Mart Juur: nali on hea inimestevahelise suhtlemise õlitamise vahend ({{commentsTotal}})

Sel aastal möödub Eesti Raadio saate "Meelejahutaja" algusest 43 aastat. Humorist Mart Juur jagas oma meenutusi saatest ja paljastas hea nalja saladuse.

""Meelejahutaja" oli üks osa igapühapäevasest Eesti rahva ühisest raadiokuulamisest. See vöönd algas hommikul saatega "Tere hommikust, põllumehed"", mille otsa tuli "Mnemoturniir", millele järgnes "Meelejahutaja", 1980. aastal järgnes blokile võimas vedur Tõnis Erilaiu "Soovisaade"," kirjeldas Juur ETV saates "Hommik Anuga".

Juur lisas, et "Meelelahutaja" trupp tegi midagi sellist, millega saadakse praegusel ajal hakkama paar korda aastas Eurovisiooni või presidendi vastuvõtu ajal, sest saadet kuulasid nii noored kui ka vanad raadiokuulajad üle Eesti.

Juur ise oli "Meelejahutaja" paadunud kuulaja ning tema hinnangul mõistsid tänu saatele ka inimesed kodudes, et koomikud Tallinnas tunnevad kehtiva riigikorra vastu sama, mida kõik teised. "Selles materjalis olid lihtsalt head nalja või meelelahutuslikku pajatust, aga lisaks sellele oli saate hästi oluline asi ridade vahele ja isegi hääletämbrisse peidetud satiir valitsevate olude, kehtiva võimu ja riigikorra aadressil," kirjeldas Juur. Esimest korda oli "Meelejahutaja" eetris 21. oktoobril 1973.

Juure sõnul sündis nali nõukogude ajal väga spetsiifilistes tingimustes ning tegelikult on hea, et me sellest lahti saime. Tänapäeval Juure sõnul inimesed tihti enam nalja ära ei tunne, kuid see ei tähenda, et head nalja ei sünniks. "Loomulikult head nalja tehakse hästi palju ja teisest küljest on kanaleid hästi palju. Praeguse olukorra eripära on see, et hästi suur on valikuvõimalus. Vene aega ei taha keegi tagasi," ütles Juur.

Hea nalja tunnus on Juure sõnul ootamatus. "Kui keegi teeb laheda nalja ootamatult, siis sa saad aru, et sa vajasid seda sel hetkel, sa hakkasid naerma, see teeb sul tuju heaks, loomulikult inimestele meeldib," ütles Juur, kelle sõnul on nali hea inimestevahelise suhtlemise õlitamise vahend.

Toimetaja: Rutt ErnitsJüri Nael: pinge ja vaen on need, mis meid väsitavad

"Hommikus Anuga" oli külas EMTA lavakunstikooli professor Jüri Nael, kes rääkis tantsust ja teatrist, ühiskonna tervisest ja oma lapsepõlvest.

Alex Lepajõe: produtsendist kelm läks meie looga raha järele

Saates "Hommik Anuga" oli külas ärimees Alex Lepajõe, kes rääkis oma raamatust "Põgenemine" ja lahkarvamusest filmi "Sangarid" tegijatega.

Inimesed
Ivi Eenmaa: eelistan head raamatut käes hoida

"Prillitoos" käis külas raamatukogundusspetsialistil Ivi Eenmaal, kes rääkis muuhulgas, mida ta arvab sõnast "paberkandja".

elu
Raua tänava saun tähistas 80. sünnipäeva

Tallinna üks vanemaid järjepidevalt tegutsenud avalikke saunu tähistas laupäeval 80. sünnipäeva ja sel puhul oli saunapäev veidi pidulikum.

Tele/raadio
"Plekktrumm" juhatab sisse Tartu ülikooli rektori valimise

27. märtsil on "Plekktrummis" külas Tartu ülikooli üliõpilaskonna esimees Reelika Alunurm, kellega räägitakse õppimise rollist tänapäeva üliõpilastele.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.