Allan Roosileht: Bob Dylani edu on seotud Ameerika ühiskonnaga ({{commentsTotal}})

Nobeli kirjandusauhinna sai laulja ja poeet Bob Dylan maailma muutnud laulusõnade eest.

Dylani austaja ja kirjandusõpetaja Allan Roosileht rääkis ETV saates "Ringvaade", et tuntud muusik on laule kirjutanud rohkem kui ühe romaani jagu.

"Ilmselt on tema edu seotud Ameerika ühiskonnaga, noortega, ta oli ise noor, oskas neid kõnetada," rääkis Roosileht, mis on Dylani edu pant. "Ta ütles asju, mida ei olnud niisugusel moel välja öeldud," lisas ta, viidates Dylani poeetilistele kujunditele ja ja suurele sõjavastasusele.

Roosileht ütles, et Dylanit on oma eeskujuks nimetanud maailma rokkstaarid eesotsas Mick Jaggeriga.

Dylan on esinenud ka Eestis ning pooleteisetunnisel kontserdil käis kohal ka Roosileht. "Sellist meest üksi laval näha on nii suur elamus. Sa pead teadma, milline on tema koht kultuuris on," rääkis Roosileht, kes rõhutas, et Dylan on võitnud 11 Grammyt.

Enamik Dylani mõjukamast loomingust pärineb 1960ndatest. Auhinna rahaline väärtus on pisut alla miljoni euro.

Dylani olulisemaid albumeid: "The Freewheelin' Bob Dylan" (1963), "The Times They Are a-Changin" (1964), "Highway 61 Revisited" (1965), "Blonde On Blonde" (1966), "Blood On The Tracks" (1975), "Oh Mercy" (1989), "Love And Theft" (2001) ja "Modern Times" (2006) - aga muidugi on neid veel kümneid.

Toimetaja: Rutt ErnitsTerasmikrofoni pälvis Juss Haasma

Juba neljandat aastat jagab "Ringvaate" toimetus rahvusvahelise teatripäeva eel välja Terasmikrofoni preemia, mille pälvib nende saates põnevamaid intervjuusid andnud näitleja või lavastaja. Sel korral sai auhinna endale Juss Haasma.

Eesti passi saanud Ruslan Trochynskyi: ootasin sinist, aga on punane

Värskelt Eesti kodakondsuse saanud Ruslan Trochynskyi rääkis, kuidas on möödunud kaks kuud Eesti passiga.

Inimesed
Kohus saatis räppar Beebilõusta pooleks aastaks vangi

Harju maakohus mõistis Beebilõustana tuntud räppari Andrus Elbingu neljapäeval süüdi röövis ning karistas teda osaliselt reaalse vangistusega.

elu
Jõgeva padjalahingul loodetakse taas Guinnessi rekordit püstitada

Homme peetakse Jõgeval teist korda maha maailma suurim padjalahing.

Tele/raadio
"Plekktrumm" juhatab sisse Tartu ülikooli rektori valimise

27. märtsil on "Plekktrummis" külas Tartu ülikooli üliõpilaskonna esimees Reelika Alunurm, kellega räägitakse õppimise rollist tänapäeva üliõpilastele.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.