Galerii: "Rakett 69" alustab seitsmendat hooaega ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
15 pilti
Foto: "Rakett 69" Autor: Marko Usler

Teadussaade "Rakett 69" alustab ETV eetris uuel ajal, reedeti kell 20.30.

Juba sel reedel, 13 jaanuaril stardib ETV-s noorte teadusvõistluse "Rakett 69" seitsmes hooaeg. 16-osalise saatesarja finaal, kus selgub 10 000-eurose stipendiumi võitja, läheb ETV-s eetrisse 5. mail.

Talendijaht "Rakett 69" saatesse osaliste leidmiseks algab kohe pärast finaalsaate eetrit. Suvel käivad teadustoimetajad mööda Eestit, sügise hakul tehakse tavapäraselt ring peale koolidele. Eelmisel aastal kõlas õrnemale soole eraldi üleskutse, saatesse osalema tulla ning see kandis ka vilja - kuuenda hooaja võitis esmakordselt tütarlaps, GAG-i õpilane Frida Laigu.

Saate produtsent Kaspar Kaljas kõneles, et aasta-aastalt on sooviavalduste hulk kasvanud ning nüüd proovivad õnne juba need noored, kes "Rakett 69" saatega koos üles kasvanud. "See on jah, erakordselt tore, et me näeme kandideerimas noormehi ja neide, kes kümneaastasest peale saadet vaadanud ja kasvanud nüüd osalemise-ikka. Uus põlvkond on peal, mis tähendab, et "Rakett 69" ei peaks ka tulevikus järelkasvu üle muretsema," lausus Kaljas.

Ka tuli saatemeeskonnale meeldiva üllatusena, et kandidaatide hulgas on ka kutsekoolide õpilasi. "Meie eesmärk on olnud loodusteaduste laiem populariseerimine ja uus hooaeg näitab, et pole mingit vahet, kus koolis sa õpid - kui sul pea töötab, huvi on ja käed jaksavad haamrit hoida, siis sobid sa "Rakett 69" saatesse võistlema," rõõmustas Kaljas ning lisas, et eelis on nendel noortel, kellele pea ja käed koostööd teevad. "Üksnes olümpiaadil medaleid võites makaronisilda ikka valmis ei ehita, peab teadma, et kõik ehitised toetuvad kolmnurksele alusele kindlamalt kui susserdatud sirgele," rääkis Kaljas.

Teaduskeskuses Ahhaa toimunud kahepäevasele eelvõistlusele kutsuti ligi 70 kandidaati, kellest omakorda selekteerisid kohtunikud välja need 33, kes said võimaluse teaduslabürindis kiiruse peale ülesandeid lahendada, et pääseda põhivõistlusele. "Seekord tegime uuendusliku selektsiooni, kus esimesel päeval pidid kandidaadid kohtunikele tõestama nii mõtteerksust kui ka käelist osavust. Lahendada tuli varasematest raketisaadetest tuttavaid ülesandeid, vastata riukalikele küsimustele ning olla valmis ootamatusteks," selgitab Kaljas. Mõnigi noor jäi oma põhjalike teadmiste ellurakendamisega hätta, samas oli paljudel äratundmismoment saatest nähtud ülesannete puhul ning lahendused leiti lihtsalt. "Pinget oli õhus kõvasti ning need 33, kes lõpuks teisel päeval teaduslabürinti pääsesid, võisid end juba väikestviisi võitjatena tunda," lisas Kaljas.

Teisel päeval Ahhaa keskusesse ehitatud teaduslabürindi läbimine on halastamatu aja ja täpsuse peale mäng, kus 33-st jääb lühikese ajaga alles 15 võistlejat, kes "Rakett 69" põhivõistlusele pääsevad. Kellel kuidas teaduslabürindis läks ning kes on need õnnelikud, kes seitsmendal hooajal 10 000 euro ja paljude muude magusate auhindade nimel võistlema hakkavad, näeb juba sarja avasaatest ETV-s 13. jaanuaril kell 20.30.

"Rakett 69" sarjas on sel hooajal neli põhikohtunikku: PhD Mart Noorma, MSc Riin Tamm, MSc Kaja Pae ning kohtunik-saatejuht MSc Aigar Vaigu. Uus kohtunik MSc Kaja Pae, kes tuleb saatesse PhD Heli Lukneri asemel, on arhitekt ja füüsik, lõpetanud Eesti kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala (MA) ja Tartu ülikooli füüsika eriala (BSc). Praegu õpib Kaja Tartu ülikooli füüsika doktorantuuris ja töötab Tartu ülikooli füüsikainstituudis nooremteadurina.

Toimetaja: Rutt ErnitsTerasmikrofoni pälvis Juss Haasma

Juba neljandat aastat jagab "Ringvaate" toimetus rahvusvahelise teatripäeva eel välja Terasmikrofoni preemia, mille pälvib nende saates põnevamaid intervjuusid andnud näitleja või lavastaja. Sel korral sai auhinna endale Juss Haasma.

Eesti passi saanud Ruslan Trochynskyi: ootasin sinist, aga on punane

Värskelt Eesti kodakondsuse saanud Ruslan Trochynskyi rääkis, kuidas on möödunud kaks kuud Eesti passiga.

Inimesed
Kohus saatis räppar Beebilõusta pooleks aastaks vangi

Harju maakohus mõistis Beebilõustana tuntud räppari Andrus Elbingu neljapäeval süüdi röövis ning karistas teda osaliselt reaalse vangistusega.

elu
Jõgeva padjalahingul loodetakse taas Guinnessi rekordit püstitada

Homme peetakse Jõgeval teist korda maha maailma suurim padjalahing.

Tele/raadio
"Plekktrumm" juhatab sisse Tartu ülikooli rektori valimise

27. märtsil on "Plekktrummis" külas Tartu ülikooli üliõpilaskonna esimees Reelika Alunurm, kellega räägitakse õppimise rollist tänapäeva üliõpilastele.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.