"Pealtnägija" näitas Vello Vaheri rasket teekonda läbi Ameerika talendisaate ({{commentsTotal}})

Suvel tekitas elevust Vello Vaher, kes pääses maailma ühte vaadatavamasse telesaatesse America’s Got Talent - "Pealtnägija" näitas, kui raskelt jõudmine 36 parema sekka kätte tuli.

Seljavalude tõttu joogakarjääriga lõpparve teinud Vello Vaher treenis kuus kuud salaja tagasitulekuks. Karmid lepingud ei lubanud tal veel välja hõigata, et tal terendab ees elu suurim publik – USA suvehooaja vaadatuim saade America’s Got Talent. Ka seda, kuidas ta tuhandete kandidaatide hulgast välja valiti, ei saa ta reeglite tõttu täpselt rääkida, kuid "Pealtnägija" andmetel jäi talendisaate skautidele silma Youtube’i klipp, mille peale Vaheri telefon läinud sügise ühel päeval helises ja ta sai kutse esimesse vooru. Vaher kinnitas, et ta ei tohi sellest täpsemalt rääkida, kuid usub, et see on saatus - ka tema abikaasa Aita Vaher kinnitas, et nad ei uskunud seda Velloga kuni hetkeni, mil astusid lennukisse.

"Poolteist aastat tagasi lõi mulle selga sellise paugu, et ma olin kolm päeva lihtsalt selili," selgitas Vello Vaher seda, miks ta enda joogikarjääri pooleli jättis. "See võttis jalad nii alt ära, et ma ei saanud kolme ja poole tunni jooksul isegi püsti - kahe inimese abiga tõsteti mind pikutama," tõdes ta ja lisas, et ta võitleb pidevalt enda kehaga. Vello piitsutab oma 52-aastast keha iga päev armutult, et vormi saada. Iga päev on ta Arigato spordikeskuses, kus kombineeritult käib jõu trenn, võistlusnumbri harjutamine ja joogasaalis venitamine - näiteks julgeb ta ise väita, et alles mõned kuud tagasi sai ta jala esimest korda niiviisi kaela taha, et tundis sellest ka mõnu.

Märtsi lõpus salvestati Los Angeleses talendisaate esimene voor, kuhu ta sõitis koos oma näitlejast ja hääleõpetajast abikaasaga. Esimene etteaste staaridest kubiseva žürii karmi pilgu all läks suurepäraselt, Vello sai kohtunikelt kuulda äärmiselt positiivseid kommentaare ja tasuks pääsu järgmisse vooru, mis tähendas, et USAsse tuli veel tagasi sõita. Kuna saate eetrini oli veel mitu kuud, ei tohtinud kodumaal sellest läbimurdest veel kellelegi isegi hingata. Abikaasa Aita kinnitas, et tohutu tahtmine oli tegelikult rääkida. "Kuidas sa siis räägid oma õpilastele, et käisin seal niisama puhkamas ja mis ma seal ikka tegin."

Tagasi Eestis, hakkavad Vaherid taipama, mida see kõik ikkagi tähendab. Kibekähku tuleb end kurssi viia kõige saate juurde käivaga, vahetada lõputuid kirju 10 tundi erinevas ajavööndis asuva tootmismeeskonnaga spetsiifilises inglise keeles. Mehele, kes võimeline end kaheksasse keerama, on näiteks suur väljakutse ka saatetegijate soovitus luua endale kontod sotsiaalmeedias. "Ma hakkasin postitama Instagramis ning mu tütar seletas tükk aega, mis asi on hashtag," ütles Vello Vaher. Ta korjab Facebookis, Twitteris ja Instagramis laike ja sõpru, kes sel hetkel veel ei tea, mis mäng tegelikult käib.

Samal ajal valmistab Vello ette ka järgmise vooru numbrit. Kogu kava jaoks vajalik lava valmib oma kätega ja siin kulub marjaks tema tegelik elukutse – Vaher on väljaõppinud TPI diplomiga ehitusinsener. "Ma aastaid mõtlesin, et TIPis õpitud ehitus on maha visatud aeg, aga mida rohkem ma edasi arenen, seda rohkem ma näen, et näiteks žongleerimine, see on puhas matemaatika, akrobaatika, see on puhas matemaatika."

