Eesti mägironijad täitsid aastatepikkuse unistuse ({{commentsTotal}})

Eesti mägironijad sõitsid eelmisel nädalal Ameerikasse, et vallutada mägironijate Püha Graal ehk Yosemite vertikaal.

Yosemite orus asub El Capitani nimeline 900-meetrine graniitsein, millel on kurikuulus Nose’i rada. See pole naljaasi, vaid tõus, kus mitu päeva sõna otseses mõttes elatakse kaljuseinal. Mismoodi mehed selleks valmistusid, käis ETV saade "Ringvaade" uurimas.

"See on minul olnud kümne pluss aasta tagune unistus, kui ma ronimisega alustasin," ütles mägironija Tõnn Võsu, kelle sõnul on Yosemite oru nõlvad mägironijate seas väga kuulsad.

Esmakordselt vallutati El Capitan 1958. aastal, toona läks selleks 18 kuud, millest 45 päeva kulus ronimisele. 1994. aastal roniti rada puhtalt ära, st ei kasutatud vertikaalseks liikumiseks abivahendeid, selleks kulus neli päeva. 2012. aastal tegid Alex Honnold ja Hans Florinile raja kiirusrekordi – kaks tundi ja 23 minutit –, siis roniti minimaalse turvavarustusega.

Kaljudele võetakse kaasa toit ja söök ning kõige ohtlikum on mägironijatele vihm ja ilmastik. "Kogu sein on nagu katus, mis kogub vett, ja see sajab kaela," rääkis Võsu võimalikest ohtudest.

Mägironija Henri Rummo lisas, et kaljul on paar raskemat kohta, kus seinast pole võimalik kinni haarata ning ainus võimalus edasi pääseda on kaljunõlval kiikuda.

Tänaseks on mehed jõudnud juba 350 meetri kõrgusele. Kui nad Eestisse tagasi jõuavad, tulevad nad oma seiklustest "Ringvaatesse" rääkima.

Toimetaja: Rutt ErnitsInimesed
Salvador Dali 1958. aastal.Salvador Dali 1958. aastal.
Hispaania kohus otsustas Salvador Dali surnukeha üles kaevata

Hispaania kohus tegi esmaspäeval otsuse, mille kohaselt kaevatakse üles 1989. aastal surnud kunstniku Salvador Dali maised jäänused.

elu
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

Tele/raadio
KaameradKaamerad
ERR kuulutab välja konkursi uute portreefilmide tootmiseks

Eesti Rahvusringhääling koostöös Eesti Filmi Instituudi ja Eesti Kultuurkapitaliga kuulutab taas välja konkursi uute portreefilmide tootmiseks.