustest osa saada ja nii omakorda raha teenida.

Andra Teede: mina "Õnne 13" viimast osa kirjutama ei hakka

"Õnne 13" stsenarist Andra Teede tunnistas, et tema ülimenukal seriaalil "Õnne 13" lõppu ei näe.

Eurovisioon
EBU: Ukrainat ohustab Eurovisioonilt kõrvalejäämine

Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) direktor kinnitas, et kui Ukrainaga ei jõuta kokkuleppele seoses Venemaa eurolauliku Julia Samoilova esinemisega, siis võivad Ukrainale kaasneda saktsioonid.

Inimesed
Stilist Gerly Tinn kaalukaotusest: ma kavatsen oma sünnikaalu saavutada

"Ringvaates" oli külas stilist Gerly Tinn, kes rääkis sellest, kuidas ta on tänaseks kaotanud kakskümmend kilo.

elu
"Ringvaade" maitses militaarmatkatoitu

Saates sai aimu, millised on moodsad Eestis toodetud, pakendatud ja disainitud toidukaubad, mis on mõeldud sõjaväelastele metsas tarbimiseks. Näiteks peedisupp fetajuustuga.

Tele/raadio
ETV ekraanile jõuab suurejooneline MustonenFest Tel Aviv 2017

ETV toob täna ekraanile rikkaliku saate muusikafestivalist MustonenFest Tel Aviv 2017.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.