Vikerraadios algab suvekava ja valmistutakse ringhäälingu 90. sünnipäevaks ({{commentsTotal}})

Vikerraadio logo
Vikerraadio logo

Merekultuuriaasta toob Vikerraadio suveprogrammi mitu muhedat mereteemalist saadet - Arp Müller läheb kalale, Kaja Kärner merele ning Peeter Helme otsib mere ja kirjanduse seoseid.

Suvel jõuab eetrisse "Riigikogu muusikatund", kus iga erakonna esindaja mängib kuulajatele oma lemmikmuusikat. Algavad uued sarjad, Martti Kalda tutvustab idamaade kirjandusklassikat ning Sten Teppan popmuusikat. Omal kohal on ülekanded spordi- ja kultuurisündmustelt. Ringhäälingu 90. aastapäevaks valmistudes on suveõhtutel eetris parimad muusikasaated ERRi mahukast heliarhiivist. Suvel kaasatakse kuulajaid saatesse "Kuulajate kauamängiv" ning juuni lõpuni saab hääletada, millised järjejutud on eetris juulis.

19. juunil algab sari "Valgus tuleb idast", kus orientalist Martti Kalda tutvustab eesti keelde tõlgitud idamaade kirjanduse klassikuid, Aasia kultuuri baastekste. Igas saates jagab autor lugemissoovitusi, mille kaudu saavad kuulajad teemaga edasi tegeleda. Kavas on kõneleda Vana-Lähis-Ida kirjandusest, islamimaailma teostest, Vana-India kirjandusest, Vana-Hiina filosoofiast ning Jaapani luulest. "Valgus tuleb idast" on eetris pühapäeviti kell 13.05.

27. juunist 2. juulini on kell 14.05 eetris "Riigikogu muusikatund", kus erakondade esindajad Andres Ammas, Maire Aunaste, Eiki Nestor, Mart Helme, Enn Eesmaa ja Imre Sooäär mängivad kuulajatele oma lemmikmuusikat, lõpetades sellega Vikerraadio poliitikasaadete hooaja.

Vikerraadio uued mereteemalised saated on eetris juulis. Saates "Kalamehejutud" läheb Arp Müller külla meestele ja naistele, kelle elu juurde kuulub lahutamatult kalapüük, kas elatise teenimiseks, hobiks või mõlemaks. Kalamehejuttu aetakse merel ja sadamas, saarel ja mandril. "Kalamehejutud" on eetris juulikuu pühapäevadel kell 10.10.

Saate "Raamat ja meri" eesmärk on anda lühike ülevaade sellest, kuidas inimesele vaimselt ja materiaalselt oluline keskkond on mõjutanud meie vaimuelu. Ja seda juba vanadest sumeritest peale. Viies saates vaatleb Peeter Helme koos saatekülalisega mere ja kirjanduse seoseid aegade algusest kuni tänapäevani. Eetris 4.-8 juulini kell 14.05.

Kaja Kärneri autorisaade "Kajalood" on viie saatega merel, meres ja merelt. Alustatakse Eesti merendusajaloo käilakuju, jäämurdja "Suur Tõll" pardalt, mis on üks vanimaid tsaariajast säilinud aurulaevu. Lõpetatakse aga Tallinna merepäevade auks Emajõelt Tallinna lahele seilava viikingilaeva Turm pardalt, mis on kaunis näide tuhande aasta tagusest laevaehituskunstist. Viieosalisse sarja mahub jutuajamisi kaptenite, kipparite ja purjetajatega. "Kajalood. Merel, meres ja merelt" on eetris 18.-22. juulil kell 14.05.

Suvel on popitegemine lubatud - puhkuste aeg, nädalavahetused pealegi. Algab Sten Teppani uus saade "Teeme poppi". Saate pealkiri ei jäta eksimisruumi muusikavaliku põhisuuna äraarvamisel. Ajaviitemuusika erisaade "Teeme poppi" on eetris laupäeviti kell 12.05 alates 18. juunist.

Vikerraadio spordisuvi saab hoo sisse juuli teisel nädalal, kui viiel päeval jõuavad spordisõpradeni otseülekanded Amsterdamis toimuvalt kergejõustiku EMilt. Spordisuve kulminatsiooni toovad Rio de Janeiro olümpiamängud, kus sporditoimetus on algusest lõpuni kohal ja rõõmustab kuulajaid otselülituste, intervjuude ja reportaažidega. Lisaks on neljal suvisel pühapäeval eetris Eesti spordilegende portreteeriv persoonisaadete sari "Vana raud."

Suvel kaasatakse kuulajaid saatesse "Kuulajate kauamängiv", kus saate kodulehel saab hääletada teemasaadetesse muusikat ning pakkuda enda eelistusi ainsa klausliga, et lood peavad olema möödunud sajandist.

Juulikuu kolm järjejuttu valivad samuti kuulajad. Hääletamiseks valitud juttude seas on mitmest žanrist lugusid nii eesti kui välismaa autoritelt, salvestusi eri aegadest. Ka näitlejad, kes jutte loevad, on ikka olnud kuulajate seas populaarsed. Enim hääli saanud jutud on eetris 11.-15., 18.-22. ja 25.-29. juulil kell 11.30 ja 22.30. Hääletada saab siin.

Vikerraadio on kohal ka mitmel suve tähtsündmusel: eelarvamusfestivalil Kanepis, arvamusfestivalil Paides, Põltsamaa kohvikutepäeval, Saaremaa ooperipäevadel, aga ka merelaulude galakontserdil Lennusadamas.

Tänavu möödub ringhäälingu sünnist Eestis 90 aastat. 18. detsembril 1926 algasid Eestis regulaarsed raadiosaated. Sel puhul saab suveõhtutel kuulata valitud muusikasaateid ERRi ajaloorikkast arhiivist. Esmaspäeviti on eetris "Saja aasta laulud", teisipäeviti "Eikellegimaa", kolmapäeviti "Unustamatud", neljapäeviti "Vikerkäär" ja reedeti "Let it be". Tegijad on parimatest parimad - Valter ja Jaak Ojakäär, Vello Salumets, Vello Rand, Ivo Linna, Olev Ehrlich, Jaan Elgula, Olavi Pihlamägi, Tiit Kusnets jt.

Toimetaja: Rutt ErnitsInimesed
"Ringvaade" tegi Virus tiiru hotelli staažikaima töötajaga

Viru hotell saab 45-aastaseks. "Ringvaade" käis legendaarse hotelli põnevaid lugusid meenutamas koos mehega, kes töötas seal esimesest päevast peale.

elu
Kas aasta parematest toiduainetest saab ka parima õhtusöögi?

Lõppeval nädalal toimunud toimunud Eesti toiduainetööstuse XI aastakonverentsil valiti välja aasta paremad toiduained.

Tele/raadio
Vaata uuesti: "Oma kodu" otsis üles arhitektuuriajaloolised kortermajad

"Oma kodu" kevadhooaja kolmandas episoodis toodi televaatajate ette kolm arhitektuuriajaloo seisukohalt olulist kortermaja.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.