USA telestaar Bam Margera ajab Eestis äri ning plaanib edu korral siia kolida ({{commentsTotal}})

Bam Margera
Bam Margera Autor: SIPA/Scanpix

MTV sarjast "Jackass" tuntud trikimees Bam Margera sai Eesti e-residendiks ning ajab siin 3D-printimise eksperdi Taavi Kikasega ühist äri.

Kikasega, kes on 3D tehnoloogiaga juba aastaid tegelenud, asutas Margera Eestis ettevõtte Bammerch OÜ, mis toodab 3D-prinditud ehteid ja aksessuaare. "Me toodame Bami stiiliga kaupa, milleks on erinevad ripatsid, järgmises etapis lähme me sõrmusteni ja lõpus loodame jõuda rulade 3D-printimiseni," kirjeldas Kikas Raadio 2 saates "Agenda".

Bam ja Taavi kohtusid ühise tuttava kaudu ning juba üsna pea mõistsid mehed, et peavad Bami disainerioskused ja Taavi 3D-printimise teadmised ühendama. Nii sündiski Bammerch. "Kohtusime kuskil 50 päeva tagasi ja esimene probleem, mis meil oli, et kuidas asutada see ettevõtmine Eestisse. Esimene ja ainus võimalus oligi e-residentsus, millega saab selle asja kiirelt ära teha," kirjeldas Kikas. E-residendi digitaalse isikutunnistuse sai Margera kätte kõigest paari nädalaga.

Bamile, kes tuuritab mööda Euroopat oma ansambliga The Evesdroppers, võimaldab e-residentsus osaleda Eesti asjaajamistes, olenemata tema füüsilisest viibimiskohast. "Hetkel ta Eestis ei ela, aga tal on plaan tulla siia pikemaks, kui kõik asjad lähevad hästi," paljastas Kikas.

Eestis ajab Bam Kikase sõnul äri eelkõige seetõttu, et toimingud on kiiremad kui mujal riikides. "Kui Bam ütles mulle start, läks mul neli tundi aega, et metallist esimene prototüüp valmis printida," selgitas Kikas.

Bammerchi tooted sünnivad terasest ja titaanist, tulevikus loodetakse asju printida kullast ja hõbedast. "Ainukene vahe on see, et 3D-prinditava kulla kilo maksab 50 000 eurot. Esimene väärismetall on ikkagi hõbe, millega me hakkame sõrmuseid printima, mis on kättesaadavam kui kuld," rääkis Kikas, tuues välja, et hõbeda kilo maksab kuni 2000 eurot. Kullast ja hõbedast tooted peaksid valmima jaanuariks. "Meil on väga palju disaine praegu valmis," rääkis Kikas, kelle sõnul otsitakse toodete arendamiseks disainereid. Firma tooteid müüakse eelkõige USA ja Suurbritannia turul, kus on Margera suurimad fännid.

Bam Margera ise on 3D-printimist õppinud Eestis innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory, kus ehted ka valmivad. 1. jaanuarist loodetakse tootlikkust veelgi kasvatada.

Toimetaja: Rutt ErnitsInimesed
Magda-Maria maalimiskirest: tütar sundis, et hakka maalima, mis sa vahid niisama

"Ringvaade" tutvustas 83-aastast Magda-Maria Pentsat, kes pärast abikaasa surma peletas leina eemale maalimisega. Uue hobiga tegeleb ta vaatamata halvenevale silmanägemisele.

elu
"Ringvaade" esitles "Füübitsat"

Mare Müürsepp ja Heli Lukner selgitasid "Ringvaates", kuidas lastele füüsika põnevaks teha. Nende töö tulemusena on valminud füüsika aabiks "Füübits".

Tele/raadio
Saade Saade
Saade "Estraadisangarid" toob eetrisse Uno Loobi muusikutee

Telesaade "Estraadisangarid" toob täna eetrisse armastatud Eesti laulja Uno Loobi muusikutee.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.