Eesti akrobaat on Ameerikas suure saladuskatte all edukalt läbinud esimese ja teise vooru, kui juuni lõpus läheb eetrisse Vello esimene show. Uudis turbaniga eestlasest, kes teeb trikke, mis võtavad ka Ameerika kohtunikel eesotsas kurikuulsa Simon Cowelliga karbi lahti, lööb kodumaal suuri laineid. Eesti meedia kihab Vello edust, tagasitulek on võimas. Tundub, et asjad ei saa minna paremini, kui keset kolmanda vooru ehk veerandfinaali ettevalmistust veab ootamatult selg alt. "Nädal tagasi sain süsti ning nüüd olen käinud jälle mitmeid kordi nõelravis, massaažis, määrinud hobusekreemi peale ja kolm päeva tagasi sai ka tablette võetud," tõdes Vello Vaher ja ütles, et ta usub siiski, et tal on võimalus poolfinaali jõuda.

Veerandfinaali edu korral ripuks poolfinaalis Vello käte otsas hantlite asemel tema tütar Linda, kellel on samuti jalad kaela taga. Augusti keskel pakib Vello koos Aita, Lemme ja Lindaga asjad ning sõidab nüüd juba suure meedia tähelepanu all USAsse. Kui keegi arvab, et sellises saates osalemine teeb ratsa rikkaks, siis Vellol on kurb uudis. Välja arvatud lennupiletid, käib kõik oma tasku pealt. "Kaks päeva enne ärasõitu oli mul kolmel arvel kokku 2-3 eurot ja meil ei olnud raha isegi mitte ülekaaluliste pakkide eest tasumiseks," ütles Vaher.

Kuna konkureerivaid kaameraid teleproduktsiooni kulisside taha Ameerikas ei lubata, oleme Vello ja Aitaga koos mobiiltelefonide vahendusel. Mees lihtsast Lasnamäe korterist klõpsib ootamatult selfie'sid tippmodell Heidi Klumi, koomik Howie Mandeli ja maailma kuulsaima ujuja Michael Phelpsiga. Show toimub kuulsas Dolby teatris Los Angeleses, kus jagatakse igal aastal ka Oscareid. Prognoositav vaatajaskond tuleb produtsentide sõnul 10 miljoni kanti. Õhtul enne elu suurimat esinemist on ka muidu zen ja naerusuine joogameister nähtavalt pinges. "Tundub, et need "America's Got Talent" kaks esinemist ja homne esinemine kaaluvad üles kõik mu 4000 joogaesinemist, mis ma olen 37 aasta jooksul teinud," nentis ta.

23. augustil astus Vello Vaher üles otsesaates maailmakuulsal laval, telemõõdikud registreerisid 11 miljonit vaatajat. Võrdluseks – palju kõmu tekitanud Taavi Rõivase esinemine USA populaarses jutusaates küündis miljoni vaatajani, mis on 11 korda vähem kui Vellol. Valu tekitanud selg peab küll näiliselt vastu, kuid avalikkus ei tea, et tegelikult pidi viimane element olema veel võimsam. "Lõpus see kiikumine oli liiga suure hooga liiga teravalt ja siis jalad tulid kaela tagant ära ja jõud oli täiesti otsas," selgitas Vaher.

Järgneb 24 tundi pingelist ootamist, sest esimest korda valib edasipääsejad USA rahvas. Seda, mis veerandfinaali teises osas saab, me juba teame. Vanameistri tagasitulek piirdub 36 parima sekka jõudmisega. Vello kukkus küll veerandfinaalis välja, aga sai sellise motivatsioonilaengu, et lubab oma tagasitulekut jätkata seda enam, et jalg on nüüd suure meelelahutusmaailma ukse vahel.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: PealtnägijaInimesed
Kertu JukkumKertu Jukkum
Anu Saagimi asemel hakkab Elu24 juhtima Kertu Jukkum

Möödunud nädalal teatas Anu Saagim, et lahkub Elu24 peatoimetaja kohalt. Nüüd on selgunud, et portaale Elu24 ja Limon asub juhtima Kertu Jukkum.

elu
Eesti siider pälvis rahvusvahelise tunnustuse

"Ringvaates" oli külas Jaanihanso siidrimeister Alvar Roosimaa, kelle siider võitis USAs üle 1200 siidri vahel toimunud testil esikoha.

Tele/raadio
Eesti lood: Viirusekandur (Eesti 2015)Eesti lood: Viirusekandur (Eesti 2015)
Algab dokumentaalsarja "Eesti lood" ideekonkurss

Eesti Rahvusringhääling, Eesti filmi instituut ja Eesti kultuurkapital ootavad uusi filmiprojekte sarja "Eesti lood" tootmiseks, mis jõuavad ekraanile 2019. aastal.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.