Broadway lavale võib jõuda Eestist rääkiv muusikal ({{commentsTotal}})

Seltskond entusiaste võttis ette hullumeelse katse, toomaks Broadway lavale Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks meie ajalool ja tegelaskujudel põhineva muusikali.

Eesti-teemaline muusikal kannab nime "The Innocence” ehk "Süütus” - juba aasta aega on kirju seltskond töötanud auahne ja üllatava projekti kallal, et viia ühe kauge, pisikese ja keerulise ajalooga rahva kannatustest jutustav muusikal New Yorgi Broadway lavale. Muusikali kaasautor David Austin kinnitas "Pealtnägijas“, et ta on kindel, et lavastus jõuab lõpuks Broadway'le.

Broadway etendusi külastab aasta jooksul umbes 13 miljonit inimest. Teise kaasautori Alari Koeli unistus on, et eesti-teemaline muusikal napsaks sellest massist kasvõi killukese endale.

Aastaga on valmis suurem osa muusikali libretost ja lauludest. Esimene Broadway'le pürgiv eesti muusikal on peategelaste – Alma ja Toomase – lapsepõlvest surmani jutustav hoolimise ja kannatuste lugu, mis algab Eestis ning jõuab lõpuks otsaga New Yorki. Loos on sugemeid nii muistenditest ja mütoloogiast kui ka verisest ajaloost, näiteks okupatsioonist ja küüditamisest. "Alustame kahe lapsega, kes põgenevad halva sündmuse eest, mis juhtus nendega esimese maailmasõja lõpus,” ütles Austin.

Alma ja Toomase rolli valiti 11-aastane Brooklyn ja 8-aastane Keaton. Laulja Keaton Tetlow kinnitas, et ta on näidelnud 6-aastasest peale. Brooklyn on tõeline Broadway lapstäht, kes on laulnud neljas muusikalis, seal hulgas peaosa muusikalis “Matilda” ning hetkel esineb ta kaheksa korda nädalas "Hüljatutes” .

Muusikalis "Süütus“ pöörab täiskasvanu ikka jõudnud Alma ja Toomase elu taas kord pea peale teine maailmasõda, mis paiskab Toomase Siberi vangilaagrisse ja Alma algul Pariisi ja siis New Yorki, mis tähendab, et üks jääb ühele poole ning teine teisele poole raudset eesriiet.

"Alma saab teate, et Toomas on tapetud, kuid see on valeinfo,“ selgitas kaasautor David Austin ja tõdes, et sellel hetkel Alma murdub. "Nüüd peab ta tunnetest loobuma, sest ta ei suuda ilma selle inimeseta elada, kuid samal hetkel tunneb Toomas tuhandete miilide kaugusel, et Alma on lootuse kaotanud.“ Austin ütles, et Toomas otsustab, et peab põgenema. "Kui ta ei põgene, siis Alma seda üle ei ela - ülejäänud etenduse 20 aasta jooksul püüab Toomas Almat leida.“

Süžeesse on nii Alari kui ka David põiminud oma pere lood. Muusikas on Davidile suur inspiratsioon Eesti laulupeod - ta vaatab Youtube’ist koorilaulu videoid vahetpidamata. Üllatav on, et osa Ameerika lavale mõeldud loost saab olema eesti keeles. "Me üritame austada koorilaulutraditsiooni, püüdes samal ajal teha seda lavastatavaks Broadway laval,“ ütles Austin ja selgitas, et koor laulab ainult eesti keeles. "Peaosatäitjad laulavad inglise keeles ja koor räägib sama lugu eesti keeles, aga see pole inglise keelega konfliktis.“

Kõik koori lauljad on elukutselised muusikaliartistid, kes osalevad praegu heast tahtest. Ühelt poolt tundub see ulmeline avantüür, aga teisalt on Alari ja David jõudnud kaugemale kui teadaolevalt ükski teine eesti projekt Broadway'l. On olemas enamik osatäitjaid ja käivad läbirääkimised potentsiaalse lavastajaga, aga kõige tähtsam on hetkel leida produtsent, kes omakorda otsiks investorid.

Muusikali turule toomine Broadwayle läheb minimaalselt maksma 14 miljonit dollarit, pluss püsikulud. Hetkel seisabki sisuliselt valmis muusikaliprojekt raha taga. Alari, kel on finantssektoris töötamise kogemus, on ka ise investoreid otsinud ja neid kohvile kutsunud.

Pärast seda, kui Pealtnägija Ameerikas käis, on jah-sõna öelnud mitu muusikalistaari. Võimalikele produtsentidele suunatud kontsert toimub praeguse kava kohaselt veebruaris.

Toimetaja: Rutt Ernits/Kaspar Viilup

Allikas: PealtnägijaTerasmikrofoni pälvis Juss Haasma

Juba neljandat aastat jagab "Ringvaate" toimetus rahvusvahelise teatripäeva eel välja Terasmikrofoni preemia, mille pälvib nende saates põnevamaid intervjuusid andnud näitleja või lavastaja. Sel korral sai auhinna endale Juss Haasma.

Eesti passi saanud Ruslan Trochynskyi: ootasin sinist, aga on punane

Värskelt Eesti kodakondsuse saanud Ruslan Trochynskyi rääkis, kuidas on möödunud kaks kuud Eesti passiga.

Inimesed
Kohus saatis räppar Beebilõusta pooleks aastaks vangi

Harju maakohus mõistis Beebilõustana tuntud räppari Andrus Elbingu neljapäeval süüdi röövis ning karistas teda osaliselt reaalse vangistusega.

elu
Jõgeva padjalahingul loodetakse taas Guinnessi rekordit püstitada

Homme peetakse Jõgeval teist korda maha maailma suurim padjalahing.

Tele/raadio
"Plekktrumm" juhatab sisse Tartu ülikooli rektori valimise

27. märtsil on "Plekktrummis" külas Tartu ülikooli üliõpilaskonna esimees Reelika Alunurm, kellega räägitakse õppimise rollist tänapäeva üliõpilastele.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.